Diecezja kielecka mocno zaangażowana w misje
20 października 2023 | 13:38 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Diecezja kielecka – jej duchowieństwo i wierni świeccy solidaryzują się z misjonarzami oraz z młodymi Kościołami w różnych częściach świata, niosąc pomoc materialną i duchową – podkreślał bp Jan Piotrowski, przewodniczący KEP ds. Misji, podczas spotkania z dziennikarzami z okazji Światowego Dnia Misyjnego, obchodzonego 22 października.
Z diecezji kieleckiej pracuje na misjach w różnych zakątkach świata blisko 30 misjonarek i misjonarzy.
– W tym „ogrodzie misyjnym” jest wiele owoców – zauważył bp Piotrowski. Wskazał m.in. niemal 25-letnią pracę ks. Marka Bzinkowskiego na Jamajce. – To przykład ogromnej pracy i cierpliwości ogrodnika. Ks. Marek zaczynał z ośmioma wiernymi, a dziś to jest największa parafia na Jamajce, licząca ok. 300 osób. Tamtejsza klinika leczenia oczu powstała ze środków przekazanych przez naszą diecezję kielecką – przypomniał biskup.
Podkreślił pracę misjonarzy, w tym księży na Wybrzeżu Kości Słoniowej: ks. prałata Tadeusza Musiała, ks. Marka Łabudy, ks. Adama Strzelca, ks. Antoniego Sokołowskiego i ks. Andrzeja Zawadzkiego. Dzięki ich posłudze powstały całe struktury kościelne w diecezji San Pedro. Diecezja kielecka prowadzi budowę nowej misji z całą infrastrukturą, gdzie powstaje parafia św. Jana Pawła II.
Wiele projektów może być realizowanych dzięki ofiarom z powołanego przez biskupa kieleckiego Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej. Jest to np. pomoc dla misjonarzy w Peru – ks. Grzegorza Pańczyka, czy w Brazylii – ks. Piotra Pochopienia i wielu innych. Parafia w Kokczetawie w Kazachstanie jest w całości dziełem diecezji kieleckiej. Diecezja i jej wierni niosą pomoc dla Kościoła na Białorusi i w Ukrainie. Diecezja wspiera budowę kolejnej studni dla ludności w Czadzie, gdzie mieszkańcy borykają się z brakiem pitnej wody.
Funkcjonują także inne formy współpracy. Członkowie wspólnoty Koinonia św. Pawła uczestniczyli na Wybrzeżu Kości Słoniowej w formacji katechistów, seminarzystów i młodzieży dla potrzeb misji. Diecezja otwiera się również na seminarzystów z krajów misyjnych, odpowiadając na prośbę biskupów miejsca. Kieleckie Wyższe Seminarium Duchowne przyjęło już w ubiegłym roku dwóch kleryków, kolejni dwaj seminarzyści przybędą z Angoli.
Diecezja kielecka posiada długą tradycję zaangażowania misyjnego. Na tym polu był aktywny m.in. bł. ks. Józef Pawłowski, rektor WSD i męczennik z Dachau, który utworzył pierwsze kleryckie koło misyjne w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.