Uroczystości pogrzebowe śp. Teresy Stanek, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK
16 września 2023 | 19:00 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz przewodniczył w katedrze polowej Mszy św. w intencji por. Teresy Stanek, ps. Mitsuko, zmarłej 5 września prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. – Niezwykłość śp. Teresy Stanek polegała na jej stosunku do otaczającego jej świata i wyrazistej osobowości – mówił w homilii Ordynariusz Wojskowy. Po zakończonej Eucharystii urna z prochami zmarłej prezes została złożona na Cmentarzu Powązkowskim.
W homilii bp Wiesław Lechowicz przywołał słowa roty przysięgi, którą składali żołnierze AK, zaczynającej się od słów: „w obliczu Boga wszechmogącego”. – Nasza zmarła siostra była osobą wierzącą w Boga nie tylko wszechmogącego, ale i kochającego. (…) Wierząc w miłującego Boga wiedziała, że życie ewangelicznymi wartościami i Bożymi przykazaniami prowadzi do zwycięstwa w życiu tak pojedynczych osób, jak i całego narodu – powiedział. Dodał, że jej wstąpienie do Szarych Szeregów, a następnie do Armii Krajowej „utwierdziło ją w przekonaniu, że wszystko co wartościowe, musi kosztować i musi opierać się na trwałym fundamencie zasad”.
Zdaniem biskupa polowego „umiłowanie wolności to cecha charakterystyczna dla śp. Teresy Stanek”. – Zgodnie ze słowami przysięgi walczyła o wolność Polski ze wszystkich sił – powiedział. Przywołał jej drogę życiową, szlak bojowy i powojenną działalność m.in. w Solidarności oraz później na rzecz Warszawy i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Podkreślił, że charakteryzowała ją wierność. – Nigdy nie zdradziła ideałów Szarych Szeregów i Armii Krajowej. Była im wierna w czasach stalinowskich i w okresie budzących się nadziei na wolność i suwerenność w latach 80-tych, o czym świadczy jej zaangażowanie w związkowej „Solidarności”. Nie sprzeniewierzyła się zatem słowom przysięgi, by być wiernym i stać nieugięcie – powiedział.
Jak dodał do wspomnianych cech należałoby dodać jeszcze pokorę i miłość. – Śp. Teresa Stanek traktowała walkę o wolność Ojczyzny nie w kategorii bohaterstwa, ale codziennego obowiązku tak w czasie wojny, jak i w czasie pokoju. Patriotyzm uznawała za powinność, a nie za heroizm! – podkreślał bp Lechowicz. Mówiąc o miłości bp Lechowicz wskazywał, że obawiała się ona w jej życiu rodzinnym, ale także okazywała ją dbając „o tę rodzinę, której przewodziła w ostatnich latach życia – o Światowy Związek Żołnierzy AK”. Jak podkreślił biskup polowy, „ubolewała nad podziałami w organizacji i nad stawianiem własnych ambicji ponad wspólne dobro”.
Ordynariusz wojskowy przypomniał, że chrześcijanom towarzyszy wiara, „że zmarli pozostają nie tylko w pamięci żyjących, ale i w obecności Boga”. – Tę wiarę opieramy na czynach i słowach Jezusa. On bowiem jako pierwszy spośród umarłych zmartwychwstał i On zapewniał między innymi: „Kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną, a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa” (J 12,26). Nasze serca wypełnia zatem wiara, że śp. Teresa znalazła się lub wkrótce znajdzie w obecności Jezusa, ponieważ w dużym stopniu jej życie było naśladowaniem Jezusa, przypominało drogę wiodącą śladami naszego Pana – powiedział.
Eucharystię koncelebrowali ks. kmdr por. dr Ryszard Preuss, kapelan Nadwiślańskiego Oddziału SG im. Powstania Warszawskiego i ks. por. Jacek Białek, wikariusz katedry polowej. We Mszy św. uczestniczyła rodzina i przyjaciele Teresy Stanek. Obecni byli także kombatanci, żołnierze Wojska Polskiego oraz licznie przybyłe poczty sztandarowe.
Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreślił w przesłanym liście, że miał zaszczyt znać osobiście Teresę Stanek „jako wieloletnią działaczkę środowiska kombatantów AK”. „Poczytuję to sobie za wielki honor, że mogłem współpracować z nią – jedną z tych polskich kobiet, które zapisały wyjątkowo piękną kartę w naszych dziejach”, napisał.
W imieniu Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego zmarłą prezes żegnał Jacek Taylor, który podkreślił, że „por. Teresa Stanek zapisała się równie wspaniale jak jej znakomici poprzednicy, płk Aleksander Tyszkiewicz i gen. bryg. Stanisław Karolkiewicz. – Całym swoim życiem zasłużyła na to, abyśmy ją wspominali z najwyższą czcią – podkreślił.
Po zakończonej Mszy św. urna z prochami śp. por. Teresy Stanek została złożona na Cmentarzu Powązkowskim.
Teresa Stanek urodziła się 13 października 1929 r. w Kielcach. Służbę wojskową rozpoczęła w strukturach Szarych Szeregów. Jako żołnierz Armii Krajowej brała udział w małym sabotażu, przygotowaniach do akcji „Burza” i kolportażu materiałów konspiracyjnych.
Po wojnie studiowała archeologię klasyczną i prehistorię Polski. Pracowała w wydawnictwach „Czytelnik” oraz PWN, gdzie w 1980 roku została wybrana na wiceprzewodniczącą NSZZ Solidarność. Po przełomie 1989 r. była stołeczną radną. Przez ponad 30 lat należała do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, w którym od 2021 r. pełniła funkcję prezesa.
Teresa Stanek została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką Pamiątkową Akcji „Burza”, Złotą Odznaką Szarych Szeregów, Medalami „Pro Memoria” oraz „Pro Patria”. Zmarła 5 września w wieku 93 lat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.