Abp Gądecki modlił się z naukowcami z dziedziny informatyki
13 września 2023 | 14:01 | ms | Poznań Ⓒ Ⓟ
Pracownicy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego i współpracownicy Konsorcjum Pionier, obejmującego ogólnopolską sieć światłowodową, uczestniczyli we Mszy św. w katedrze poznańskiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. Wspólnie modlono się w intencji naukowców, także o to, by nowe technologie służyły dobru człowieka.
Msza św. była punktem programu obchodów 30-lecia Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS), znanego w skali międzynarodowej węzła europejskiej przestrzeni badawczej w zakresie infrastruktury informatycznej nauki oraz ważnego centrum badawczo-rozwojowego w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych.
„Tempo krajowego rozwoju w najbliższych latach będzie zależało od efektów cyfrowej transformacji nauki, gospodarki i społeczeństwa. Taką misję od lat stara się realizować PCSS, za co – jako społeczeństwo i jako Kościół – jesteśmy tej instytucji bardzo wdzięczni” – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
W homilii metropolita poznański – w nawiązaniu do dokumentów Stolicy Apostolskiej – odniósł się do zagadnienia etyki w internecie i rozwoju nowoczesnych technologii. Zauważył, że kluczowe w etycznej ocenie narzędzi cyfrowych są osoba ludzka i wspólnota, ponieważ komunikacja powinna przebiegać od osoby do osoby i służyć integralnemu rozwojowi osób. Abp Gądecki przestrzegał przed zjawiskiem cyfrowego wykluczenia, zauważył też, że korzystanie z internetu może budzić zagrożenia w takich kwestiach, jak prywatność, bezpieczeństwo i poufność danych, prawa autorskie i prawo do własności intelektualnej, pornografia, witryny nienawiści, rozpowszechnianie plotek i niszczenie czyjejś dobrej sławy pod pozorem przekazywania wiadomości.
Abp Gądecki zachęcał też do modlitwy, byśmy „podczas naszych wędrówek w internecie kierowali nasze oczy tylko na to co podoba się Bogu i traktowali z miłością i cierpliwością wszystkie osoby, które tam spotkamy”.
W imieniu poprzedniego i obecnego kierownictwa PCSS podziękowanie metropolicie poznańskiemu za obecność w ważnych dla placówki badawczej momentach, takich jak poświęcenie kamienia węgielnego, a następnie budynku PCSS, złożył prof. Jan Węglarz. „Zapewniam o naszej pamięci w modlitwie o łaskę Ducha Świętego i dalsze siły dla księdza arcybiskupa w sprawowaniu jego ofiarnej służby Bogu i ludziom” – mówił nestor polskich informatyków, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk.
„Z naszej strony chciałbym zapewnić, że nie ustaniemy w wysiłkach, by rozwój technologii informacyjnych nie prowadził do duchowej degradacji ludzkości, ale wręcz przeciwnie, przez szacunek do każdego człowieka jako dziecka Bożego, do jej rzeczywiście równomiernego rozwoju” – mówił prof. Węglarz.
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe powstało w 1993 roku i zostało połączone z europejskimi sieciami naukowymi, zapewniając polskiemu środowisku naukowemu dostęp do światowego Internetu. Specjalizacja centrum obejmuje prace badawczo-rozwojowe w obszarze rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz w zakresie ich zastosowań w obszarze cyfrowej transformacji nauki, gospodarki i społeczeństwa.
W PCSS uruchomiono pierwszy w Polsce system kryptografii kwantowej, a od 2019 r. na terenie lotniska w Kąkolewie rozwija ono swą działalność w laboratorium AeroSpace Lab w zakresie zastosowań bezzałogowych statków powietrznych, systemów autonomicznych i kontroli lotów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.