Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera chrześcijan w Ziemi Świętej
26 listopada 2023 | 16:28 | ts | Wiedeń/Jerozolima Ⓒ Ⓟ
W związku z wojną w Ziemi Świętej, Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” (PKWP) we współpracy z Łacińskim Patriarchatem Jerozolimy zwiększa pomoc doraźną dla tamtejszych chrześcijan. Jak poinformowano, został już przygotowany wstępny pakiet pomocy dla Strefy Gazy, Zachodniego Brzegu, Wschodniej Jerozolimy oraz chrześcijańskich migrantów i uchodźców w Izraelu.
W Strefie Gazy przed wybuchem wojny mieszkało około 1000 chrześcijan. Większość z nich znalazła schronienie w katolickiej parafii „Świętej Rodziny” i w grecko-prawosławnym kościele św. Porfiriusza. Wśród nich jest wiele dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne, dlatego też ucieczka z tego schronienia jest niemożliwa. Według lokalnych doniesień, na terenie dwóch kościołów stłoczone są setki rodzin, brakuje żywności i lekarstw. Coraz bardziej dotkliwy staje się szczególnie brak wody. PKWP wspiera inicjatywę Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy, aby odizolowanym ludziom w obu wspólnotach w Strefie Gazy zapewnić podstawowe środki do życia.
Ale według PKWP konsekwencje ostatniej eskalacji dotknęły również około 47 000 chrześcijan na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie. Ponieważ wielu z nich pracuje w sektorze turystycznym, stracili oni źródło dochodu. Z powodu zamknięcia granic wiele osób nie może już dostać się do swojej pracy na terytorium Izraela.
Biskupi otrzymali wyjątkowy dar od osoby seksualnie skrzywdzonej w dzieciństwie przez księdza
Doraźna pomoc dla chrześcijan na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie to głównie bony żywnościowe, dopłaty do czynszu oraz zasiłki na pokrycie kosztów energii elektrycznej i wody. Osoby przewlekle chore i starsze otrzymują również wsparcie medyczne.
Według lokalnych raportów, na terytorium Izraela przebywa około 100 000 chrześcijańskich migrantów i osób ubiegających się o azyl. Patriarchat Łaciński utworzył w 2021 roku oddzielny wikariat dla migrantów i osób ubiegających się o azyl. Setki chrześcijańskich migrantów z całej Strefy Gazy musiało uciekać przed niedawnymi walkami i obecnie przebywają w tymczasowych kwaterach w klasztorach, chrześcijańskich pensjonatach i innych obiektach kościelnych. Inni przebywają w różnych częściach Izraela, m.in. w Tel Awiwie nie mając żadnej pomocy. Wielu z nich nie ma wsparcia i jest bezbronnych.
PKWP pomaga wikariatowi dla migrantów i osób ubiegających się o azyl w zapewnieniu zakwaterowania, opieki medycznej i codziennych potrzeb dla bezrobotnych, a także opieki duszpasterskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.