Diecezja radomska: liczne obchody z okazji Święta Niepodległości
11 listopada 2023 | 13:20 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
Modlitwa, marsze, i koncerty – tak mieszkańcy wielu miejscowości w diecezji radomskiej obchodzą 105. rocznicę odzyskania niepodległości. W Jedlni koło Radomia złożono kwiaty na grobie ks. Józefa Gackiego, który walczył w Powstaniu Listopadowym, i wspomagał żołnierzy Powstania Styczniowego, a w Fałkowie odsłonięty został pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Z kolei w Radomiu, 10 listopada przeszedł XIX Marsz Niepodległości z udziałem uczniów.
Organizatorem marszu było VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
W tym roku wydarzeniu towarzyszy hasło: „Z szacunku do przeszłości, w trosce o przyszłość”.
– Nie da się budować współczesnego społeczeństwa obywatelskiego bez łączności z przeszłością. Jako kolejne pokolenie patrzymy w przeszłość i przyszłość oraz dbamy o to, żeby była ona dla nas i dla naszych potomków jak najlepsza – powiedziała Małgorzata Sołtysiak, nauczycielka historii i WOS-u z VI LO oraz organizator Marszu.
Na najstarszej radomskiej nekropolii przy ulicy Limanowskiego pochowani są legioniści Józefa Piłsudskiego. W sumie 93. Wielu odwiedzających cmentarz zapala znicze na grobach w Kwaterze Legionistów. Powstała ona prawdopodobnie w 1923 roku z inicjatywy majora Michała Brzęk – Osińskiego. Wśród pochowanych legionistów jest m.in. kapitan Józef Marjański, który kierował akcją rozbrajania zaborców 2 listopada 1918 roku w Radomiu. Został następnie wojskowym komendantem miasta i następnie odebrał przysięgę na wierność Niepodległej Polsce.
W kościele św. Idziego w Suchej koło Pionek odprawiona została Msza św. za Ojczyznę. Po niej odbył się koncert „Biało – czerwona klasyka”. Przed liturgią starosta radomski Waldemar Trelka złożył kwiaty przy pomniku Powstańców Styczniowych na starym cmentarzu w Jedlni oraz na grobie bohatera obu powstań 1830 i 1863 r. ks. Józefa Gackiego. Ten wybitny duchowny, historyk ziemi radomskiej, od 1837r. związany z parafią w Jedlni, przez całe życie był gorącym patriotą. Walczył w Powstaniu Listopadowym, wspomagał żołnierzy Powstania Styczniowego – za to dwukrotnie był aresztowany, przetrzymywany w więzieniach w Radomiu i Dęblinie, a następie pozbawiony przez władze carskie wyższy godności kościelnych.
W Końskich obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się przy Pomniku Wdzięczności. W miejscowej kolegiacie odprawiona została Msza święta oraz odbyło się śpiewanie pieśni patriotycznych.
Na ciekawe wydarzenie zaprosił 11 listopada Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, gdzie odbył się piknik patriotyczny. W programie było m.in. zwiedzanie dawnej wytwórni broni, wykuwanie gwoździ niepodległości oraz wybijanie pamiątkowych monet. Z kolei w Fałkowie w ramach obchodów odsłonięty został pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.
W Opocznie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od złożenia wiązanek kwiatów przy tablicach marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Wincentego Witosa. Następnie celebrowana była Msza święta w opoczyńskiej kolegiacie
W Sławnie odbył się Gminny Bieg Niepodległości. Z kolei w Drzewicy obchody rozpoczęły się w miejscowym kościele. W programie była Msza święta w intencji ojczyzny oraz uroczystości przy Kamieniu Pamięci.
W intencji ojczyzny modlono się również w kościele św. Zygmunta w Szydłowcu. Nastepnie odbył się przemarsz ulicą Radomską i Widok na skwer Marszałka Józefa Piłsudskiego z udziałem Miejskiej Orkiestry Dętej. W programie było odśpiewanie Hymnu, przemówienia okolicznościowe i składanie kwiatów przy pomniku. Odbył się też koncert międzypokoleniowy „Wolność Kocham i Rozumiem”.
Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu znajduje się ponad 460 obiektów upamiętniających wydarzenia historyczne, również te związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Są to cmentarze, mogiły, pomniki, krzyże i inne obiekty.
– Leśnicy pielęgnują takie miejsca i dbają o zachowanie związanych z nimi wydarzeń w pamięci społecznej. Znaczna część pomników i tablic pamiątkowych powstawała i nadal powstaje przy znacznym zaangażowaniu Lasów Państwowych – mówi Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu.
W 2018 r. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przyznał RDLP w Radomiu medal Pro Patria. Leśnicy zostali wyróżnieni „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.