Kielce: obchody Dnia Ubogich
19 listopada 2023 | 14:12 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Msza św. w bazylice katedralnej w Kielcach, z udziałem ubogich, ale także Cechu Cukierników i Piekarzy, Namiot Miłosierdzia z podarunkami i ciepłym posiłkiem oraz z możliwością medycznych konsultacji – to najważniejsze elementy zorganizowanego w Kielcach po raz siódmy Diecezjalnego Dnia Ubogich. Obchody odbyły się w niedzielę 19 listopada.
Eucharystia w intencji osób wykluczonych przez ubóstwo była sprawowana w bazylice katedralnej w Kielcach pod przewodnictwem ks. Łukasza Zygmunta, wikariusza biskupiego i dyrektora duszpasterstwa ogólnego diecezji kieleckiej. Msza św. była sprawowana również w intencji Cechu Piekarzy i Cukierników, który dziękował na 87 lat istnienia.
K. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas kieleckiej przypomniał w homilii, że Dzień Ubogich w 2016 r. ustanowił papież Franciszek”. – Ojciec Święty przypomina, że każdy jest naszym bliźnim, bez względu na kolor skóry, status społeczny, czy pochodzenie. Wszyscy jesteśmy wezwani do wychodzenia naprzeciw ubóstwa – mówił duchowny. Wskazał aktualne aktywności Caritas kieleckiej wobec osób ubogich, nawiązał także do pomocy jednej z piekarni, przekazującej pieczywo.
– Każdy z nas może być miłosiernym samarytaninem. Nie chodzi tylko o pomoc materialną, ubodzy potrzebują nas, chwili uwagi z naszej strony, rozmowy, obecności – podkreślał kapłan w homilii, zachęcając do brania przykładu ze św. Brata Alberta.
Obok Centrum Integracji Społecznej stanął Namiot Miłosierdzia – czyli kilka stoisk, gdzie wydawano gorący bigos i ciepłe napoje oraz drobne upominki: czapki, szaliki, słodycze, konserwy. – To dla mnie ważne, że ktoś zadba o człowieka, przygotuje posiłek i że można z kimś się spotkać – powiedział KAI pan Józef. Od dwóch lat, odkąd jest samotnym wdowcem, korzysta ze wsparcia m.in. ze strony Caritas kieleckiej.
Ewa Grabowska z Centrum Integracji Społecznej uważa, że pomaganie to swojego rodzaju umiejętność, której należy się nauczyć, najlepiej już w domu rodzinnym. Dzięki temu jest z nią jej syn Adaś, który pomaga w wydawaniu paczek i posiłków. I dzięki temu nie brakuje wolontariuszy, gotowych służyć pomocą, tak jak to dzieje się dzisiaj. To członkowie Parafialnych Kół Caritas z parafii kieleckich.
Podczas spotkania ubogich była możliwość konsultacji i pomocy pielęgniarskiej, ale uczestnicy korzystali głównie z pomocy rzeczowej i ciepłego posiłku.
Z danych Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej z 2023 r. wynika, że województwo świętokrzyskie znajduje się w gronie województw, charakteryzujących się najwyższym natężeniem wskaźnika osób korzystających z pomocy społecznej z powodu bezrobocia na 1000 mieszkańców – wskaźnik ten dla regionu wynosi 17,9 i przekracza wskaźnik średnio obliczony dla kraju (tj. 14,1) o 3,8 pkt proc.
Wyższe wartości odnotowano tylko w czterech województwach: podlaskim (20), podkarpackim (20,3), kujawsko-pomorskim (26,5), warmińsko-mazurskim (32,1).
Na poziomie zbliżonym do średniej krajowej odnotowano w regionie wartość wskaźnika osób korzystających z pomocy społecznej z powodu bezdomności na 1000 mieszkańców – dla województwa świętokrzyskiego wartość ta wyniosła 0,98 (średnia wartość wskaźnika w kraju – 0,93).
Niższe wartości wskaźnika osiągnęło tylko sześć województw: mazowieckie (0,82), łódzkie (0,71), małopolskie (0,7), podlaskie (0,62), lubelskie (0,55), podkarpackie (0,49).
Światowy Dzień Ubogich organizowany z inicjatywy papieża Franciszka, w tym roku przebiega pod hasłem: „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka” (Tb 4,7).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.