Abp Guzdek: ks. Sopoćko rozsławił nasze miasto w całym świecie
29 września 2023 | 13:08 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ
„Świętej pamięci abp Stanisław Szymecki był zafascynowany i oczarowany naszym miastem i podlaską ziemią. Mówił: «To jest moje miasto, Miasto Miłosierdzia, to moja ziemia obiecana». To były piękne słowa. Ale wiemy, że miasto nade wszystko tworzą ludzie. Bez wątpienia tym największym, który rozsławił imię Białegostoku na cały świat, jest bł. Michał Sopoćko – jego relikwie są na wszystkich kontynentach” – mówił do zgromadzonych na Mszy św. w archikatedrze mieszkańców Stolicy Podlasia abp Józef Guzdek. Wspólna modlitwa dnia 28 września, w 15. rocznicę beatyfikacji ks. Sopoćki była najważniejszym punktem obchodów Dni Patrona Miasta.
„Relikwie ks. Sopoćki są w ponad 2 tys. miejsc na całym świecie. A jeśli tam zawędrowały, to każdy zapyta: skąd przybyły? I chcąc nie chcąc, będzie zapoznawał się z historią naszego miasta. To rzeczywiście wielkie szczęście i łaska, ale zarazem zobowiązanie, dla nas mieszkańców Miasta Miłosierdzia – podkreślał Pasterz Kościoła białostockiego i dodał: „Nie wystarczy poznać koleje życia i dokonania ks. Michała. Trzeba zmierzyć się z pytaniem: czy idę drogą, którą on wskazał? Bo jak powiedział św. Jan Paweł II, «święci są po to, by ich naśladować», ale i po to «żeby nas czasami zawstydzić».
„Tak bardzo potrzeba nam dziś kultury słowa i wzajemnego szacunku dla ludzi mających odmienne przekonania” – wskazywał arcybiskup. „Ksiądz Sopoćko zapewne zawstydziłby niejednego z nas, ponieważ jako kapłan wzywając do miłości Boga, jednocześnie mówił o potrzebie wzajemnej miłości” – powiedział.
Apelował, aby nigdy nie przechodzić obojętnie wobec przesłania, które pozostawił ks. Michał, a które buduje dobre imię naszego Miasta i ludzi tu żyjących. „Tylko dobro przetrwa, gdyż ono jest wieczne. Ludzie być może docenią je dopiero po upływie wielu lat, ale z pewnością doceni je Ten, któremu na imię Miłość Miłosierna” – zauważył abp Guzdek.
Mszę św. w intencji mieszkańców Białegostoku koncelebrował abp senior Edward Ozorowski, bp Henryk Ciereszko oraz liczni kapłani.
W modlitwie wraz z mieszkańcami miasta uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych, pracownicy Urzędu Miejskiego oraz reprezentanci służb mundurowych wraz z pocztami sztandarowymi.
Po Mszy św. kapłani i wierni modlili się przy grobie abp. Edwarda Kisiela, pierwszego metropolity białostockiego, w przypadającą w tym dniu 30. rocznicę jego śmierci.
Mszę św. poprzedziła uroczysta gala, podczas której zostały wręczone nagrody upamiętniające postać Apostoła Bożego Miłosierdzia – „Michały”.
W tym roku statuetki zostały przyznane w czterech z sześciu kategorii.
W kategorii „Pełniący dzieła miłosierdzia” statuetki otrzymały s. Bogdana Łasocha i s. Fabiana Potrząsaj – Misjonarki Świętej Rodziny, które pełniły posługę przy bł. ks. Michale w ostatnich miesiącach jego życia. Świadectwa przez nie przekazane stanowią nieoceniony wkład w dokumentowanie jego życia i działalności.
Nagrodę w kategorii „Wychowawca miłosierdzia” otrzymała Lucja Orzechowska, która przez wiele lat kierowała pracami Wydziału Oświaty, a następnie Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Jako osoba odpowiedzialna za kształt białostockiej oświaty wykazała się wielką troską nie tylko o wykształcenie, ale także o wychowanie w duchu wartości chrześcijańskich i patriotycznych dzieci i młodzieży oraz promowanie wśród nich postawy dobroczynności i miłosierdzia.
Wraz ze swymi współpracownikami, a także przedstawicielami wielu placówek oświatowych Białegostoku, bardzo aktywnie włączała się w przygotowania do beatyfikacji ks. Michała Sopoćki, a także w organizację dorocznych Dni Patronalnych Miasta Białegostoku.
Tegoroczną nagrodę „Michał” w kategorii „Propagator tradycji i kultury polskiej na kresach” otrzymała 2 Parafialna Drużyna Harcerska „Szare Szeregi” w Kozińcach. Od początku istnienia drużyna współpracuje z parafialnym Caritas oraz innymi organizacjami charytatywnymi, które w duchu miłosierdzia wspierają potrzebujących.
Harcerze pomagają szczególnie Polakom na Kresach, organizując zbiórki i festyny charytatywne. Od dwóch lat harcerze pomagają w organizacji kolonii w Polsce dla Polaków z Wileńszczyzny. Delegacja drużyny każdego roku uczestniczy w Święcie Miłosierdzia w Solecznikach na Litwie. Wielokrotnie młodzież brała udział w akcjach pomocy potrzebującym, zbierała dary dla żołnierzy pełniących służbę na granicy oraz wspierała zbiórki na chore dzieci.
Młodzież ta działa na terenie gminy Dobrzyniewo i wielokrotnie pomaga lokalnej społeczności. Harcerze wraz z parafią zostali też wyróżnieni w konkursie ogólnopolskim „Aktywna Parafia”. Ze względu na zaangażowanie i służbę w duchu miłosierdzia, harcerze chcą obrać bł. ks. Michała Sopoćkę za swego patrona.
„Michała 2023” w kategorii „Świadek Bożego Miłosierdzia w świecie” otrzymał w tym roku Valentine Conlon z Irlandii.
Laureat jest założycielem charytatywnej fundacji Help Us Dry the Tears („Pomóż nam osuszyć łzy”), dla której inspiracją było przesłanie Bożego Miłosierdzia zawarte w Dzienniczka św. s. Faustyny. Fundacja zajmuje się pomocą dzieciom w Europie Wschodniej oraz w Zambii. Pomogła w sfinansowaniu budowy Hospicjum dla dorosłych oraz Hospicjum dla Dzieci w Wilnie. Odnowiła miejsce w którym mieszkała w Wilnie s. Faustyna.
Laureat założył też grupę wydawniczą Divine Mercy Publications, która w swoich publikacjach poprzez książki oraz broszury propaguje przesłanie Bożego Miłosierdzia. Wydaje również magazyn z artykułami poświęconymi tematyce miłosierdzia Bożego „Divine Mercy Newsletter”.
W ostatnich latach z inicjatywy laureata w języku angielskim została wydana książka z fragmentami Dziennika oraz Wspomnień bł. ks. Michała Sopoćki. Publikacja ta przybliża postać Błogosławionego anglojęzycznym czytelnikom.
Galę uświetnił występ muzyczny Piotra Kurstaka i Anny Łapińskiej.
Podobnie jak w poprzednim roku galę wsparło Województwo Podlaskie.
Dni Patronalne Białegostoku odbywają się już po raz siódmy, po tym, jak w 2016 r. bł. ks. Sopoćko został ogłoszony jego Patronem. Są związane z rocznicą jego beatyfikacji, która miała miejsce 28 września 2008 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.