47. Piesza Pielgrzymka Opolska dotarła na Jasną Górę
21 sierpnia 2023 | 06:02 | Opole | kda Ⓒ Ⓟ
Pątnicy zgromadzeni przed jasnogórskim szczytem uczestniczyli w Mszy św., której przewodniczył bp Rudolf Pierskała. Na początku kazania pozdrowił ich od biskupa Andrzeja Czai i poinformował, że biskup opolski wrócił po przeszczepie wątroby ze szpitala do domu. Pielgrzymi odpowiedzieli brawami.
Nie był to jedyny akcent tej liturgii związany z powrotem do zdrowia ordynariusza opolskiego. Pod koniec Mszy św. przewodnik pielgrzymki wręczył biskupowi Pierskale, prosząc o przekazanie, dokument w którym na kilkudziesięciu kartach pielgrzymi ze wszystkich pątniczych grup wpisali – dla wracającego do zdrowia biskupa – autografy i życzenia.
Uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Opolskiej szli na Janą Górę w kilku strumieniach – z Nysy, z Opola, Raciborza, Głubczyc i Kluczborka.
Na ostatni etap pielgrzymi wyruszyli rano z Wręczycy lub z Kaleja. Do przejścia mieli po ok. 20 km. Po dotarciu pod Jasną Górę grupa uklękła na chwilę modlitwy przy figurze Matki Bożej przed szczytem i przechodziła pod obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Pątników witał przewodnik PPO, ks. Daniel Leśniak. Na Jasną Górę weszło ich 1500. W święto 15 sierpnia i poprzedzający je poniedziałek liczba pielgrzymów przekraczała 2 tysiące. Potem część z nich musiała wrócić do pracy.
W kazaniu bp Pierskała podkreślił, że Kościół jest domem. Nie tylko jako budynek, ale także jako wspólnota serc i dusz.
– Żeby Kościół był dla nas domem, a nie tylko biurem usług sakramentalnych, muszą tam przebywać miłość wzajemna i dobroć – mówił. – Obudźcie w sobie ducha misyjnego i mówcie do swoich dzieci, rodziców, współpracowników, sąsiadów, by się razem gromadzić na niedzielnej Eucharystii i właśnie wtedy tworzyć razem żywy Kościół – zaapelował.
– Wierzymy w jeden święty, powszechny i apostolski Kościół – dodał. Jest jeden, bo łączy nas jedna wiara, jeden chrzest, jeden Pasterz i jedna Eucharystia. Ale doświadczamy także braku jedności, także w słuchaniu duszpasterzy, a nawet papieża. Braku jedności w interpretowaniu Ewangelii, kiedy każdy chce ją interpretować po swojemu. Doświadczamy braku jedności w rodzinach i w parafiach. Czasem z błahych powodów, gdy upieramy się przy swoim zdaniu – wyjaśnił.
Ostatni dzień pielgrzymki był dla wielu pątników czasem podsumowań. – W tym roku droga była naprawdę trudna. Upał dawał się we znaki, doświadczyliśmy także oberwania chmury i burzy – mówi pątniczka z dwójki niebieskiej, Wanda Hudzik z Osieka. – Ale kiedy wchodzę w bramy Jasnej Góry zapominam o bólu nóg. Jest już tylko radość. Szłam w tym roku, prosząc o błogosławieństwo Boże dla mojej córki.
Ks. Daniel Jaszczyszyn, przewodnik dwójki niebieskiej podkreśla, że mimo trudnych warunków udało się zapewnić pątnikom i wodę na czas upału, i płaszcze przeciwdeszczowe. – Bardzo życzliwi byli ludzie, których spotykaliśmy po drodze. Częstowano nas piciem i jedzeniem oraz chętnie przyjmowano do domów na nocleg. Szedłem w intencji ludzi, którzy byli mi powierzeni duszpastersko w parafii św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich oraz w Krzanowicach, gdzie za kilka dni rozpoczynam pracę.
– Bogu dzięki za to, że wszyscy dotarli cało i zdrowo do celu – podkreśla nowy przewodnik pielgrzymki, ks. Daniel Leśniak. – Myślę, że pielgrzymowaliśmy w całkiem dobrej liczbie. Chcę podkreślić, że wśród pątników było bardzo dużo młodych ludzi i małżeństw z dziećmi. Także małymi. Najmłodszy pątnik ma trzy tygodnie. Pielgrzymowanie po pandemicznym czasie się odradza. Byłem w każdej grupie pielgrzymkowej by z bliska je poznać. Zobaczyłem różnorodność, bogactwo, prawdziwe piękno naszej wspólnoty. Bardzo dziękuję wszystkim pielgrzymkowym służbom, które zostały po poprzednim przewodniku, ks. Marcinie i pracowały ze mną nadal dla pielgrzymki. Jestem im ogromnie wdzięczny. Na nowe osoby do służby medycznej, ekologii i innych jesteśmy otwarci – dodał.
Na zakończenie liturgii pątnicy podziękowali za ich posługę ks. Danielowi Leśniakowi i ks. Marcinowi Ogioldzie, który prowadził PPO przez 33 lata, a w tym roku – po 50 latach kapłaństwa i w 75. roku życia – rozpoczyna emeryturę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.