Światowy Dzień Ubogich w Krakowie
20 listopada 2023 | 03:00 | pra | Kraków Ⓒ Ⓟ
– Nie zatrzymuj daru miłości, jaką otrzymałeś, ale podziel się tym cennym darem, aby go pomnożyć – mówił bp Robert Chrząszcz w czasie Mszy św. w bazylice Mariackiej w ramach VII Światowego Dnia Ubogich.
Mszy św. z okazji VII Światowego Dnia Ubogich w bazylice Mariackiej w Krakowie przewodniczył bp Robert Chrząszcz. Koncelebrował m.in. dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Tomasz Stec. W liturgii uczestniczyło ponad 300 wolontariuszy różnych organizacji charytatywnych z Krakowa i Małopolski, a także licznie zebrani potrzebujący.
– Uczymy się patrzeć w twarz sobie nawzajem. Nie tylko przyglądać, ale patrzeć, patrzeć głęboko, patrzeć na to, czego oczekujemy od siebie – mówił na początku Mszy św. proboszcz parafii Mariackiej ks. Dariusz Raś, nawiązując do orędzia papieża Franciszka na VII Światowy Dzień Ubogich „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka”.
Komentując w czasie homilii przypowieść o talentach, bp Robert Chrząszcz zaznaczył, że każdy ze sług dostał według swoich zdolności, nikt nie otrzymał zadań ponad swoje siły. Zwrócił uwagę, że każdy coś otrzymał od swojego pana. Dwóch pomnożyło majątek, a jeden nie. Biskup wskazał, że przyczyną zakopania talentów był lęk i strach przed panem, które sparaliżowały w słudze zdolność działania. – Źródłem tego strachu jest fałszywy obraz pana jako surowego i chciwego oraz chęć posiadania otrzymanych darów tylko dla siebie, bo nie chce się dzielić, boi się – mówił biskup zauważając, że tylko ten sługa usłyszał naganę od swojego pana.
Bp Robert Chrząszcz stwierdził, że przypowieść o talentach nie jest abstrakcyjna, ale ciągle aktualna. – Jako ochrzczeni jesteśmy sługami Królestwa niebieskiego. Bóg powierzył nam swój majątek – to, co ma najcenniejszego. W tym Bożym darze możemy dostrzec także niewysłowioną miłość, jaką zostaliśmy obdarzeni przez Boga – mówił. Podkreślił, że Boża miłość jest czystym darem, niczym człowiek na nią nie zasłużył. – Ta miłość wzywa nas do dzielenia. Do jej pomnażania w naszym życiu. Co ciekawe, człowiek, który dzieli się miłością – pomnaża ją – zwracał uwagę biskup. – Talent z przypowieści to nie to, co mam, ale raczej to, co daję drugiemu, inwestując w miłość. Moim talentem jest to, kim jestem i co mam jako dar od Boga udzielony mi po to, abym go pomnażał odpowiadając nań swoją miłością – dodawał zaznaczając, że różne obdarowanie i nierówności między ludźmi są wezwaniem do wzajemnej miłości, do życia na sposób daru. – Nie zatrzymuj daru miłości, jaką otrzymałeś, ale podziel się tym cennym darem, aby go pomnożyć – podkreślał.
Nawiązując do obchodzonego dziś w Kościele Światowego Dnia Ubogich, bp Robert Chrząszcz zauważył, że ubogim nie jest ten, któremu brakuje środków materialnych, ale ten, który nie potrafi dzielić się tym, co posiada. Obchody ŚDU w Krakowie nazwał „świętem dobroczynności” – wiele osób się zaangażowało i poświęciło swój czas dla tych, którzy uwagi i pomocy potrzebują. – Wszyscy zostaliśmy obdarowani i wszyscy możemy być też darczyńcami. Kapitał miłości inwestuję i podwajam, służąc Panu ukrytemu w biednym i cierpiącym obok mnie; wychodząc z siebie przekraczam naturalny egoizm, mogę przyjąć go jako brata – mówił biskup przypominając, że „więcej radości jest w dawaniu, aniżeli w braniu”. Zwrócił uwagę, że nieodwzajemniona i niepielęgnowana miłość umiera.
– Niech dzisiejszy dzień będzie kolejną okazją do otwarcia się na logikę miłości, abyśmy przestali się lękać dawać, abyśmy nie lękali się dzielić z innymi tym, co mamy – mówił biskup podkreślając, że nie mówi tylko do wolontariuszy, ale także do beneficjentów pomocy i zachęcał, aby dzielili się z innymi dobrym słowem, życzliwością, miłością. – Może to jest ten jedyny talent, który możesz w sobie odkryć, bo ten talent każdy z nas ma – talent do kochania i do bycia kochanym – podkreślał.
W ramach obchodów Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej od piątku 17 listopada na Małym Rynku działał Namiot Spotkań. Ubodzy mogli skorzystać w nim z porad prawnych, psychologicznych, socjalnych, zawodowych czy pomocy medycznej. Nie zabrakło też czasu na rozwój osobisty i warsztaty rękodzielnicze, fotograficzne, zawody sportowe i wspólne gry planszowe. Organizatorzy zadbali również o to, aby te listopadowe dni były dla potrzebujących prawdziwym świętem. Stąd w programie znalazły się koncerty, projekcje filmów i spotkania. W namiocie uczestnicy mogli też się posilić oraz ogrzać. Po niedzielnej Mszy św. bp Robert Chrząszcz razem z potrzebującymi zjadł posiłek w namiocie. Zainteresowanie było tak wielkie, że nie wszyscy zmieścili się w namiocie, który jednorazowo mógł pomieścić ok. 500 osób.
Tegoroczne rekolekcje w ramach Światowego Dnia Ubogich wygłosił ks. Mirosław Tosza, założyciel wspólnoty Betlejem, który na co dzień mieszka z biednymi i bezdomnymi, tworząc prawdziwy dom.
Światowy Dzień Ubogich został ustanowiony przez papieża Franciszka w 2017 r. i jest obchodzony co roku w XXXIII Niedzielę Zwykłą. W Archidiecezji Krakowskiej w organizację obchodów włączają się Wydział ds. Charytatywnych Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Bazylika Mariacka, Arcybractwo Miłosierdzia, Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, Zgromadzenie Sióstr Albertynek, Wspólnota Hanna, Lekarze Nadziei, Przystań Medyczna oraz MOPS.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.