Kwesty na cmentarzach w diecezji radomskiej
01 listopada 2023 | 17:42 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
Wierni wspierają kwesty celem renowacji zabytkowych nagrobków na licznych cmentarzach w diecezji radomskiej. Tak jest m.in. w Radomiu, Kozienicach, Opocznie czy Końskich.
Od samego rana społecznicy zbierali datki na renowację zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego w Radomiu. – Dziękujemy wszystkim, którzy kwestowali dzisiaj na rzecz renowacji zabytkowej nekropoli radomskiej – powiedział Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący Zarządu Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego. Dodał, że na nekropolii znajduje się ponad 300 zabytkowych nagrobków, wpisanych do rejestru zabytków województwa mazowieckiego, z czego ponad 30 zostało w pierwszej kolejności wskazanych przez Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego do pilnych prac konserwatorskich. Dzięki ofiarności społecznej część z nich udaje się każdego roku poddawać pracom renowacyjnym. W ciągu 28 lat społecznicy zebrali 772 tys. zł.
Na cmentarzu pochowanych jest ponad 200 tys. zmarłych, wśród których spoczywają m.in. żołnierze napoleońscy i Królestwa Polskiego, powstańcy styczniowi, legioniści Piłsudskiego, żołnierze z kampanii wrześniowej i czasu okupacji, w tym generała Andersa, którzy walczyli pod Monte Cassino i po powrocie do Polski zmarli na Ziemi Radomskiej. Tutaj pochowani są również m.in. malarz batalista Józef Brandt, oraz biskupi: Paweł Kubicki, Edward Materski i Stefan Siczek.
1 listopada odbyła się również kwesta organizowana przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej. Zbierane były datki na rzecz ratowania zabytkowych i najstarszych nagrobków na cmentarzach w Kozienicach i Świerżach Górnych. Celem akcji było zbieranie funduszy na renowację kolejnych obiektów – pomników nagrobnych na obu wspomnianych nekropoliach. W ciągu 15 dotychczasowych zbiórek zebrano ponad 133 tys. zł. Łącznie, dzięki środkom pozyskanym w czasie kwest i pozyskanym od darczyńców i instytucji odrestaurowano już 33 pomniki nagrobne i pamiątkowe na cmentarzu w Kozienicach.
Również uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu kwestowali 1 listopada na ratowanie zabytkowego cmentarza ewangelicko – augsburskiego przy ul. Kieleckiej w Radomiu. Cmentarz powstał w 1834 roku. Spoczywa na nim między innymi: pastor Henryk Tochtermann, lekarz Adolf Tochtermann, malarz Karol Hoppen, członkowie rodziny Karschów i wielu innych znanych radomskich przemysłowców.
We Wszystkich Świętych przeprowadzona została też kwesta na cmentarzu przy ul. Moniuszki w Opocznie. Pieniądze przeznaczone zostaną na ratowanie zabytkowych nagrobków. Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna mówi, że samorząd od wielu lat wspiera akcję. – Dzięki temu, mam nadzieję, uda się po raz kolejny uratować zabytkowe nagrobki, głównie osób zasłużonych dla Opoczna i powiatu opoczyńskiego – mówi Tomasz Łuczkowski.
Żołnierze z 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przyłączyli się do akcji „Żołnierska Pamięć”. Tu przed 1 listopada porządkowali miejsca pamięci oraz groby polskich żołnierzy.
– Pielęgnowanie pamięci o żołnierzach poległych w obronie Ojczyzny jest obowiązkiem żołnierzy obrony terytorialnej. Nasza formacja czerpie z tradycji Armii Krajowej, zdajemy sobie sprawę, że bez bohaterskiej postawy i poświęcenia naszych poprzedników nie byłoby naszej wolności. Bohaterom ojczyzny jesteśmy winni szacunek, a udział w akcji “Żołnierska Pamięć” to jeden z jego przejawów – powiedział ppłk Arkadiusz Kawka, zastępca dowódcy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Program “Żołnierska Pamięć” to cykliczna akcja, której celem jest kultywowanie pamięci o znanych i nieznanych polskich żołnierzach tworzących zręby Polskiego Państwa Podziemnego oraz broniących jego granic, a także kształtowanie wśród żołnierzy patriotycznych postaw oraz budowanie świadomości historycznej i tożsamości narodowej nie tylko żołnierzy, ale również lokalnych społeczności.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.