Lublin: spotkanie „W oczach wroga. Jan Paweł II w dokumentach KGB Ukraińskiej Sowieckiej Republiki”
09 listopada 2023 | 19:17 | ło, mch | Lublin Ⓒ Ⓟ
9 listopada 2023 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyło się spotkanie poświęcone książce „Żarliwy antykomunista. Pontyfikat Jana Pawła II w dokumentach KGB Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej (1978–1991)” autorstwa dra Andrzeja Grajewskiego. Publikacja dotyczy tematu reakcji służb komunistycznych na działalność społeczno-polityczną Papieża Polaka.
W imieniu organizatorów wydarzenia spotkanie rozpoczął ks. dr hab. Marek Słomka, dyrektor Ośrodka-Instytutu Jana Pawła II. Następnie nastąpiło przedstawienie zaproszonych gości dra Andrzeja Grajewskiego (z-cy redaktora naczelnego Tygodnika „Gość Niedzielny”), dra Łukasza Adamskiego (z-cy dyrektora Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego) oraz ks. dra Stefana Batrucha (proboszcza parafii greckokatolickiej w Lublinie i prezesa Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza).
Autor książki w swoim wystąpieniu podkreślał, że stanowi ona pierwszy krok w kierunku dalszych szczegółowych badań, których zadaniem ma być uświadomienie jak ważna dla Jana Pawła II była sprawa wolności kościoła greckokatolickiego oraz jak pontyfikat Świętego wpłynął na społeczeństwo zachodniej Ukrainy.
– Refleksją po lekturze tych dokumentów jest to, że ten pontyfikat ożywił w ogóle kwestię potrzeby walki o wolność sumienia. KGB relacjonując sytuację religijną na terenie Ukrainy, podaje statystykę dokonywania przestępstw z tzw. paragrafu o nielegalnej działalności religijnej. Już w pierwszym roku papieskiego pontyfikatu nastąpił skokowy wzrost liczby tych przestępstw o około 70%. Jak to należy tłumaczyć, gdy nie ma żadnych innych ważnych czynników społecznych i politycznych, które uzasadniałyby ten nagły przyrost. Jedynym nowym faktorem, który się wtedy pojawił, jest postać Jana Pawła II – powiedział dr Grajewski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.