Drukuj Powrót do artykułu

Piotr Dmitrowicz: planujemy stworzenie nowej strefy muzealnej dotyczącej okresu krakowskiego Karola Wojtyły

16 października 2023 | 12:00 | Anna Rasińska | Warszawa Ⓒ Ⓟ

W przyszłym roku planujemy poszerzenie stref muzealnych o jedną bardzo ważną strefę, dotyczącą okresu krakowskiego Karola Wojtyły – powiedział Piotr Dmitrowicz. W rozmowie z KAI dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego opowiedział też m.in. o nadchodzącej konferencja „Papież światu – 45-lecie pontyfikatu Jana Pawła II”, a także planach na przyszłość Mt 5,14.

Anna Rasińska (KAI): „Papież światu – 45-lecie pontyfikatu Jana Pawła II” – to tytuł konferencji naukowej, którą organizuje Muzeum Mt 5,14. Jaki jest cel tego wydarzenia?

Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego: Konferencja „Papież światu – 45-lecie pontyfikatu Jana Pawła II”, jak sama nazwa wskazuje nawiązuje do papieskiej rocznicy, która jest przed nami. W ten sposób chcielibyśmy zwrócić uwagę na to jak ważną postacią był Jan Paweł II, z naciskiem na jego rolę jako przywódcy. Niewątpliwie był on przywódcą światowego formatu, szczególnie w czasach Zimnej Wojny, kiedy współpracował z prezydentem Stanów Zjednoczonych Ronaldem Reaganem, czy z brytyjską premier Margaret Thatcher. Chcemy opowiedzieć o wszystkich jego działaniach na rzecz skruszenia żelaznej kurtyny, ale i o tych po rozpadzie Związku Sowieckiego, kiedy nadal nadawał ton wielkiej polityce; spotykał się ze światowymi przywódcami, odnosił się do najważniejszych kwestii jakie były wtedy dyskutowane na świecie, czyli kwestii głodu, terroryzmu, wojen w różnych częściach świata. Papież nigdy nie był na to wszystko obojętny, warto o tym pamiętać. Chcemy także odnieść się do zarzutów wobec Jana Pawła II, nie chowamy głowy w piasek, nie będziemy udawać, że ich nie ma.

Konferencja ma wymiar międzynarodowy. Celowo zaprosiliśmy gości z całego świata, którzy pokazują także inny punkt widzenia na omawiane kwestie, nie tylko ten policentryczny. Dodam, że kierujemy ją również do młodych ludzi. Podczas tego wydarzenia zabiorą głos wybitni intelektualiści z Polski i z zagranicy, w tym m.in. Rocco Buttiglione, Juan Manuel Burgos, Piotr Czauderna, Myrosław Marynowicz, Jarosław Sellin czy George Weigel. Będą także goście z Ukrainy.

Cała konferencja powstaje dzięki pomocy Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest naszym organem współprowadzącym obok Archidiecezji Warszawskiej.

Zapisu na konferencję „Papież światu – 45-lecie pontyfikatu Jana Pawła II” można dokonać na stronie: papiezswiatu.pl

KAI: Czy w ramach Muzeum Mt 5,14 planowane są jeszcze inne inicjatywy z okazji 45-lecie pontyfikatu Jana Pawła II?

Następnego dnia, 18 października, zaprosiliśmy do naszego Muzeum, przedstawicieli kilkudziesięciu organizacji, instytucji, fundacji, związanych z dziedzictwem Jana Pawła II. Chcemy wspólnie zacząć budować pewien dyskurs dotyczący dziedzictwa Papieża Polaka, zastanowić się czym ono jest i jak możemy bez trywializowania, w sposób godny, przekazywać je kolejnym pokoleniom, dotrzeć z tym wciąż aktualnym przekazem do młodych.

Naszej międzynarodowej konferencji, będzie towarzyszyła wystawa plenerowa w okolicach Świątyni Opatrzności Bożej, która jest poświęcona twórczości Jana Pawła II, odnosząca się do Tryptyku Rzymskiego. To bardzo ważny element jego spuścizny, więc zapraszam wszystkich do zapoznania się z nią.

KAI: Wkrótce w Muzeum Mt 5,14 zostanie poszerzone o nową strefę muzealną, czy można zdradzić czego będzie dotyczyć?

W przyszłym roku planujemy poszerzenie stref muzealnych o jedną bardzo ważną strefę, dotyczącą okresu krakowskiego Karola Wojtyły (lata 50. i 60.). Chcemy zaprezentować jego innowacyjną jak na tamte czasy, działalność jako duchownego, biskupa, kardynała, w zderzeniu z peerelowską rzeczywistością. Bez zrozumienia realiów, w jakich funkcjonował polski Kościół w czasach komunizmu, w jakich funkcjonował Karol Wojtyła i Prymas Stefan Wyszyński, nie sposób zrozumieć ich trudne drogi, zwłaszcza młodym ludziom, którzy nie żyli w tamtych realiach.

KAI: Jak podsumowałby Pan Dyrektor działalność Muzeum Mt 5,14?

Muzeum rozwija się w sposób absolutnie dynamiczny. W ramach Mt 5,14 organizujemy wystawy plenerowe, podróżujące po Polsce. Mamy fantastycznych wolontariuszy, którzy przeprowadzili już kilka ciekawych akcji. Jedna z nich, „Będziesz miłował”, przypomina o roli Prymasa Wyszyńskiego (wtedy jeszcze jako zwykłego księdza) w Powstaniu Warszawskim, a także w ogóle o roli kapelanów Powstania Warszawskiego. W tym roku nasi wolontariusze przeprowadzają też akcję „Mój profesor Wojtyła”. Zbierali relacje osób, które stykały się właśnie z profesorem Wojtyłą, kiedy wykładał na KUL-u.

W ostatnim czasie ruszyliśmy z projektem rzetelnej, naukowej biografii okresu krakowskiego Karola Wojtyły. Takiej biografii jeszcze w Polsce nie było. Staramy się mieć bardzo różnorodną ofertę, skierowaną również do seniorów, badaczy, naukowców i wszystkich, którzy zechcą tu przyjść. Organizujemy spotkania muzyczne, filmowe. Myślę, że ta różnorodność jest naszym wielkim atutem.

KAI: Czy Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego cieszy się dużym zainteresowaniem?

Zainteresowanie jest coraz większe, zwłaszcza wśród młodzieży, co bardzo cieszy! Nie ukrywam, że to nasz dalekosiężny cel – przybliżać naszych patronów młodemu pokoleniu.

W ramach działalności Muzeum prowadzimy wiele różnych projektów, odwiedzają nas przedstawiciele różnych grup wiekowych, organizujemy zajęcia dla szkół, przedszkoli, młodzieżowych instytucji. Organizujemy warsztaty, przedstawienia teatralne, mamy też ofertę skierowaną do seniorów, którzy chętnie oglądają wystawę, oprowadzamy grupy młodzieży z niepełnosprawnościami. Jesteśmy Muzeum otwartym dla wszystkich, także osób, które są daleko od Kościoła i słabo znają historię Prymasa Wyszyńskiego i Jana Pawła II. To nie jest Muzeum, które ma w jakikolwiek sposób indoktrynować, ale przypominać opowiadać, intrygować i próbować prowokować do zadawania pytań, tych wszystkich, którzy tu przybywają.

KAI: Na ulicach Warszawy można zobaczyć bilbordy zachęcające do odwiedzenia Muzeum Mt 5,14, to jednorazowe działanie, czy jeden z elementów szerszej kampanii?

To jeden z elementów szerszej kampanii reklamowej. Kolejnym jej etapem będzie kampania w środkach masowego przekazu. Będziemy także organizować spotkania oraz eventy w Muzeum, zapraszać różne osoby do podzielenia się swoimi wrażeniami ze zwiedzania, by zachęciły innych do odwiedzenia Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Mt 5,14 rozpoczynało swoją działalność w czasach koronawirusa, dosłownie tydzień po otwarciu mieliśmy pierwszy lockdown, trudno było wtedy zapraszać ludzi do muzeum, które zaraz zostało zamknięte, a później było dostępne dla ograniczonej ilości zwiedzających.

„Widzimy się?” – to hasło przewodnie naszej kampanii. Obecnie w Warszawie i okolicach można zobaczyć wizerunki Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, którzy zadają właśnie to pytanie. To nasze zaproszenie do Muzeum, skierowane do wszystkich zainteresowanych.

Zapraszamy do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, to prawdziwa podróż w XX wiek naszej trudnej historii. To opowieść o dylematach, trudnych wyborach naszych bohaterów, opowieść wielowątkowa, w której znajdą państwo elementy sztuki.

Wystawa obejmuje m.in. przepiękną łódź, zbudowaną przez górali, niesamowitą instalację Jerzego Kaliny w postaci poruszającego się lasu, można podziwiać muzykę, która towarzyszy widzom przez całą ekspozycję, skomponowaną przez wybitnego człowieka jakim jest Michał Lorenc oraz wiele dzieł malarskich i różnych wyjątkowych eksponatów. Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa!

KAI: Dziękuję za rozmowę.

***
Piotr Dmitrowicz jest dyrektorem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Wcześniej pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. muzealnych. Odpowiadał m.in. za opracowanie scenariusza merytorycznego ekspozycji stałej, budowę i rozwój działów: edukacji, zbiorów oraz wolontariatu, promocję działalności Muzeum w mediach, współorganizował Noc Muzeów, wystawy plenerowe i lekcje pokazowe. Z wykształcenia jest historykiem. Ukończył również studia dziennikarskie. Pracował jako nauczyciel historii w Zespole Szkół Ogólnokształcących – XXXV Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa w Warszawie oraz Szkole podstawowej „Żagle”, Gimnazjum i Liceum Stowarzyszenia „Sternik”. Ponadto tworzył i koordynował kanał tematyczny polskieradio.pl/Historia, współpracował z TV Republika, Radiem Wnet oraz Polskim Radiem Bis.

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła li i Prymasa Wyszyńskiego jest instytucją kultury, współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Archidiecezję Warszawską. Mieści się na terenie Centrum Opatrzności Bożej, stanowiąc jego integralną część. Dla zwiedzających została udostępniona w lutym 2020 r. Wystawa stała o powierzchni blisko 2 tysięcy m2 obejmuje 104 lata historii Polski od narodzin Stefana Wyszyńskiego (1901 r.) po śmierć Jana Pawła II (2005 r.). Ekspozycja ukazuje wpływ obu bohaterów Muzeum na losy Kościoła i Polski, ich wkład w zachowanie wiary i tożsamości narodowej, kulturowej Polaków oraz obalenie komunizmu. Zgodnie ze statutem Muzeum, prowadzi działalność wystawienniczą, naukową, wydawniczą i edukacyjną związaną z patronami Muzeum i historią Polski czasów XX i XXI wieku. Wśród zbiorów muzealnych znajdują się archiwalia dokumentujące działalność i życie patronów Muzeum oraz artefakty sakralne i przedmioty użytku codziennego z nimi związane.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.