Łódź: Orzeł Jana Karskiego dla Horsta Koehlera
09 września 2023 | 18:38 | Ks. Paweł Kłys | Łódź Ⓒ Ⓟ
W łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki zakończyła się Msza Święta, której przewodniczył metropolita łódzki, kardynał Grzegorz Ryś. Podczas Eucharystii wręczono Nagrodę Orła Jana Karskiego, którą przyznano byłemu prezydentowi Niemiec – Horstowi Koehlerowi.
Arcybiskup łódzki w swojej homilii mówił o pojednaniu między Bogiem a światem, które dokonało się przez krew Jezusa. – Głównym słowem pierwszego czytania jest słowo Pojednanie. Paweł pisze do Kolosan, że to słowo jest syntezą Ewangelii i nie tylko Ewangelii, głoszonej jako pewna nauka, ale Ewangelii dokonanej. Najważniejsza dobra nowina jest taka, że to Bóg dokonuje pojednania. Pojednał was Bóg w doczesnym ciele Chrystusa. Pojednał was! – zauważył duchowny.
Dalej duchowny wyjaśniał czym jest wspomniane pojednanie. – Pojednanie dokonuje się kiedy osoby uważane przez nas za wrogów, są postawieni przed naszymi oczami jako święci i nieskalani, bez zarzutu. Ci, których uważaliśmy za obcych i wrogów, zostali przez Boga postawieni nam przed oczyma jako święci, nieskalani i bez zarzutu. Dopiero kiedy się dokona taki proces możemy mówić o pojednaniu, którego dokonuje Pan Bóg – podkreślił metropolita łódzki.
Zdaniem kapłana, wydaje się to niemożliwe, jednak właśnie w taki sposób Pan Bóg jedna nas ze sobą. – Pierwszy moment jednania polega na tym, że każdy z nas swoimi decyzjami staje się obcym i wrogiem dla Boga. Bóg nikogo nie traktuje jak obcego. Bóg nie zna wrogów. To ja moimi czynami, moimi wyborami, moimi postawami życiowymi mogę się takim uczynić, że staję się względem Boga obcy i wrogi – wyjaśnia.
Zaznacza, że łaska jednania nie polega tylko na tym, że Bóg skreśla ludzkie długi, ale wydobywa na wierzch prawdę o człowieku. – To, co jest największą prawda o mnie, to jest obraz jedynego Jego Syna, który w sobie noszę. To jest źródło mojej ludzkiej godności. Bóg widzi we mnie kogoś, kto jest święty, nieskalany i bez zarzutu. Taki model pojednania – logikę pojednania – zadaje nam wzajemnie, byśmy czynili to miedzy sobą – zaznaczył kard. Ryś.
W laudacji zaprezentowanej przez ojca Ludwika Wiśniewskiego OP można było usłyszeć o historii życia uhonorowanego Nagrodą Orła Karskiego oraz o jego pracy na rzecz pojednania między narodem Polskim i Niemieckim.
– Trzeba przypomnieć, że w roku 2005 Prezydent Koelher został uhonorowany „w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polsko-niemieckiej współpracy” najwyższym polskim odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego. Dzisiaj honorujemy pana prezydenta Koelehra orderem „Orła Karskiego”. Czyniąc to , pragniemy jeszcze raz podziękować za jego wysiłki w dziele jednania naszych narodów, a zarazem zawołać, że dzieło normowania stosunków polsko -niemieckich wymaga kontynuacji i to kontynuacji rzetelnej, uczciwej – z poszanowaniem prawdy i sprawiedliwości. Obecny czas znowu domaga się dobrze przemyślanego, autentycznego dialogu między naszymi narodami. Kapituła nagrody pragnie, aby to była cegiełka w dziele umacniania normalnych stosunków między naszymi narodami. Orzeł Jana Karskiego kierując swój lot ku Horstowi Koehlerowi czyni to w dobrym kierunku – zauważył o. Wiśniewski.
Nagrodę Orła Jana Karskiego ustanowił w 2000 r. sam legendarny emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego i świadek Zagłady. Jan Karski, ps. Witold, właśc. Jan Kozielewski (1914–2000) był prawnikiem i historykiem, w latach 1936-39 pracował w polskiej służbie dyplomatycznej. Uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r. Zbiegł z niewoli radzieckiej.
W konspiracji działał od 1939 r. Konspiracyjne władze krajowe kilkakrotnie wysyłały go do rządu w Paryżu i Londynie. Aresztowany przez gestapo, został odbity przez AK ze szpitala więziennego. W latach 1942-43 poinformował władze RP na uchodźstwie, rządy Wielkiej Brytanii i USA oraz organizacje żydowskie o zagładzie Żydów w Polsce. Pracował w Wydziale Informacji Biura Informacji i Propagandy w Warszawie i w londyńskiej radiostacji „Świt”. Po wojnie przebywał na emigracji w USA, od 1952 r. był wykładowcą Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie. W 1995 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.
Jan Karski zmarł 13 lipca 2000 roku w Waszyngtonie i został pochowany na tamtejszym cmentarzu Mount Olivet, u boku żony, Poli Nireńskiej. Amerykański tygodnik Newsweek uznał go za jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku, zaś jego misję wojenną określił mianem jednego z moralnych kamieni milowych cywilizacji upływającego stulecia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.