Tokarnia: Niedziela Konserwatorska – z wykładami o renowacji sakralnych zabytków
20 sierpnia 2023 | 16:45 | dziar | Tokarnia Ⓒ Ⓟ
Tajemnice konserwatorskie bogatych zbiorów skansenu w Tokarni znalazły się w centrum dzisiejszej Rodzinnej Niedzieli w Skansenie, podczas której goście wydarzenia mogli się m.in. zapoznać z tajemnicami obrazu Matki Bożej Pocieszenia z kościoła w Rogowie, renowacji judaików czy zasad relokacji budowli drewnianych.
Dr Mateusz Wierciński w kościele z Rogowa prezentował wizerunki Madonn w typie krakowskim, odnosząc obraz ze skansenowskiego kościoła w Rogowie do tego wzorca, pod kątem układu stóp i rudych kędziorów Dzieciątka, szaty Maryi, gestu dłoni i in. Obraz datuje się na przełom XVI/XVII wieku. Przedstawienie Matki Bożej w ołtarzu głównym otoczone było kultem cudownego obrazu i jest wymienione wśród dawnych sanktuariów maryjnych przez ks. Wincentego Zaleskiego, mimo iż żadnych świadectw szczególnego kultu nie zawierają parafialne akta parafii Rogów.
Fundatorem kościoła pw. Matki Bożej Pocieszenia był dziedzic Rogowa, podkanclerzy wielki koronny i późniejszy biskup przemyski – Michał Wodzicki.
Z kolei dr Agnieszka Dziarmaga omawiała tajniki konserwacji tkanin, w tym religijnych, w chałupie z Szydłowa z 1705 r.: kilimu, tałesu, szat przygotowanych na szabat, stanowiących wystój wnętrza chałupy żydowskiego krawca z Szydłowa oraz rekwizytów, takich jak chałka czy śledzie. Stanowią one elementy stołu przygotowanego do wieczerzy szabatowej oraz żydowskiego sklepiku, o czym także była mowa.
Pracownicy Działu Konserwacji Zbiorów Muzealnych prowadzili warsztaty malowania na porcelanie, udzielali także porad, jak konserwować stare ramy do obrazów, demonstrowali, jak odnawiać np. „święte obrazy” – oleodruki.
Z oferty skorzystały setki gości, którzy także uczestniczyli w zorganizowanym oprowadzaniu po skansenie.
Za merytoryczną i logistyczną stronę wydarzenia odpowiadał Dział Konserwacji Zbiorów Muzealnych.
Park Etnograficzny w Tokarni – integralna część Muzeum Wsi Kieleckiej, znajduje się w gminie Chęciny. Należy do największych skansenów w Polsce: jest rozlokowany na obszarze 68 ha, na którym znajduje się ponad 80 zabytkowych obiektów etnograficznych, z drewnianym kościołem z Rogowa w centrum. Kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia wniesiony został pierwotnie z fundacji bp. Michała Wodzickiego w 1761 r. we wsi Rogów k. Opatowca. Decyzją bp. kieleckiego Jana Jaroszewicza z 1976 r. przekazany został nieodpłatnie Muzeum Wsi Kieleckiej. Przeniesiony w 1996 r. na teren Parku Etnograficznego w Tokarni, był rekonstruowany w latach 1997-2000. Do 2002 r. wykonano konserwację polichromii, ołtarzy i elementów wnętrza. Poświęcenia kościółka z Rogowa dokonał bp Marian Florczyk 31 sierpnia 2002 roku.
Przy okazji skansenowskich imprez, np. dożynek wojewódzkich, powiatowych, Święta Chleba i in. jest tam sprawowana Msza św. i nabożeństwa, celebrowane przez duszpasterzy z Wolicy – Tokarni i kapelanów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.