Biskup z Mongolii Wewnętrznej zadowolony z porozumienia tymczasowego z 2018 roku
17 listopada 2023 | 12:27 | kg | Rzym Ⓒ Ⓟ
Wśród katolików chińskich przeważa pogląd, iż Tymczasowe Porozumienie między Stolicą Apostolską a rządem w Pekinie z 22 września 2018 w sprawie mianowania biskupów jest „bardzo znaczące i ważne”. Toruje ono bowiem drogę do „wspierania integracji i jedności między Kościołem w Chinach a powszechnym oraz ułatwia Kościołowi chińskiemu pracę duszpasterską i głoszenie Ewangelii”. Taki pogląd wyraził w rozmowie z watykańską misyjną agencją prasową Fides bp Anthony Yao Shun – ordynariusz diecezji Jining/Wumeng w Mongolii Wewnętrznej w Północnych Chinach.
Ten niespełna 58-letni obecnie hierarcha, kierujący swą diecezją od 9 kwietnia 2019, jest pierwszym biskupem chińskim, konsekrowanym po podpisaniu wspomnianego porozumienia sprzed 5 lat i był jednym z dwóch biskupów z Chin kontynentalnych, którzy wzięli udział w zakończonym niedawno w Watykanie XVI zgromadzeniu ogólnym Synodu Biskupów.
Rozmówca agencji watykańskiej zapewnił, że udział w Synodzie był dla niego i bp. Josepha Yanga wielkim zaszczytem i wyraził wdzięczność papieżowi za zaproszenie na to wydarzenie. Dodał, że przybył na nie z wielkimi oczekiwaniami. Ogromną radością były dla nich spotkania z biskupami, kapłanami oraz osobami zakonnymi i świeckimi z całego świata. „Wszyscy oni byli przyjaźnie nastawieni i pełni radości, słuchali nas i okazywali nam swoje uznanie oraz zainteresowanie rozwojem Kościoła w Chinach, pragnąc dowiedzieć się jak najwięcej o nim i modlić się za nas” – stwierdził bp Yao Shun.
Opowiedział też o sobie – pochodzi z rodziny katolickiej, a jego rodzice i dziadkowie byli bardzo pobożni, i to dzięki nim on sam mógł wzrastać w wierze. Na jego powołanie kapłańskie największy wpływ wywarł przykład życia, cnót i bezinteresownego oddania Kościołowi pewnego starego księdza, zmarłego już wiele lat temu. Później udzielili mu wsparcia i dodawali zachęty jego rodzice i wszystko to umocniło w nim pragnienie zostania kapłanem.
Zdaniem biskupa z Mongolii Wewnętrznej obecnie pierwszą misją katolików w jego kraju jest pokazywanie miłosierdzia i miłości Boga do wszystkich pozostałych Chińczyków. „W swych sercach naprawdę nosimy potrzeby społeczeństwa, zwłaszcza tych najuboższych i cierpiących oraz próbujemy pomagać im na wszelkie sposoby” – wskazał hierarcha.
Przyznał następnie, że w jego diecezji ilość młodych i dorosłych ochrzczonych nieznacznie spada, ale – dodał – jest pewna liczba młodych ludzi proszących o chrzest i przyjmujących go. Wyraził przekonanie, że przyciąga ich do wiary dobry przykład parafian, jak również miłość, zachęta i pocieszenie, jakie okazuje im Kościół lokalny.
Na zakończenie bp Yao Shun zapewnił, iż – wbrew atakom i krytykom Porozumienia Tymczasowego ze strony wielu mediów, szczególnie na Zachodzie – w Chinach przeważa pogląd, iż jest ono „bardzo znaczące i ważne”. Toruje ono drogę do wspierania integracji i jedności między Kościołem w Chinach a powszechnym oraz ułatwia pracę duszpasterską i głoszenie Ewangelii w tym kraju. „Jest również użyteczne dla poprawy stosunków między Chinami a Stolicą Apostolską” – zakończył rozmowę biskup Jiningu.
Anthony Yao Shun urodził się w grudniu 1965 (lub na początku następnego roku) w mieście Ulanqab w Mongolii Wewnętrznej. Święcenia kapłańskie przyjął 19 maja 1991 w Jiningu. W latach 1994-98 odbył studia z liturgiki na Uniwersytecie św. Jana w Collegeville (USA) oraz z biblistyki w Instytucie Biblijnym w Jerozolimie. Po powrocie do kraju wykładał i był ojcem duchowym w Narodowym Seminarium Duchownym w Pekinie. W latach 1998-2004 był sekretarzem a od 2004 jest wicedyrektorem komisji liturgicznej Rady Biskupów Chińskich, zależnej od kontrolowanego przez władze komunistyczne Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików.
Według niepotwierdzonych oficjalnie danych w 2010 Benedykt XVI mianował go następcą 84-letniego wówczas biskupa Jiningu Johna Liu Shigonga. Ks. Yao Shun został wikariuszem generalnym diecezji i miał przejąć rzeczywiste zarządzanie nią, ale oficjalnie został mianowany biskupem dopiero 9 kwietnia 2019, po śmierci jego poprzednika, a sakry udzielił mu 26 sierpnia tegoż roku i za zgodą rządu, arcybiskup Suiyuanu (metropolii obejmującej całą Mongolię Wewnętrzną) Paul Meng Qinglu. Uchodzi za eksperta w dziedzinie liturgiki.
Diecezja Jining powstała 11 kwietnia 1949 z przekształcenia istniejącego od 8 lutego 1929 wikariatu apostolskiego o tej samej nazwie. Obecnie liczy ok. 70 tys. wiernych, wśród których pracuje ponad 30 kapłanów i 12 sióstr zakonnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.