Wkrótce I edycja Kongresu Ducha Pracy Ludzkiej
07 września 2023 | 19:26 | rl | Sieradz Ⓒ Ⓟ
12 i 13 września w Sieradzu odbędzie się I edycja Kongresu Ducha Pracy Ludzkiej. Zaplanowano dwie główne debaty i 14 debat tematycznych. Ich tytuły są myślami Prymasa Tysiąclecia z jego dzieła „Duch Pracy Ludzkiej”. W ramach Kongresu odbędzie się uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone tegoroczne Nagrody Społeczne im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wśród laureatów jest m.in. Katolicka Agencja Informacyjna.
12 września 2021 r. miała miejsce beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Matki Elżbiety Róży Czackiej. Niewielu dziś pamięta, że Prymas Tysiąclecia był jednym z pionierów współczesnych rozważań teologicznych nad pracą. Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku jego najważniejsze dzieło w tej dziedzinie – „Duch pracy ludzkiej” – zostało przetłumaczone na angielski, hiszpański, niemiecki, portugalski, francuski, niderlandzki i włoski.
Organizatorem I edycji Kongresu Ducha Pracy Ludzkiej jest Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa. Jak przypomniał Andrzej B. Piotrowicz, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Wspólna Europa w 1946 roku we Włocławku wydano dzieło ks. doktora Stefana Wyszyńskiego „Duch Pracy Ludzkiej”. „Przedmiotem Kongresu będzie pogłębienie myśli Prymasa Tysiąclecia, zastanowienie się na ile są one dziś aktualne, i jak mogą być inspirujące dla kolejnych pokoleń” – powiedział Andrzej B. Piotrowicz.
Podczas dwóch dni Kongresu, 12 i 13września w Sieradzu, odbędą się 2 główne debaty i 14 debat tematycznych. Tytuły debat są myślami Prymasa Tysiąclecia z jego dzieła „Duch Pracy Ludzkiej”. Ich tematyka będzie związana bezpośrednio z doświadczeniami tego wybitnego kapłana w ramach teologii pracy, czyli działu nauki zajmującej się zagadnieniami pracy ludzkiej jako kontynuacji boskiego dzieła stworzenia.
Przewiduje się, że w Kongresie weźmie udział ok. 400 osób ze wszystkich zakątków Polski, w tym reprezentujących różne środowiska i punkty widzenia ponad 80 prelegentów (przedstawicieli środowisk akademickich, kapłanów, nauczycieli, licealistów, przedstawicieli instytucji państwowych, rolników, przedsiębiorców, samorządowców, członków wspólnot i organizacji pozarządowych).
W godzinach wieczornych pierwszego dnia Kongresu odbędzie się uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone tegoroczne Nagrody Społeczne im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nagroda przyznawana jest przez Kapitułę powoływaną przez Fundację SPES. Celem Fundacji – której przewodniczy Michał Drozdek – jest wspieranie rozwoju myśli chrześcijańsko-demokratycznej oraz ruchu chrześcijańsko-demokratycznego w Polsce.
Wśród tegorocznych laureatów jest Katolicka agencja Informacyjna w 30-lecie jej powstania. Na wielkie zasługi KAI w dziele informowania o tym co dzieje się w Kościele zwrócił uwagę Michał Drozdek, przewodniczący Fundacji SPES. Jak powiedział, „KAI bierze udział w bardzo poważnej debacie nie tylko na temat przyszłości Kościoła ale także społeczeństwa”. Dodał, że „bez KAI Polska byłaby dużo uboższa, polski katolicyzm byłby intelektualnie i informacyjnie uboższy”.
Drugim laureatem został prof. Ryszard Stocki z Krakowa – psycholog, od wielu lat ekspert organizacji pracy, współpracujący z wieloma instytucjami, w tym z duszpasterstwami ludzi pracy.
Kapituła postanowiła wyróżnić również osoby bezpośrednio związane z propagowaniem postaci kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak poinformował dr hab. Paweł Skibiński, członek Kapituły Nagrody a jednocześnie zastępca dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej m. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, jedną z wyróżnionych jest Aniela Michalska, notariusz Trybunału Beatyfikacyjnego Kard. Stefana Wyszyńskiego, której wieloletnia praca doprowadziła do przygotowania dokumentacji procesowej. Prócz tego wyróżniono proboszcza Archikatedry św. Jana w Warszawie ks. Bogdana Bartołda, który opiekuje się nabożeństwami ku czci kard. Wyszyńskiego, a które odegrały wielką rolę w propagowaniu kultu Prymasa.
Patronat honorowy nad Kongresem sprawują: biskup Krzysztof Wętkowski, Biskup Włocławski; Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej oraz dr hab. Przemysław Czarnek, profesor KUL pełniący służbę Ministra Edukacji i Nauki.
Partnerzy Strategiczni Kongresu to Bazylika Mniejsza pw. Wszystkich Świętych – Sanktuarium św. Józefa w Sieradzu, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Fundacja SPES.
Udział w Kongresie Ducha Pracy Ludzkiej jest bezpłatny, jednak względu na ograniczoną liczbę miejsc, wymagane jest wypełnienia formularza rejestracji. Szczegółowy program oraz dodatkowe informacje dostępne są na stronie www.duchpracy.pl.
Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęła m.in.: Katolicka Agencja Informacyjna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.