W Kołomyi wyświęcono pierwszego od 20 lat biskupa greckokatolickiego
22 sierpnia 2023 | 17:06 | kg (KAI/RISU) | Kołomyja Ⓒ Ⓟ
W greckokatolickim soborze katedralnym Przemienienia Chrystusowego w Kołomyi chirotonię (sakrę) przyjął 20 sierpnia nowy biskup pomocniczy miejscowej eparchii (diecezji) Petro Holinej. Głównym konsekratorem był arcybiskup większy kijowsko-halicki, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) Swiatosław Szewczuk. Była to pierwsza tego rodzaju uroczystość w nowo zbudowanym soborze, a zarazem pierwsze wyświęcenie biskupa greckokatolickiego w tym mieście od 20 lat, ale wtedy odbyło się to w innej cerkwi. Nowy biskup ukończył Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie.
Na początku liturgii biskup nominat złożył publicznie trzykrotnie Wyznanie Wiary, po czym podpisany przez siebie jego tekst przekazał głowie Kościoła, który po zakończeniu całej ceremonii pozdrowił urzędującego biskupa kołomyjskiego Wasyla Iwasiuka z okazji jego powrotu do zdrowia po długim leczeniu. Zaznaczył, że wie, jak bardzo jego diecezjanie modlili się za swego władykę i jak bardzo czekali na jego wyzdrowienie.
„Cieszę się, że nadszedł ten czas. Dziś, Władyko, spoglądamy na ciebie i widzimy, że jest siła, będąca w stanie zwyciężyć wszystko: niemoc i chorobę, a tą siłą jest miłość Boga do człowieka i człowieka do Boga. Wiemy, że kochasz Boga, swój Kościół, eparchię i jak bardzo chciałeś zrobić wszystko, aby być dzisiaj razem z nami. Pan Bóg cię wysłuchał i pozwolił ci położyć potężną prawicę na głowę swego pomocnika. Życzymy ci błogosławieństwa Bożego, krzepkiego zdrowia, mądrości i wielkiej miłości do biskupa pomocniczego na wiele dobrych lat” – powiedział abp Szewczuk.
Apel Rady Episkopatu: w imię fałszywego patriotyzmu nie wolno wzbudzać niechęci wobec przybyszów
Zwracając się do obecnych w świątyni duchownych eparchii, poprosił ich, aby przyjęli swego nowego biskupa, dodając, że dobrze go znają, gdyż wyszedł on spośród nich i dziś powraca do nich jako pomocnik urzędującego biskupa.
Na zakończenie zwierzchnik UKGK przypomniał swe pierwsze spotkanie z bp. Holinejem w małym domku rektora podziemnego seminarium duchownego o. Mychajła Kosyła. Podzielił się też swymi wspomnieniami ze święceń diakonatu nowego biskupa, które przyjął on w wieku 19 lat.
W obrzędzie uczestniczyli m.in. trzej ukraińscy biskupi łacińscy: Witalij Skomarowski z Łucka, Leon Dubrawski z Kamieńca Podolskiego i Leon Mały – biskup pomocniczy ze Lwowa.
Bp Petro Holinej urodził się 12 lipca 1973 w wiosce Dobrotów w dzisiejszym obwodzie iwanofrankowskim. W latach 1991-96 kształcił się w Iwanofrankoswskim Instytucie Teologiczno-Katechetycznym, uzyskując dyplom teologa i uprawnienia do nauczania religii. 9 kwietnia 1992 przyjął święcenia diakonatu, po czym pomagał księżom w odnowieniu parafii greckokatolickich w obwodzie czerniowieckim. W latach 1996-98 posługiwał jako diakon w parafii w Delatynie. W latach 1997-2001 studiował w Podkarpackim Uniwersytecie Narodowym w Iwanofrankowsku, zdobywając dyplom ze specjalnością historia.
29 listopada 1998 został wyświęcony na kapłana, po czym nadal pracował duszpastersko w Delatynie, później odpowiadał również za duszpasterstwo młodzieży w dekanacie jaremczeńskim (2000-14), uczył historii w miejscowej szkole (2003-16) i był dziekanem jaremczeńskim. W latach 2005-07 uzupełniał studia z teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, uzyskując stopień magistra teologii. W 2015 zdobył licencjat z tej specjalności.
12 lipca br. Franciszek zatwierdził wcześniejsze postanowienie Synodu Biskupów UKGK o wybraniu ks. P. Holineja na biskupa pomocniczego eparchii kołomyjskiej, przydzielając mu jednocześnie stolicę tytularną Abrita.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.