Górale pamiętają o święceniu ziół z okazji uroczystości Wniebowzięcia NMP
15 sierpnia 2023 | 10:53 | rk | Istebna Ⓒ Ⓟ
Zwyczaj święcenia ziół w uroczystość Wniebowzięcia Maryi Panny jest wciąż żywy na Śląsku Cieszyńskim. Tutejsi katolicy zawsze pamiętają o zaniesieniu ziół do kościołów – podkreślają etnografowie.
Małgorzata Kiereś, etnografka z Istebnej, zauważa, że bukiet przeznaczony do święcenia składa się głównie z ziół zbieranych najlepiej w samo południe w dzień św. Jana. „Wiele jednak kobiet zioła do bukietu zbiera dopiero przed Matką Boską Zielną, dodając do niego sierpniowe gałązki z owocami jeżyn czy malin” – podkreśla Kiereś.
Poświęcone zioła przeznaczono do robienia różnego rodzaju naparów i napojów, które spożywano w celach leczniczych. Stanowiły one podstawę domowej apteczki – zaznacza Kiereś.
„Od bólu żołądka była bałuszanka, tj. rodzaj mięty i piołunu. Listki jeżyn przeznaczone były na płukanie chorego gardła, a dziko rosnące bratki dawano w postaci herbaty młodym dziewczynom na przeczyszczenie krwi” – wyjaśnia badaczka kultury górali beskidzkich.
Ważnymi elementami zielnego bukietu były też m.in. dziurawiec i macierzanka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.