Szwajcarski episkopat chce powołać sąd karny
23 września 2023 | 20:48 | tom (KAI) | Zurych Ⓒ Ⓟ
Konferencja Biskupów Szwajcarii (SBK) chce powołać sąd karny i dyscyplinarny dla Kościoła rzymskokatolickiego w Szwajcarii w związku z przypadkami nadużyć seksualnych na swoim terenie. Zostało to ogłoszone przez SBK w sobotę rano. Impulsem do tego było niedawno opublikowane badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Zurychu na temat nadużyć.
Jak podano w komunikacie prasowym pierwszeństwo w ściganiu będą oczywiście nadal miały władze cywilne, Jednak sąd kościelny powinien dodatkowo zająć się sankcjami, które muszą zostać nałożone w przypadku naruszenia prawa kościelnego. Ponadto mają zostać podjęte dalsze środki. Między innymi należy kontynuować badania prowadzone przez Uniwersytet w Zurychu na temat przypadków nadużyć. Ponadto ma zostać utworzone krajowe biuro zajmujące się gromadzeniem zgłoszeń ofiar.
Wielu pracowników Kościoła swoją ostrą krytykę wyraziło za pośrednictwem ogłoszeń prasowych. Jeden z inicjatorów, ks. Beat Grögli z katedry w St. Gallen, powiedział katolickiemu portalowi kath.ch, że ma nadzieję, „że przygnębiająca sytuacja w Kościele katolickim w wyniku opublikowanego badania nadużyć doprowadzi teraz do podjęcia poważnych wysiłków przez biskupów i osób odpowiedzialnych w celu wprowadzenia reform”.
W szwajcarskim Kościele istnieje duża potrzeba reform. Tematy takie jak kwestia władzy, moralności seksualnej, wizerunku księży i kobiet muszą wreszcie zostać poruszone, proponują autorzy wielu listów.
W jednym z ogłoszeń prasowych czytamy m. in.: „Opowiadamy się za odnowionym Kościołem, który żyje sprawiedliwością i pokojem!
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.