Bielsko-Biała: kapelani szpitalni na spotkaniu o bł. Hannie Chrzanowskiej
28 września 2023 | 14:11 | rk (KAI) | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
Za posługę, dyspozycyjność i pomoc ludziom cierpiącym dziękował kapelanom szpitalnym bielsko-żywiecki duszpasterz służby zdrowia ks. Łukasz Jończy podczas spotkania w kurii w Bielsku-Białej. Specjalnym gościem był dr Tadeusz Wadas, przewodniczący Małopolskiej Rady Pielęgniarek i Położnych w Krakowie, członek zespołu ds. duszpasterstwa służby zdrowia Konferencji Episkopatu Polski (KEP), od lat propagujący kult bł. Hanny Chrzanowskiej.
Jak zauważył ks. Jończy, misja kapelanów szpitalnych jest jedną z podstawowych w Kościele, gdyż chorzy od samego początku byli w jego centrum. „Chcemy dziś potwierdzić: tak, jestem dla chorych, dla potrzebujących pomocy” – podkreślił.
Dr Wadas, współautor publikacji na temat błogosławionej, zaprezentował m.in. książkę „Klucz niebieski”, wydaną pod pseudonimem „Agnieszka Osiecka” w 1934 r. Opisuje ona pobyt młodziutkiej Hanny w Paryżu i jej nawrócenie.
Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek w Polsce, przybliżając bohaterkę spotkania, zaznaczał, że wśród różnorakich zajęć, pracy pielęgniarki, wykładowczyni w szkole pielęgniarskiej, autorki i redaktorki miesięcznika dla pielęgniarek, nie rezygnowała ona z żadnej okazji, by przypominać i zachęcać pielęgniarki do pełnego oddania w pracy dla chorych i do troskliwego podejścia do pacjentów.
Przypomniał, że wyniesiona na ołtarze Hanna prowadziła szkolenia w kurii krakowskiej z udziałem pielęgniarek, kleryków, sióstr zakonnych i wolontariuszy opieki domowej. „Ona pierwsza zorganizowała dla tych chorych rekolekcje, które odbywały się w Trzebini lub w Rybnej” – dodał.
Hanna Helena Chrzanowska (1902-1973) była polską pielęgniarką, działaczką charytatywną, pisarką, pedagogiem, instruktorką oraz prekursorką pielęgniarstwa rodzinnego, domowego, a także parafialnego. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej oraz członkini Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Zawodowych. Była redaktor naczelną czasopisma „Pielęgniarka Polska” i współorganizatorką Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.
Urodziła się w 1902 r. w Warszawie. W 1920 r. ukończyła z odznaczeniem Gimnazjum Sióstr Urszulanek, a następnie Warszawską Szkołę Pielęgniarstwa, potem wyjechała na stypendium do Francji i Belgii. Po powrocie w latach 1926-1929 pracowała w charakterze instruktorki w Uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarek i Higienistek w Krakowie. Kilka lat później w ramach działalności Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Zawodowych uczestniczyła w przygotowywaniu projektu ustawy o pielęgniarstwie, która ostatecznie została uchwalona w 1935 r. Miała udział w powołaniu Katolickiego Związku Pielęgniarek Polskich. Od 1929 r. aż do wybuchu II wojny światowej pełniła funkcję redaktor naczelnej czasopisma „Pielęgniarka Polska”. Kiedy zaczęła się wojna, zgłosiła się w Krakowie do pracy w Polskim Komitecie Opiekuńczym, gdzie zajmowała się osieroconymi dziećmi, uchodźcami oraz więźniami.
Po wojnie pracowała jako kierownik działu pielęgniarstwa społecznego w Uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarsko-Położniczej, potem prowadziła zajęcia w Szkole Instruktorek Pielęgniarstwa w Warszawie, natomiast w 1957 r. została dyrektorem Szkoły Pielęgniarstwa Psychiatrycznego w Kobierzynie. Kiedy placówka ta została zlikwidowana, Chrzanowska przeszła na wcześniejszą emeryturę, nadal jednak uczestniczyła w pracach Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.
Opracowała podręcznik „Pielęgniarstwo w otwartej opiece zdrowotnej”. Postanowiła zorganizować opartą o struktury kościelne i niezależną od państwa pomoc pielęgniarską w Polsce, w czym znalazła wsparcie ks. Karola Wojtyły. W Krakowie i na terenie archidiecezji udało jej się utworzyć placówki pielęgniarstwa parafialnego. Rozwijając tę działalność współpracowała z kard. Karolem Wojtyłą. Paweł VI odznaczył ją medalem „Pro Ecclesia et Pontilice”. Zmarła 29 kwietnia 1973 r. W 1995 r. Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych zwróciło się do kard. Franciszka Macharskiego z prośbą o wszczęcie jej procesu beatyfikacyjnego.
Hanna Chrzanowska została beatyfikowana 28 kwietnia 2018 roku. Kościół wspomina ją w liturgii 28 kwietnia. Jest patronką wielu szkół i placówek o charakterze opiekuńczym. W krakowskim kościele św. Mikołaja przy ul. Kopernika w każdą trzecią środę miesiąca sprawowana jest Msza św. o jej rychłą kanonizację.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.