Płock: zakończenie konserwacji XVII-wiecznego nagrobka bp. Cieleckiego
03 listopada 2023 | 16:01 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
W bazylice katedralnej płockiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku zakończono konserwację zabytkowego, pochodzącego z XVII wieku nagrobka bp. Hieronima Cieleckiego, biskupa płockiego w latach 1624-1627. To okazały nagrobek, znajdujący się w transepcie katedry.
Nagrobek bp. Hieronima Cieleckiego jest jednym z największych w katedrze. Znajduje się w transepcie katedry. Został ufundowany przed rokiem 1647, przez krewnych biskupa. Zgodnie z ich wolą przy tym ołtarzu mansjonarze (kapłani o niższej randze, np. wikariusze) mieli codziennie śpiewać oficjum ku czci Najświętszej Maryi Panny i modlić się za duszę fundatora.
W ramach prac konserwacyjnych nagrobka zespół pod kierunkiem Rafała Solskiego dokonał inwentaryzacji tego zabytku, usunął elementy niewłaściwej konserwacji z minionych okresów, uzupełnił i wyszlifował brakujące elementy kamienne.
Ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej pw. św. Zygmunta w Płocku powiedział KAI, że renowacja zabytku była możliwa dzięki środkom pochodzącym z: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Urzędu Miasta Płocka, parafii katedralnej.
Hieronim Cielecki herbu Zaremba urodził się w 1563 r., pochodził z ziemi kaliskiej. Był to w tej rodzinie jedyny biskup, choć duchownych było w niej więcej. Cieleccy ofiarnie służyli krajowi – poprzez udział w wielu wojnach, bitwach, konspiracji niepodległościowej – ale i Kościołowi.
Hieronim był dworzaninem Zygmunta III Wazy. Był kierowany do trudnych spraw, na przykład kilkukrotnie sprawował poselstwo do Włoch i książąt pomorskich. Był opiekunem i nauczycielem dzieci króla oraz kanclerzem królowej Konstancji. Piastował godność kanonika krakowskiego. Gdy miał 61 lat został biskupem płockim, było to 16 października 1624 r. Zapamiętano go jako gorliwie spełniającego swe obowiązki, skromnego i otwartego w stosunkach z ludźmi. Zachorował podczas nabożeństw Wielkiego Tygodnia, po czym zmarł 8 kwietnia 1627 r. Został pochowany w katedrze płockiej.
Jego nagrobek wyróżnia się wielkością, ale też przedstawieniem biskupa. W centralnej części pomnika klęczy on u stóp krzyża, z rękami na piersiach złożonymi do modlitwy, z infułą przy nogach, dla podkreślenia godności biskupiej. Pomnik z czarnego marmuru, z pilastrami i innymi ozdobami z jasnego marmuru wykonano na zamówienie bratanka biskup
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.