Rozpoczęła się peregrynacja obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa w archidiecezji przemyskiej
19 września 2023 | 14:38 | pab | Jarosław Ⓒ Ⓟ
Od kolegiaty pw. Bożego Ciała w Jarosławiu w poniedziałek 18 września rozpoczęła peregrynacja obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa po parafiach archidiecezji przemyskiej. Uroczystość w jarosławskiej świątyni była połączona z potrójnym jubileuszem: 700 lat od założenia pierwszej parafii w Jarosławiu, 500 lat od utworzenia Jarosławskiej Kapituły Kolegiackiej i 450 lat przybycia do miasta jezuitów. Mszy św. przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, a homilię wygłosił metropolita przemyski abp Adam Szal.
Uroczystość rozpoczęła się procesją z kościoła rektoralnego pw. św. Mikołaja Biskupa w tzw. Opactwie, znajdującym się na terenie parafii Bożego Ciała. Mieszkańcy miasta, księża i biskupi przeszli z obrazem ulicami Jarosławia. Towarzyszył im historyczny orszak, w którym wystąpiło ponad 50 postaci świętych i błogosławionych oraz wielkich osób, którzy w sposób szczególny związane są z archidiecezją przemyską oraz jarosławską kolegiatą. W ich role wcielili się parafianie oraz miłośnicy kolegiaty.
Mszy św. w kolegiacie przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, a koncelebrowali: metropolita przemyski abp Adam Szal, biskup pomocniczy przemyski Krzysztof Chudzio i biskup pomocniczy rzeszowski Edward Białogłowski, prowincjał Prowincji Polski Południowej zakonu jezuitów o. Jarosław Paszyński oraz licznie zgromadzeni kapłani. Homilię wygłosił abp Szal.
– Okazywanie czci Sercu Pana Jezusa to unikanie grzechu, to zachowanie zachowywanie Bożej woli, zachowywanie wszystkich przykazań. To także kontemplacja i rozważanie tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Serce Pana Jezusa uczy nas posłuszeństwa i cierpliwości dźwigania krzyża codziennego życia – powiedział.
– Tę myśl i te linie rozumowania potwierdził także nasz niezwykły rodak święty Jan Paweł II mówiąc: „Teologia Serca Bożego jest programem życia. To jest program stary jak chrześcijaństwo. Teologia Boskiego Serca jest pewnym programem życia wiarą” – dodał abp Szal.
Metropolita przemyski zaapelował słowami biskupa przemyskiego z lat 1900 – 1924 św. Józefa Sebastiana Pelczara: – Wzywam wszystkie rodziny katolickie mojej diecezji, aby się poświęciły Najświętszemu Sercu Jezusowemu, mając to przekonanie, że jeżeli poświęcenie się będzie szczere, skuteczne i trwałe, to wtedy będziemy mieli wielką pomoc od Pana Boga.
Zainaugurowana 18 września peregrynacja obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa w parafiach archidiecezji przemyskiej zakończy się 1 marca 2025 r. w Strachocinie.
Poniedziałkowa uroczystość związana była z potrójnym jubileuszem: 700 lat od założenia pierwszej parafii w Jarosławiu, 500 lat od utworzenia Jarosławskiej Kapituły Kolegiackiej i 450 lat przybycia do miasta jezuitów.
W 1323 roku Jarosław otrzymał prawa miejskie i już wtedy istniała tu parafia rzymskokatolicka. Tym samym należy ona do najstarszych na terenie archidiecezji przemyskiej. Obecny kościół parafialny, murowany w stylu renesansowym, zbudowany został wraz z sąsiadującym kolegium w latach 1582 – 1594 dla osiedlonych w Jarosławiu w 1574 roku jezuitów. Poświęcił go w 1594 roku bp Wawrzyniec Goślicki, nadając tytuł św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.
Po kasacie jezuitów w 1773 roku został on zamieniony przez Austriaków na magazyn wojskowy. W 1808 roku książę Adam Czartoryski wykupił kościół i podarował go parafii. Jego wnętrze uległo spaleniu w 1862 roku. Po remoncie kościół został poświęcony w 1863 roku. Konsekrował go pod wezwaniem Bożego Ciała sufragan przemyski biskup Jakub Glazer w 1890 roku. Wyposażenie kościoła wykonane zostało w XIX wieku. Szczególną czcią wiernych otaczany jest wizerunek Matki Bożej Śnieżnej, pochodzący z XVI wieku, koronowany koronami papieskimi 2 sierpnia 2014 r. Obecnie w parafii pracują księża diecezjalni.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.