Krzeszów: Dzień skupienia katechetów diecezji legnickiej
26 sierpnia 2023 | 19:05 | ksww | Krzeszów Ⓒ Ⓟ
W sobotę 26 sierpnia, tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, odbył się doroczny dzień skupienia katechetów diecezji legnickiej. Do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przybyło kilkuset katechetów świeckich i duchownych, aby zawierzyć Matce Bożej nowy rok szkolny.
Spotkanie rozpoczęło się w bazylice od adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie ks. dr hab. Dominik Ostrowski, prorektor ds. naukowo-dydaktycznych Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu wygłosił konferencję pt. „Wychowanie do uczestnictwa w Eucharystii”.
– Katecheza ma prowadzić do liturgii, a liturgia domaga się katechezy. Musi zatem istnieć takie współdziałanie w dziele katechezy – podkreślił ks. profesor. Zaznaczył też, że nauczyciel czy katecheta na pierwszym miejscu sam powinien dbać o swoje życie wiary, a potem wprowadzać w wiarę innych. Staje się wtedy nie tylko nauczycielem, ale świadkiem, a to ma ogromne znaczenie w relacji do uczniów i wprowadzaniu ich w liturgię, w jej rozumienie.
Przed rozpoczęciem Eucharystii uczestnicy dnia skupienia wysłuchali koncertu organowego, który odbył się w ramach krzeszowskich letnich koncertów organowych w wykonaniu Julii Kubackiej, absolwentki Szkoły Muzycznej w Toruniu, studentki Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
W południe Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. – Cieszy nas to, że jesteśmy liczni, jesteśmy rozmodleni, gotowi przyjąć to, co czeka nas w nowym roku szkolnym. Przyjmujemy to, co przed nami, jako wyzwanie, jako Boże powołanie – powiedział do katechetów.
Nawiązując do znaków, jakie czynimy przed wysłuchaniem Ewangelii, znak krzyża na czole, ustach i sercu, bp Siemieniewski zaznaczył, że gesty te mają nam przypominać, że wiara ma przenikać nasze myśli, że mamy być gotowi do głoszenia, do dzielenia się wiarą i wreszcie, to głoszenie ma być przepełnione ogniem, Bożym płomieniem.
Odnosząc się zaś do słów kolekty mszalnej zaznaczył, że prosimy w tej Mszy o zapał do walki w obronie wiary. – Świat jest pełen różnych misjonarzy. Co by się stało, gdybyśmy utracili ducha, przespali nasze powołanie, nasz zapał misyjny głoszenia Ewangelii? Pewnie inni zajęliby nasze miejsce. Z nowym rokiem szkolnym rozpoczynamy zatem walkę przeciw „pierwiastkom duchowym zła”, jak mawiał św. Paweł. Nasza walka nie jest zatem przeciwko ludziom, ale o ludzi – zauważył. Idąc dalej po myśli św. Pawła, bp Siemieniewski zauważył, że mamy uzbroić się w prawdę, mamy wziąć miecz ducha, czyli słowo Boże i mamy być silni świadectwem życia.
Odnosząc się do czekających zadań w nowym roku szkolnym, powiedział: – Katecheta ma stawać się źródłem dźwięku dobrej nowiny. Katechizowanie to przekazywanie dobrze uzasadnionych, dobrze wyjaśnionych nauk o Jezusie Chrystusie. To przyjęcie nauki, które ma zaowocować wiarą.
– Życzę wam zatem, aby wasze głoszenie nauki Chrystusa i Kościoła odbiło się echem w postaci wejścia na drogę wiary waszych uczniów, ich chrześcijańskiego życia – zakończył.
Po Mszy św. przedstawiciele zgromadzonych odmówili akt ofiarowania się katechetów Matce Bożej. Na zakończenie bp Siemieniewski oraz dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. Jarosław Kowalczyk podziękowali siedmiorgu katechetom, którzy w tym roku przeszli na emeryturę, wręczyli także 11 misji kanonicznych katechetom, którzy w tym roku szkolnym rozpoczną swoją pracę w szkołach.
Podczas spotkania można było nabyć podręczniki oraz pomoce dydaktyczne oferowane przez różne wydawnictwa. Dzień skupienia zakończył się Koronką do Miłosierdzia Bożego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.