Gdańsk: Spotkanie dziennikarzy Radia Plus
27 października 2023 | 23:13 | ks. mk | Gdańsk Ⓒ Ⓟ
W dniach 25-27 października w Centrum Ekumenicznym św. Brygidy w Gdańsku spotkali się dziennikarze Radia Plus. Celem spotkania było poszerzenie kompetencji zawodowych, pogłębienie formacji chrześcijańskiej i refleksja nad dalszymi działaniami związanymi ze wsparciem ewangelizacyjnej misji Kościoła w Polsce.
Trzydniowe wydarzenie w Gdańsku zgromadziło ponad dwadzieścia osób na co dzień pracujących w lokalnych oddziałach Radia Plus w Polsce. Redaktorzy odpowiedzialni za informację i przekaz ewangelizacyjny w tym medium podczas cyklicznego szkolenia zastanawiali się, w jaki sposób wzmocnić głos Kościoła w przestrzeni publicznej. Poszukiwali również skutecznych narzędzi, które służyłyby ewangelizacji.
W refleksji nad własną tożsamością medialną i stojącymi zadaniami z pomocą przyszli eksperci z zakresu dziennikarstwa, public relations oraz szeroko rozumianej komunikacji społecznej. W ramach wykładów i warsztatów podjęto szereg istotnych kwestii. Uczestnicy mogli m.in. poszerzyć swoją wiedzę na temat prowadzenia rozmów i wykorzystywania różnych narzędzi językowych w procesie komunikowania. Odkrywali wizerunek dziennikarza i badali zależności między przekazem radiowym a światem mediów społecznościowych. Mogli zobaczyć, jak powinna wyglądać współpraca z rzecznikami prasowymi. Zapoznali się również z najnowszymi wynikami słuchalności Radia Plus zarówno w całej Polsce, jak i na lokalnych rynkach medialnych.
Słowo do zgromadzonych skierował abp Tadeusz Wojda. W homilii wygłoszonej podczas sprawowanej dla uczestników wydarzenia Eucharystii przypomniał, że praca w mediach jest zarazem służbą i powołaniem. – Aby media mogły wypełniać swoją misję ewangelizacyjną, a zarazem formacyjną potrzeba, by tworzyli je ludzie świadomi ciężaru odpowiedzialności za słowo i skali oddziaływania tego słowa – powiedział metropolita. Zwrócił uwagę, że wytrwała służba prawdzie jest podstawowym znakiem dziennikarskiej jakości i potwierdza solidny warsztat zawodowy. Przypomniał zarazem, że dopiero służba prawdzie w połączeniu z warsztatem zawodowym tworzy szeroko rozumiany dziennikarski etos. – Każda redakcja nie może być przypadkowym zespołem indywidualności, ale ma być grupą, dla której celem nadrzędnym jest przekazywanie prawdy – zaakcentował hierarcha. Docenił jednocześnie rolę Radia Plus w przestrzeni medialnej. – Radio Plus osiągnęło już swoją dojrzałość. Jest marką stabilną i rozpoznawalną w całej Polsce, z gronem wiernych słuchaczy, którzy mówią o Plusie: „to moje radio” – powiedział arcybiskup. Przypomniał również słowa wypowiedziane w Watykanie przez św. Jana Pawła II do dziennikarzy tej rozgłośni w 1994 r.: „Plus znaczy więcej”.
Radio Plus, związane z poszczególnymi diecezjami, od ponad trzydziestu lat wspiera misję ewangelizacyjną Kościoła w Polsce i promuje wartości wpisujące się w katolicką naukę społeczną.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.