Pedagodzy Ulicy z radomskiej Caritas świętują 15-lecie obecności wśród dzieci i młodzieży
27 października 2023 | 23:13 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
O roli Pedagogów Ulicy w procesie rozwoju dzieci i młodzieży dyskutowali uczestnicy konferencji naukowej, która odbyła się 27 października w auli Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu. Wydarzenie wpisuje się w 15 lat działalności Pedagogów Ulicy, działających przy Caritas Diecezji Radomskiej.
Wiceprezydent Radomia Marta Michalska-Wilka podziękowała Pedagogom Ulicy za 15 lat działalności w mieście. – Jesteście wyjątkowymi ludźmi. Każdego dnia poświęcacie się dla innych. Dziękuję za ten trud. To misja, którą wykonujecie wśród dzieci i młodzieży. Dziękuję, że tworzycie na naszych osiedlach przestrzeń dla najmłodszych. Wasza praca jest niesłychanie ważna i potrzebna – mówiła Marta Michalska-Wilk.
Ks. Damian Drabikowski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej przypomniał, że od 2008 roku Pedagodzy Ulicy działają w strukturach diecezjalnej Caritas. – Staramy się wciąż odnajdywać miejsca, do których warto dotrzeć ze wsparciem naszych pedagogów – powiedział ks. Drabikowski. Podkreślił również rolę Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy współpracy z Pedagogami Ulicy.
Dr Milena Matuszewska-Birkowska z Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu dodała, że Pedagodzy Ulicy są nieodłącznym elementem w procesie wychowawczym dzieci i młodzieży z trudnych środowisk. – Jestem dumna, że mieszkam w mieście, gdzie są ludzie, którzy każdego dnia zostawiają swoje serce na ulicy. Może któregoś dnia, dzięki waszej pracy, jeden z waszych wychowanków, stanie tu, na moim miejscu i będzie przemawiać do studentów – mówiła dr Matuszewska-Birkowska.
Pedagodzy Ulicy prowadzą projekty profilaktyczne, animacyjno-sportowe i kulturalno-artystyczne dla dzieci i młodzieży zagrożonych niedostosowaniem społecznym i marginalizacją. Docierają tam, gdzie profesjonalna pomoc psychologów, terapeutów, pedagogów nie dociera.
– Naszym codziennym miejscem pracy jest ulica, dzielnice socjalne, stare kamienice, zaniedbane podwórka, pustostany czy parki, czyli miejsca, w których dzieci i młodzież spędzają swój wolny czas bez kontroli dorosłych. Tam przechodzą przyśpieszony kurs dojrzewania, eksperymentują z używkami, wchodzą z różnorakie relacje z osobami, które mają często negatywny wpływ na ich zachowanie – mówi Mariusz Mędra, kierownik Pedagogów Ulicznych. Ich specyfiką pracy jest bezpośrednie wyjście do dzieci oraz do ich środowiska, niekonwencjonalne podejście, odrębne od utartych schematów. Mariusz Mędra podkreśla, że na ulicy liczą się: odwaga, charyzmat, umiejętność zaoferowania konkretnej pomocy, zorganizowania ciekawych zajęć, czy stworzenia bezpiecznej relacji.
O celach pracy Pedagoga Ulicy i o swoich doświadczeniach opowiedział Andrzej Orłowski z Grupy Pedagogiki i Animacji Praga Północ z Warszawy. – Jesteśmy na warszawskich ulicach od ponad 20 lat. Pomimo tego, że czasy się zmieniają, to formuła Pedagoga Ulicy wciąż jest bardzo potrzebna. Spotykamy dzieciaki, które są pozbawione uwagi ze strony dorosłych, ich rodzin. Warto im podać rękę – mówił Andrzej Orłowski.
Tematem „Profilaktyka środowiska rodzin dysfunkcyjnych w opinii młodzieży niedostosowanej społecznie” zajął się dr Tomasz Orczykowski z Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu. – Najważniejsza jest profilaktyka w naszych działaniach, aby młodzież zachęcona dobrym przykładem, mogła funkcjonować prawidłowo. To wszystko pozwoli wyeliminować zachowania dysfunkcyjne. Dlatego cieszę się, że w mieście jest obecna inicjatywa Pedagogów Ulicy – powiedział dr Orczykowski.
Zagadnienie „Pedagogika uliczna jako pozainstytucjonalna forma pracy z młodzieżą w środowisku otwartym” przedstawił Marcin Hernik, Pedagog Ulicy z Caritas Diecezji Radomskiej. O współpracy polskich organizacji realizujących działania z zakresu pedagogiki ulicy mówił Tomasz Szczepański z GPAS Praga Północ. Konferencja zakończyła się panelem dyskusyjnym, który prowadziła Magdalena Gliszczyńska z Caritas.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.