400 lat klasztoru na Karczówce
22 października 2023 | 17:49 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Znany wszystkim mieszkańcom Kielc i diecezji klasztor na Karczówce, wpisany w pejzaż miasta i w jego historię, rozpoczyna trwający rok jubileusz 400-lecia, który zainauguruje w niedzielę 29 października Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, połączona z koncertem muzyki dawnej.
Jest to zarazem 66-lecie posługi w Kielcach pallotynów, obecnych gospodarzy Karczówki i krzewienia tutaj realizowanej przez nich idei misyjnej.
Natomiast 4 listopada przeżywany będzie odpust ku czci patrona Karczówki, św. Karola Boromeusza, którego relikwie ustrzegły Kielce i okolice od zarazy.
Kościół przy klasztorze powstał z fundacji bp. krakowskiego Marcina Szyszkowskiego, jako wotum dziękczynne za ustąpienie epidemii jaka dziesiątkowała ludność w kluczu kieleckim biskupów krakowskich w latach 1622-1624. Biskup krakowski złożył wówczas ślubowanie, że jeśli za wstawiennictwem św. Karola Boromeusza – patrona chroniącego przed morowym powietrzem – zaraza ustanie, wybuduje kaplicę lub kościół pod jego wezwaniem. Zaraza ominęła Kielce. Odpowiedni dokument wystawił 2 maja 1624 r. Kościół ukończono w styczniu 1629 r. Bp Szyszkowski wystąpił z inicjatywą sprowadzenia na Karczówkę ojców bernardynów, którzy odegrali znaczącą rolę w historii regionu i ojczyzny, szczególnie w okresie powstania styczniowego. Karczówka stała się bastionem powstańców.
– Śluby i chrzty kielczan, akcje charytatywne, rekolekcje, indywidualne medytacje, Msze św. z modlitwą o uzdrowienie, wydarzenia kulturalne i religijne – tym żyje Karczówka – mówi KAI ks. Mariusz Zakrzewski SAC, rektor klasztoru na Karczówce. W roku jubileuszowym będą się m.in. odbywały „Lekcje historii na Karczówce”, a w weekend Bożego Ciała w klasztornych ogrodach będą warsztaty sztuki, łączące malarstwo, śpiew i fotografię – zapowiada ks. Zakrzewski.
Z Karczówką i św. Karolem Boromeuszem wiąże się także historia najstarszej miejskiej Drogi Krzyżowej w Kielcach i jednej z najstarszych w Polsce, zbudowanej od bazyliki katedralnej do klasztoru na wzgórzu Karczówka. Organizowana była wzdłuż kaplic miejskich z XVII wieku, zbudowanych jako wotum dziękczynne za ustanie zarazy, prawdopodobnie już po sprowadzeniu relikwii św. Karola Boromeusza.
Miejska Droga Krzyżowa na Karczówkę odbywa się od kilkudziesięciu lat w piątek przed Niedzielą Palmową, ale proboszcz sąsiedniej parafii Niepokalanego Serca NMP ks. Marian Fatyga chciałby już w listopadzie powrócić do tradycji miejskich Dróg Krzyżowych w każdy trzeci piątek miesiąca, z katedry do klasztoru na Karczówce. To także jeden z elementów jubileuszu 400-lecia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.