Bp Orchowicz: dziękując za naszą niepodległość, wołamy o pokój
11 listopada 2023 | 13:37 | bgk | Inowrocław Ⓒ Ⓟ
„Dziękujemy dziś za naszą niepodległość i jednocześnie pamiętamy o miejscach, w których trwa wojna, wołając o pokój dla wszystkich ludzi, by w każdym zakątku ziemi mogli cieszyć się wolnością i niepodległością” – mówił bp Radosław Orchowicz podczas obchodów Święta Niepodległości w Inowrocławiu.
Biskup pomocniczy gnieźnieński przewodniczył Mszy św. za Ojczyznę w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP. W homilii, przypominając ofiarne zmagania o wolność tak wielu pokoleń Polaków, wskazał na ich niezłomną wiarę w niepodległość, ale i w Boże działanie, które zapisano w pierwszych słowach Konstytucji uchwalonej trzy lata po odzyskaniu suwerenności: „W imię Boga Wszechmogącego, My Naród Polski dziękujemy Opatrzności za wyzwolenie nas z półtorawiekowej niewoli, wspominając z wdzięcznością męstwo i wytrwałość ofiarnej walki pokoleń, które najlepsze swoje wysiłki sprawie niepodległości bez przerwy poświęcały”.
„Nasi Rodacy, którzy doświadczyli wyjścia z tej wielowiekowej niewoli zdawali sobie sprawę i to podkreślali, że było to dzieło Bożej Opatrzności i ludzkiego działania. Warto, byśmy chcieli się od nich tego czytania znaków czasu uczyć” – zauważył bp Orchowicz podkreślając, że miłość Ojczyzny to nie tylko wdzięczna pamięć i szacunek dla przeszłości, ale także odpowiedzialność za jej obecny i przyszły kształt.
„Nikt nie może czuć się zwolniony od tej odpowiedzialności” – pokreślił, dodając, że ludzie wiary nie mogą przy tym zagubić i poniechać wołania o obecność Boga i kierowanie się Jego słowem w swoim życiu osobistym, ale także społecznym i publicznym. Dla chrześcijan bowiem – przypomniał – Chrystus i Jego Ewangelia są zawsze najważniejszym kryterium w myśleniu i działaniu.
„Nie możemy pozwolić sobie i zgadzać się na to, by w jakichś sprawach, gabinetach czy urzędach zawieszać swoją wiarę i wierność Chrystusowi, a wybierać to, co jest oczekiwane i pożądane, ale sprzeniewierzające się naszej tożsamości, temu, co wyznaję i deklaruję” – mówił bp Orchowicz, przywołując wymowne słowa Jezusa z czytanej chwilę wcześniej Ewangelii, że: „Kto w bardzo małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w bardzo małej sprawie jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie”.
Biskup pomocniczy gnieźnieński wspomniał także o pojęciu wolności, którą współcześnie definiuje się często jako prawo i możliwość mówienia i czynienia wszystkiego, bez zważania na prawdę, odpowiedzialność, uczciwość, dobro drugiego człowieka.
„Potrzeba czujności i jednoznaczności, bo łatwo i niepostrzeżenie można wpaść w pułapkę i idąc na kompromisy ze złem nie dostrzec, że odstąpiło się od drogi prawej i Bożej, a znalazło się na drodze, która zaprzecza podstawowym prawom Bożym i ludzkim. Nie dotyczy to oczywiście tylko tych, którzy sprawują władzę i mają wpływ na życie społeczne, publiczne, czy kościelne, ale dotyczy to nas wszystkich. Nikt nie jest zwolniony z kształtowania swojego sumienia i wsłuchiwania się w jego głos w codziennym życiu” – wskazał bp Orchowicz dodając, że dziś trzeba to także odczytywać w kontekście kształtowania naszego patriotyzmu, służby Ojczyźnie i służby sobie nawzajem.
Po zakończonej Mszy św. w uroczystym przemarszu uczestnicy liturgii udali się pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie odbył się Apel Poległych i modlitwa pod przewodnictwem bp. Radosława Orchowicza oraz złożenie kwiatów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.