Robert Grudzień laureatem nagrody Viventi Caritate – Żyjącemu Miłością
19 października 2023 | 00:00 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
Robert Grudzień, muzyk i kompozytor, został laureatem nagrody Viventi Caritate – Żyjącemu Miłością, którą przyznała wieczorem, 18 października Kapituła Funduszu im. bp. Jana Chrapka, działająca przy Caritas Diecezji Radomskiej. Tego dnia w radomskiej katedrze celebrowana była Msza święta, której przewodniczył biskup Marek Solarczyk. W środę minęła 22. rocznica tragicznej śmierci bp. Jana Chrapka.
Witając zgromadzonych bp Marek Solarczyk mówił, że stajemy dzisiaj w katedrze, aby wspominać i modlić się za biskupa Jana Chrapka. – To dzień rocznicy śmierci drugiego biskupa radomskiego. Przywołujemy jego osobę i dziękujemy za wszelkie owoce, które ciągle trwają. Wspominamy i modlimy się także za lekarzy z racji wspomnienia ich patrona – św. Łukasza – powiedział bp Solarczyk.
Robert Grudzień to solista Filharmonii Lubelskiej. Jest również znanym muzykiem, kompozytorem, oraz producentem koncertów, spektakli i festiwali muzycznych. Jego działalność artystyczna i charytatywna przyniosły mu szereg nagród i wyróżnień.
– Z biskupem Janem Chrapkiem współpracowałem na co dzień, szczególnie w czasie ważnych wydarzeń artystycznych. Pierwszy koncert z udziałem Krzysztofem Pendereckim odbył się w 2001 roku. Zaproszenie jednego z największych kompozytorów świata było dla nas niemożliwie. Ale biskup Jan pomógł. Zawsze pomagał. To był trudny czas dla Radomia, które borykało się z dużym bezrobociem. Słynne stały się słowa biskupa Jana: „mój Radom”, które często wypowiadał w środkach społecznego przekazu. Okres pobytu biskupa Jana w Radomiu i diecezji radomskiej to czas wielu dzieł nie tylko charytatywnych, ale i kulturalnych – wspominał Robert Grudzień, odbierając nagrodę.
Nagroda przyznawana jest w uznaniu zasług w działalności charytatywnej, społecznej, kulturalnej – wynikających z realizacji ewangelicznego wezwania do niestrudzonego czynienia dobra. Ta nagroda jest też wyrazem pamięci o posłudze biskupa Jana, o jego życiu wypełnionym pasją wiary i służbą Chrystusowi w bliźnich.
W ostatnich latach laureatami wyróżnienia byli: Fundacja „Polish Orphans Charity”, siostry dominikanki z Broniszewic, Rycerze Kolumba w Polsce, lekarz Lucyna Wiśniewska, Stowarzyszenie „Budujemy Przystań”, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego Oddział w Radomiu, Halina Marciniak – założycielki i twórcy koncepcji działania Zespołu Szkół Integracyjnych w Radomiu, Krystyna Bielawska, działaczka społeczna z Przysuchy, ks. Piotr Sadkiewicz, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Leśnej k. Żywca, ks. infułat Czesław Wala, kustosz sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie-Godowie, Jerzy Iwański i siostra Urszula Krajewska – od lat pracujący z dziećmi w radomskich placówkach środowiskowych, Kazimierz Napieraj – emerytowany lekarz, społecznik i opiekun młodzieży, poseł Robert Telus, Janina Dłuska – oddana dzieciom radomska społeczniczka oraz Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Nagrody honorowe otrzymali m.in.: papież Benedykt XVI i robotnicy Radomskiego Czerwca’76.
Przed południem ponad 450 osób wzięło udział w XII Marszu Integracyjnym poświęconym pamięci biskupa Jana Chrapka. Uczestniczyli w nim niepełnosprawni uczniowie radomskich szkół oraz ich absolwenci. Marsz corocznie organizuje Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 12 Specjalna im. bp Jana Chrapka. Ks. Krzysztof Ćwiek, proboszcz parafii katedralnej wspominając postać biskupa Jana Chrapka podkreślił, że śmierć biskupa zaskoczyła całą Polskę. Dodał, że miała ona ogromny wpływ na współczesnych. – Nauczył nas patrzeć na drugiego człowieka z miłością, a szczególnie na tego, który tej miłości najbardziej potrzebuje. Chciałbym, żeby to było przesłaniem, abyśmy na siebie patrzyli z miłością tak, jak czynił to biskup – powiedział ks. Ćwiek. Uczestnicy marszu przeszli ulicami Radomia. Zwieńczeniem było złożenie wieńców na grobie ks. biskupa Chrapka w radomskiej katedrze.
Bp Jan Chrapek zginął tragicznie w wypadku samochodowym 18 października 2001 roku. Znany był ze swej otwartości ewangelizacyjnej na wszystkie środowiska, a także zaangażowania medialnego. Był specjalistą w dziedzinie mass mediów w Konferencji Episkopatu Polski. Dwukrotnie, w latach 1997 i 1999 był współorganizatorem pielgrzymek Jana Pawła II do ojczyzny. Jako biskup radomski dał się poznać jako doskonały duszpasterz, otwarty na nowe potrzeby społeczne i ludzi najbardziej potrzebujących.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.