Bp Balcerek w 103. rocznicę wielkiej Bitwy Warszawskiej: zawierzamy ojczyznę i polskich żołnierzy Maryi
15 sierpnia 2023 | 15:22 | ms | Poznań Ⓒ Ⓟ
Pragniemy modlitwą w święto Polskich Sił Zbrojnych okazać sympatię i troskę tym, którzy zawsze gotowi są stanąć w obronie naszego ojczystego domu. Hetmance Żołnierza Polskiego zawierzamy los Polski i tych, którzy często z narażeniem życia gotowi są nas bronić – mówił w poznańskim kościele garnizonowym bp Grzegorz Balcerek. W uroczystości wzięli udział żołnierze Garnizonu Poznań oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
W 103. rocznicę wielkiej Bitwy Warszawskiej poznański biskup pomocniczy nawiązał do apokaliptycznych znaków niewiasty obleczonej oraz wielkiego smoka ognistego. „Te dwa apokaliptyczne znaki odnoszą się do rzeczywistości, z którą człowiek ma nieustannie do czynienia, to rzeczywistość, której i my musimy stawiać czoła. Apokaliptyczny Smok ognisty symbolizuje szatana, który chce niszczyć Boże dzieło. Jego sposób działania polega na łudzeniu i mamieniu człowieka” – mówił bp Balcerek.
„Człowiek ulegający szatańskiej intrydze jest przekonany, że działa dla dobra, które w rzeczywistości okazuje się iluzją. Konsekwencją tego jest nieład wewnętrzny, uleganie namiętnościom, zazdrości, nienawiści, co ostatecznie prowadzi do dramatu wojen. Autor Apokalipsy określa barwę smoka jako ognistą lub czerwoną, co nawiązuje do agresji i przemocy” – podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.
Zauważył, że Apokalipsa wiąże kolor Smoka z tematyką wojenną, a jej skutkami mogą być wielkie zniszczenia oraz masowa śmierć na polu walki. „Należy zwrócić uwagę na to, że konflikt jest jednym z elementów charakterystyki szatana. Wszelkie konflikty są zarówno środkiem, jak i skutkiem jego działań. W Apokalipsie można zaobserwować także nagromadzenie sił wrogich dobru. Wrogie siły można potraktować jako ludzi, którzy pokłonili się przed szatanem albo zostali zwiedzeni przez niego” – mówił bp Balcerek.
Poznański biskup pomocniczy zachęcał do dostrzeżenia w Maryi wspomożycielki w dobrym. „Walka ze złem często wiąże się z niebezpieczeństwem, ale człowiek ma zrobić, co po ludzku możliwe, by zło nie zwyciężyło. I w to zadanie wpisuje się żołnierski etos obrońcy przed niesprawiedliwym agresorem. Po tej, Bożej stronie zawsze chcemy stawać” – mówił bp Balcerek.
„Gdy dziś dziękujemy za wielkie dobro, które było dziełem polskiego żołnierza, obchodząc święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, uświadamiamy sobie, że wydarzenia z 15 sierpnia 1920 roku, aż nadto wyraźnie nawiązywały do wspomnianej apokaliptycznej symboliki. Nawała bolszewicka niosła przecież walkę z religią, wykorzenienie z duszy człowieka wszelkiej myśli o Bogu, zabicie tęsknoty za życiem wyższym” – podkreślił poznański biskup pomocniczy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.