Papież mianował nowego zwierzchnika słowackich grekokatolików
26 października 2023 | 16:41 | st (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Ojciec Święty Franciszek mianował nowego arcybiskupa archidiecezji preszowskiej i metropolitę Kościoła greckokatolickiego na Słowacji. Został nim ojciec Jonáš Jozef Maxim, dotychczasowy przełożony klasztoru studytów w Uniowie na Ukrainie – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
O. Jonáš Jozef Maxim urodził się 21 listopada 1974 r. w Lewoczy. Pochodzi z greckokatolickiej parafii Olšavica.
Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia na Greckokatolickim Wydziale Teologicznym w Preszowie. W lutym 1994 r. wstąpił do seminarium duchownego. W 1998 r. uzyskał tytuł magistra teologii, a od tego samego roku kontynuował studia na Papieskim Instytucie Wschodnim w Rzymie, gdzie w 2000 r. uzyskał licencjat kanoniczny, a w 2017 r. doktorat z nauk o Kościele Wschodnim.
13 czerwca 1998 r. przyjął święcenia diakońskie, a 11 lipca 1998 r. święcenia kapłańskie w Preszowie. W latach 2001-2004 był ojcem duchownym w Seminarium Duchownym im. błogosławionego biskupa Pawła Gojdiča w Preszowie, a w latach 2002-2004 był asystentem w Katedrze Teologii Systematycznej Greckokatolickiego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu w Preszowie.
W 2004 r. wyjechał na Ukrainę i wstąpił do Ławry Mnichów Studytów na Ukrainie. Po odbyciu tam nowicjatu, 22 maja 2008 r. złożył wieczyste śluby mnisze. W 2011 r. został wybrany przełożonym lwowskiego klasztoru filialnego, a w 2020 r., w wieku 46 lat, został wybrany igumenem (przełożonym) Ławry Uniowskiej. Oprócz języka ojczystego mówi po ukraińsku, włosku, angielsku, rosyjsku, po polsku i francusku.
Kościół greckokatolicki na Słowacji powstał w XVII wieku w wyniku Unii Użhorodzkiej (1646) i Mukaczewskiej (1664).
W skład greckokatolickiej metropolii preszowskiej wchodzą eparchie (diecezje) bratysławska, koszycka, a także egzarchat apostolski świętych Cyryla i Metodego w Toronto w Kanadzie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.