Od 30 lat diecezjalna fundacja pomaga młodym ludziom
21 października 2023 | 16:14 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
30-lecie istnienia świętuje w Tarnowie diecezjalna Fundacja im. arcybiskupa Jerzego Ablewicza. Pomaga ona młodym uzdolnionym ludziom zdobywać wykształcenie i rozwijać talenty. W okresie trzydziestu lat prawie dwa i pół tysiąca młodych ludzi skorzystało z pomocy Fundacji. W sobotę 21 października wręczone zostały kolejne stypendia.
Podczas Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie bp Andrzej Jeż mówił w homilii, że wszyscy otrzymaliśmy od Boga pewien zasób talentów dopasowany właśnie do nas. Jak podkreślił nie ma nikogo, kto by nic nie otrzymał.
– Przebogaty jest wachlarz ludzkich talentów: artystycznych, intelektualnych, sprawnościowych. Do nich dochodzą jeszcze talenty nadprzyrodzone – otrzymane na chrzcie św., podczas sakramentu bierzmowania, małżeństwa, święceń kapłańskich; talenty otrzymywane podczas każdej Eucharystii, sakramentu pokuty; talenty docierające do nas w słowie Bożym. Każdy otrzymał coś, co może w swoim życiu rozwijać. Nie to jest najważniejsze, jakie talenty się otrzymało, lecz to, co się z nimi robi. Czas młodości jest pod tym względem uprzywilejowany, gdyż jest czasem wielkich pragnień i planów snutych na przyszłość – dodał biskup.
Dla Jakuba taka pomoc jest bardzo ważna. – Dobrze, że jest Fundacja, pomaga nam się rozwijać. To bardzo odciąża rodzinny budżet. Myślę o maturze rozszerzonej z języka angielskiego, przeznaczam pieniądze na dodatkowe zajęcia z tego języka – mówi jeden ze stypendystów.
Fundację imienia abpa Ablewicza założył w 1993 r. biskup tarnowski Józef Życiński. W homilii bp Andrzej Jeż przypomniał, że młody Józef Życiński stracił ojca, kiedy miał 13 lat. Wówczas ciężar poszukiwania dodatkowych środków na domowe wydatki spadł właśnie na niego.
Po rozpoczęciu nauki w Liceum im. Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim w roku 1962, Józef musiał pomagać mamie w utrzymaniu swoim oraz młodszego o 5 lat brata. W jednym z wywiadów abp Życiński wspominał tamten czas, mówił tak: „Brałem koszmarną liczbę korepetycji. Prosto ze szkoły szedłem udzielać korepetycji z matematyki i fizyki moim kolegom. Do internatu wracałem około 19.00. Po kolacji odrabiałem swoje lekcje. Korepetycje pozwalały mi zarobić na podręczniki, ubranie i jeszcze pomóc w utrzymaniu domu mojej mamie. Nieraz, obliczałem sobie, ile jeszcze godzin dodatkowych korepetycji mogę przyjąć, aby np. kupić młodszemu bratu buty na zimę. To były trudne czasy. Ale pomimo tego uczyłem się z pasją – to najlepsza metoda uczenia się i rozwijania swych zainteresowań”.
Diecezjalna Fundacja im. arcybiskupa Jerzego Ablewicza już od 30 lat pomaga zdolnej młodzieży z rodzin mniej zamożnych. Uczniowie szkół podstawowych i średnich mogą liczyć na comiesięczne wsparcie, które przeznaczają m.in. na dojazdy do szkoły, zajęcia dodatkowe, rozwój pasji. – Wspieramy młodzież przez cały okres nauki począwszy od klasy siódmej szkoły podstawowej do klasy maturalnej. Staramy się dbać o ich formację duchową poprzez spotkania, które organizujemy. Wspieramy ich w zaangażowaniu parafialnym, którym też młodzi muszą się wykazywać – mówi sekretarz Fundacji ks. dr Jakub Kuchta.
W tym roku jest 20 nowych stypendiów. Dokumenty potwierdzające przyznanie takiej pomocy wręczył młodym bp Andrzej Jeż. Łącznie Fundacja ma więc pod opieką prawie stu stypendystów. Pieniądze na taką pomoc są zbierane w kościołach podczas sakramentu bierzmowania, pochodzą także z datków indywidualnych ofiarodawców.
Po Mszy św. była modlitwa w katedralnej krypcie, w której spoczywa abp Jerzy Ablewicz. Dalsza część uroczystości miała miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym, gdzie odbyła się prezentacja książki „Będziecie moimi świadkami”. To rekolekcje watykańskie wygłoszone przez arcybiskupa Jerzego Ablewicza.
Fundacja im. arcybiskupa Jerzego Ablewicza, biskupa tarnowskiego w latach 1962-1990, została utworzona w 1993 r. Miesięcznie uczniowie szkół średnich otrzymują 300 zł a uczniowie szkół podstawowych 250 zł.
Arcybiskup Jerzy Ablewicz był cenionym kaznodzieją, znanym w całej Polsce. Wygłosił też rekolekcje watykańskie. Przeprowadził IV Synod Diecezji Tarnowskiej. Zabiegał o kanonizację bł. Kingi i o beatyfikację ks. Romana Sitki. Doprowadził do beatyfikacji Karoliny Kózkówny, co miało miejsce w Tarnowie, 10 czerwca 1987 r., podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Z okazji srebrnego jubileuszu biskupstwa, a także w uznaniu za gorliwość i posługę pasterską, papież Jan Paweł II podczas wizyty w Tarnowie podniósł go do godności arcybiskupiej. Bp Ablewicz był członkiem Kongregacji do spraw Świętych i Błogosławionych. Zaś w ramach Konferencji Episkopatu Polski był członkiem Komisji Duszpasterskiej, Komisji do spraw KUL i Komisji do spraw Budowy Kościołów. Uczestniczył w pierwszej i ostatniej sesji Soboru Watykańskiego. Wprowadzał w diecezji jego reformy, zwłaszcza liturgiczne. Zmarł 31 marca 1990 r. Spoczywa w katedralnej krypcie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.