Bp Pindel: oceniajmy nasze życie i miłość do ojczyzny w świetle Ewangelii
11 listopada 2023 | 16:20 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
„Trzeba nieustannie nasze życie oceniać w świetle Ewangelii” – podkreślił bp Roman Pindel, który przewodniczył 11 listopada Mszy św. w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej. Biskup bielsko-żywiecki, wskazując na odczytane słowo Boże, odwołał się do historii żywieckich Habsburgów, którzy, jak zapewnił, byli patriotami z wyboru, walczącymi przeciw wrogom Polski i dobrze zrozumieli ewangeliczne przesłanie, że nie można dwom panom służyć.
W homilii biskup przywołał niedawne wydarzenie, gdy 2 listopada br. w konkatedrze w Żywcu uroczyście złożono w krypcie żywieckich Habsburgów ziemię z grobów ostatnich właścicieli zamku. Byli to Karol Olbracht Habsburg, jego żona Alicja i syn Karol Stefan.
„Uroczystość miała charakter wojskowy, ponieważ wszyscy troje w czasie II wojny światowej w różny sposób włączyli się w walkę z niemieckim najeźdźcą” – podkreślił hierarcha, przypominając sylwetki tych zasłużonych dla Polski patriotów i ich dramatyczne losy, nierozerwalnie związane z polską historią.
„Troje członków rodziny Habsburgów z Żywca walczyło więc w trzech różnych formacjach: w odrodzonym po rozbiorach Wojsku Polskim, uczestnicząc w ruchu oporu na Żywiecczyźnie i w Armii Polskiej na Zachodzie. Za swoją postawę patriotyczną zostali pozbawieni posiadłości, które skonfiskowali Niemcy, a później komunistyczne władze Polski, które pozbawiły ich także obywatelstwa i prawa do posiadania polskiego paszportu” – podsumował hierarcha i powtórzył, że wszyscy oni zasłużyli na przywrócenie im należnego obywatelstwa, zasłużone odznaczenia oraz na symboliczny z honorami pogrzeb w Żywcu.
„To była dobra lekcja patriotyzmu i zachęta do działania na rzecz dobra wspólnego” – zaznaczył, mówiąc o uroczystości w Żywcu.
„Trzeba nieustannie nasze życie oceniać w świetle ewangelii. Dziś odczytana stanowi dobry klucz dla zrozumienia patriotów z wyboru i walczących przeciw wrogom Polski. Takimi byli wspominani dziś Habsburgowie z Żywca. Dobrze zrozumieli słowa Jezusa, który mówił, że nie można dwom panom służyć. Nie wahali się, by wiernymi być Polsce i w najlepszy możliwy sposób włączyć się w jej obronę, umacnianie ducha czy uwolnienie Europy od zbrodniczej ideologii, zagrażającej wielu narodom” – dodał.
Zachęcił na koniec do dziękowania Bogu za powołanych „do obrony naszej Ojczyzny w jej dziejach, za ich wierność i męstwo”.
W sobotnich uroczystościach w Bielsku-Białej udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz miejskich i samorządowych, dowództwo wojska, policji i straży pożarnej, harcerze oraz bielscy komandosi.
Po Mszy św. uczestnicy wydarzenia przeszli na pobliski cmentarz, na którym spoczywają żołnierze polegli w I i II wojnie światowej. Po modlitwie odbył się Apel Poległych z udziałem Kompanii Honorowej 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego.
Uroczystość zakończyła ceremonia składania kwiatów przez delegacje uczestniczące w obchodach święta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.