Gorzów Wlkp.: uroczystość Chrystusa Króla
26 listopada 2023 | 20:54 | wm | Gorzów Wielkopolski Ⓒ Ⓟ
Mszą św. odpustową, zawierzeniem Polski i parafian zawarciańskiego kościoła, uczczono obchody święta Chrystusa Króla w parafii pod tym wezwaniem w Gorzowie Wielkopolskim. W nabożeństwie uczestniczyli proboszcz ks. Jerzy Piasecki oraz gorzowscy kapłani. Kazanie wygłosił ks. dr Tomasz Sałatka, proboszcz parafii NMP Królowej Polski oraz kustosz sanktuarium św. Weroniki Giuliani.
Dzisiejszy dzień to także święto patronalne Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie Paradyżu, którego siedziba od 4 lat znajduje się w Gorzowie Wielkopolskim. Z tej okazji rektor ks. dr Mariusz Jagielski wystosował list, w którym m.in. podziękował wspólnotom parafialnym, darczyńcom i Przyjaciołom Paradyża za duchowe i materialne wsparcie seminarium.
Wcześniej ks. Sałatka podczas Mszy św. w swojej parafii poinformował wiernych, że ze względu na coraz bardziej odczuwany brak kapłanów, decyzją bpa Tadeusza Lityńskiego wikary ks. Rafała Kierczuk odchodzi do parafii Pierwszych Męczenników Polski, dlatego do posługi liturgicznej potrzebni będą ludzie świeccy.
Natomiast rektor wspomniał w liście, że seminarium diecezji zielonogórsko-gorzowskiej rozpocznie 77. rok istnienia. Przypomniał, że w tym roku rozpoczęło formację 5 alumnów, czyli razem przygotowujących się do posługi kapłańskiej jest 13 osób. Kapłan napisał, że dobrze by było gdyby każdy sobie zadał pytanie o swoje powołanie, podkreślając, że dla jednych będą to posługi, udzielane przez biskupa: lektorat, akolitat, może święcenia diakonatu stałego, może bycie szafarzem, precentorką; dla innych zaangażowanie w liturgię, w prowadzenie kancelarii czy śpiewu, grup modlitewnych i charytatywnych.
W czasie Mszy św. odpustowej odnosząc się do dzisiejszej Ewangelii podobnie o powołaniach mówił ks. Sałatka, przypominając, że odpust parafialny jest momentem, w którym można odnowić swoje życie duchowe w sakramencie pokuty i pojednania. – Tylko Pan Bóg może powiedzieć: – Idź twoje grzechy są odpuszczone. Dlatego dziś możemy wyjść z kościoła z nowym sercem i iść z nową nadzieją – powiedział kapłan, zwracając uwagę na dary, które człowiek otrzymał i którymi może obdzielać innych.
– Pan Bóg nas dziś pyta czy te dary od Niego otrzymane umiemy dobrze wykorzystać. On, który jest Królem nie wymaga od nas rzeczy niemożliwych – przypomniał ks. Sałatka. Kapłan przytoczył słowa św. Franciszka Ksawerego, który mówił o pewnym bałaganie, że zakonnicy czasem chcą żyć jak świeccy, a bywa, że świeccy chcą żyć jak zakonnicy. Przypomniał, że dziś Jezus zaprasza każdego z nas do uporządkowania swojego powołania i życia zgodnie z nim.
Ks. Sałatka wspomniał również o św. Weronice i sanktuarium ku jej czci, którego jest kustoszem. Kapłan powiedział, że ta Święta jest przykładem dobrego realizowania powołania, czego wynikiem jest jej doświadczenie bliskości Boga.- Rozpoznanie swojego powołania zaowocowało, że św. Weronika zapisała się w historii społeczeństwa włoskiego ale jest także u nas w Gorzowie – powiedział proboszcz sanktuarium św. Weroniki.
Na zakończenie Mszy św. pod przewodnictwem ks. Tomasza Sałatki w modlitwie powierzono Chrystusowi Polskę i parafian.
Parafia, w której odbywał się odpust przyjęła imię Chrystusa Króla po II wojnie światowej. Budowla ma ciekawą architekturę, wnętrze zaprojektowano według planów stosowanych w projektowaniu amfiteatrów. Pierwszym proboszczem parafii był ks. Kazimierz Łabiński OMI. W dowód pamięci i wdzięczności w 2007 r. wychowankowie i parafianie usytuowali obok kościoła pamiątkowy kamień z tablicą i wizerunkiem śp. ks. Łabińskiego.
Wyższe Seminarium Duchowne powołano w 1947 r. Tego roku 26 października kard. August Hlond dokonał uroczystego poświęcenia gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Gorzowie Wlkp., które później przeniesione zostało do Paradyża.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.