Bp Solarczyk: dziękujemy za dar wolności i niepodległości
11 listopada 2023 | 17:06 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
Biskup Marek Solarczyk modlił się 11 listopada w intencji Ojczyzny w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Tego dnia odbyły się radomskie obchody Święta Niepodległości. Po liturgii dalsze uroczystości miały miejsce przy pomniku Czynu Legionów.
Bp Solarczyk mówił w homilii, że dzień 11 listopada jest okazją do refleksji nad naszą historią i naszymi dziejami. – Dzisiaj słyszymy to pozdrowienie tych wszystkich, którzy kształtowali naszą Ojczyznę, byli jej oddani na przestrzeni wieków, którzy chronili to pragnienie i tęsknotę za niepodległością ponad 105 lat temu. Czyż to nie jest ten czas, kiedy w duchowy sposób oni stają pośród nas i kierują do nas pozdrowienia? W tych słowach kryje się całe bogactwo ich życia, oddania i wiary – mówił biskup Marek Solarczyk.
W dalszej części biskup radomski przywołał dwie postaci: malarza Jacka Malczewskiego i ks. Kazimierza Sykulskiego. Mówiąc o Malczewskim, nawiązał do jego obrazu „Melancholia” – dzieła, które wpisuje się w bogatą tradycję obrazowania historii narodowej. – Obraz powstał w czasie, kiedy zbliżała się setna rocznica utraty niepodległości. Dostrzegamy w nim otwarte okiennice, gdzie stoi Melancholia, tęsknota za światłem i wolnością – mówił bp Solarczyk.
Przywołał też postać błogosławionego ks. Kazimierza Sykulskiego, który był kapelanem w czasie Bitwy Warszawskiej. Zginął śmiercią męczeńską w grudniu 1941 roku. Został rozstrzelany pod ścianą straceń, 11 listopada 1941 roku. Wtedy to po raz pierwszy wykonano egzekucję w Auschwitz.
– Chcemy odnowić nasze pragnienie, aby być posłusznymi Bogu, dawcy życia, temu, który jest źródłem prawdy, który nieustannie wspiera człowieka. Niech Bóg błogosławi Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – zakończył bp Solarczyk.
Po liturgii nastąpił przemarsz uczestników na Rynek, gdzie znajduje się Pomnik Czynu Legionów. W programie było wystawienie warty honorowej, odśpiewanie Hymnu Państwowego, wystąpienia okolicznościowe, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów oraz wiązanka melodii w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Radomiu.
– Dziś naszym wspólnym zadaniem jest strzec daru wolności, który przecież nie został nam dany raz na zawsze. Dlatego zadaniem, które postawiła przed nami wszystkimi historia jest troska o trwałość naszych sojuszy politycznych i militarnych oraz o wartości, na których zostały one zbudowane – mówił do zebranych Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.