Kielce: w 400. rocznicę ustania epidemii bp Piotrowski poświęcił obraz św. Karola Boromeusza orędownika
10 listopada 2023 | 17:56 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
400 lat temu za wstawiennictwem św. Karola Boromeusza Kielce zostały ocalone od epidemii, a dzisiaj obraz ku czci świętego – patrona kościoła na Karczówce, poświęcił w bazylice kieleckiej bp Jan Piotrowski. Obraz to wierna kopia dzieła z XVII wieku, wykonana przez współczesną artystkę.
Wydarzenie łączy się z jubileuszowym rokiem 400 lat kościoła i klasztoru na wzgórzu Karczówka, a także z ufundowaniem miejskiej Drogi Krzyżowej od kolegiaty katedralnej na karczówkowskie wzgórze.
Kościół przy klasztorze na Karczówce powstał z fundacji bp. krakowskiego Marcina Szyszkowskiego, jako wotum dziękczynne za ustąpienie epidemii, jaka dziesiątkowała ludność w kluczu kieleckim biskupów krakowskich w latach 1622-1624. Biskup krakowski złożył wówczas ślubowanie, że jeśli za wstawiennictwem św. Karola Boromeusza – patrona chroniącego przed morowym powietrzem – zaraza ustanie, wybuduje kaplicę lub kościół pod jego wezwaniem. Zaraza ominęła Kielce. Odpowiedni dokument bp Szyszkowski wystawił 2 maja 1624 r. Kościół ukończono w styczniu 1629 r.
W swojej homilii bp Piotrowski nawiązał do tamtych wydarzeń, dziękując świętemu za orędownictwo i nawiązując do rozpoczętego 29 października br. jubileuszu 400 lat Karczówki.
– Św. Karol Boromeusz swoją ziemską doczesność przeżywał w innej epoce, a jednak ma nam coś do powiedzenia, bo święci nie przemijają (…), czyniąc się podobnymi do Jezusa – mówił biskup kielecki. – Gdy patrzymy na nasz świat z czasów św. Karola Boromeusza, to widzimy, że święci nie pozwalają się sformatować do wymiarów i oczekiwań świata, często próżnych, przelotnych, uwodzących, ale to oni właśnie siebie i świat chcą sformatować do wymogów Ewangelii – podkreślał bp Piotrowski. Jak stwierdził, z perspektywy własnych 70 lat – „Ewangelia nikomu jeszcze nie zaszkodziła”.
– Słowo Boże zaczerpnięte z liturgicznego wspomnienia św. Karola, daje nam sposobność, aby lepiej i mądrzej zrozumieć nasze chrześcijańskie powołanie. Człowiek musi widzieć siebie jako byt cielesny i duchowy, który zna sens swojego życia i wynikające z niego potrzeby – powiedział biskup.
Dziękując Bogu na św. Karola Boromeusza, biskupa Mediolanu, „gorliwego pasterza, pełnego miłości i współczucia” zachęcał do trwania w jedności ze świętymi.
Poświęcony dzisiaj obraz został namalowany w 2023 r. przez Monikę Tarnowską-Reszczyńską, absolwentkę ASP w Krakowie, dr sztuki i wykładowczynię akademicką. Swoją kompozycją nawiązuje on do wizerunku znajdującego się w kościele pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach. Wydarzenia związane z obrazem to inicjatywa dr. Jerzego Michty.
Obraz zostanie przeniesiony do drewnianego historycznego kościoła w kieleckim Białogonie, w sąsiedztwie Karczówki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.