Bp Greger: bez sądu ostatecznego zło i niesprawiedliwość byłyby jeszcze bardziej absurdalne
27 listopada 2023 | 13:24 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
„Istniejące w świecie, także we wspólnocie Kościoła, zło i niesprawiedliwość są skandalem, z którym trudno się pogodzić, ale bez wiary w sąd ostateczny byłyby jeszcze bardziej absurdalne i tragiczne” – zwrócił uwagę bp Piotr Greger, który 26 listopada br. przewodniczył w bielskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa Mszy św. w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. To patronalne święto Akcji Katolickiej. Tego dnia wręczono też medale „Pro Consecratione Mundi” (Za uświęcanie świata), przyznawane od 17 lat przez Akcję Katolicką diecezji bielsko-żywieckiej.
W homilii biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej wskazał na obecny w niedzielnej liturgii biblijny obraz sądu ostatecznego.
„Przyjdzie taka chwila, kiedy staniemy w obliczu Boga, przed którym niczego nie da się ukryć” – wyjaśnił kaznodzieja i zaznaczył, że sąd ostateczny to moment ogłoszenia „nie tyle wyroku Boga względem człowieka, ale raczej wyroku, który człowiek przez całe życie sam sobie pisze, a Pan Bóg go zaakceptuje i potwierdzi swoją pieczęcią”.
„Istniejące w świecie, także we wspólnocie Kościoła, zło i niesprawiedliwość są z pewnością skandalem, z którym trudno się pogodzić, ale bez wiary w sąd ostateczny byłyby jeszcze bardziej absurdalne i tragiczne. W ciągu wielu tysięcy lat życia na ziemi człowiek do jednego nie przywykł nigdy: do niesprawiedliwości, z którą sobie nie radzi” – skonstatował biskup.
Jego zdaniem, temu właśnie pragnieniu sprawiedliwości będzie odpowiadał sąd ostateczny. „Jezus Chrystus jako Król Wszechświata zapewnia nas, że ostatnie słowo nie będzie należało do niesprawiedliwości i zła. Dlatego słyszymy zachętę do życia w taki sposób, by sąd zakończył się zapowiadaną nagrodą będącą udziałem w życiu szczęśliwym, które nie ma końca” – dodał.
Biskupi otrzymali wyjątkowy dar od osoby seksualnie skrzywdzonej w dzieciństwie przez księdza
W liturgii uczestniczyli członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej diecezji bielsko-żywieckiej, z prezesem DIAK Andrzejem Kamińskim i wiceprezes Ireną Olmą oraz członkami zarządu. Przy ołtarzu z biskupem modlili się asystent diecezjalny bielsko-żywieckiej Akcji Katolickiej ks. prof. Tadeusz Borutka oraz niektórzy księża asystenci parafialnych oddziałów stowarzyszenia.
Po liturgii w podziemiach bielskiego kościoła wręczono medale „Pro Consecratione Mundi”. Są one wyróżnieniem dla ludzi, którzy poprzez pracę zawodową i służbę publiczną mają odwagę dawać świadectwo wiary chrześcijańskiej i radykalizmu ewangelicznego.
Uroczystość rozpoczął występ zespołu „Równica” z Ustronia. Po części artystycznej przybliżono sylwetki nominowanych do Medalu Akcji Katolickiej „Pro Consecratione Mundi”.
Werdykty ogłosił przewodniczący Kapituły Medalu Andrzej Sikora. Medale otrzymali: Czesława i Czesław Kozieł z Buczkowic oraz Mirosława Mizia z Cieszyna.
Bielsko-żywiecka Akcja Katolicka została erygowana przez bp. Tadeusza Rakoczego w listopadzie 1996 r. Obecnie w diecezji istnieje kilkadziesiąt parafialnych oddziałów tego stowarzyszenia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.