Koncert „Pastorałka dla Pokoju” w katedrze polowej
17 grudnia 2023 | 12:00 | kos, | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W katedrze polowej Wojska Polskiego odbył się koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych pod hasłem „Pastorałka dla Pokoju”. Na scenie wystąpili artyści z chóru Sonus Innumerabiles oraz Studio Sztuk Scenicznych S3 Małgorzaty Godlewskiej.
– W kontekście trwających konfliktów na świecie, takich jak nieustające napięcia na Bliskim Wschodzie czy trwająca wojna na Ukrainie, „Pastorałka dla Pokoju” niesie ze sobą przesłanie jedności i współczucia. Koncert ma na celu budowanie mostów między kulturami i narodami, podkreślając, że muzyka może być potężnym narzędziem w dążeniu do pokoju – mówił przed rozpoczęciem koncertu Marek Traczyk Warszawskiej Izby Gospodarczej.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: ambasador Państwa Palestyny Mahmoud Khalifa, ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz, Polska Organizacja Turystyczna oraz Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
– Dziękuję wszystkim tu przybyłym za wasze dobre, ciepłe serce. Myślę, że w takiej chwili jak ta nie trzeba dużo mówić, ale słuchać nie tylko tych pieśni, ale i modlitwy tych dzieci dla pokoju – powiedział Mahmoud Khalifa. Dodał, że politycy nie potrafią dziś zbliżyć do siebie ludzi, aby budowali piękny i dobry świat. – Kiedy brakuje na to nadziei, trzeba posłuchać tych dzieci, aby nabrać sił i nadziei, aby nadal ten świat budować – powiedział.
W czasie koncertu zabrzmiało ponad dwadzieścia kolęd i pastorałek oraz utworów bożonarodzeniowych. Przybyłym do katedry Powstańcom Warszawskim wręczone zostały czerwone róże. Przed ołtarzem zapłonęły świece, zapalone przez kombatantów, ambasadora Khalifa, przedstawicieli ambasady Węgier, dzieci z Polski i Ukrainy. Na finał połączone chóry Sonus Innumerabiles oraz Studia Sztuk Scenicznych S3 wykonały „Cichą noc” w językach polskim, ukraińskim, angielskim, arabskim, hiszpańskim, niemieckim i włoskim. Na koniec uczestnicy wznieśli do góry kartki z napisem: „pokój”.
Biskup Wiesław Lechowicz podkreślił, że cały świat z niepokojem patrzy na wojnę zarówno na Ukrainie, jak i w Izraelu. Zwrócił uwagę, że Polacy doskonale wiedzą czym jest i do czego prowadzi wojna, o czym mogą zaświadczyć obecni kombatanci i dlatego, jego zdaniem, wszelkie inicjatywy związane z propagowaniem pokoju są niezwykle ważne. – Obchodzimy zbliżające się święta, wspominając urodziny Jezusa, który został nazwany przez proroka Izajasza Księciem Pokoju. Chrześcijaństwo jest religią pokoju i dlatego chcemy modlić się w tych nadchodzących dniach o pokój. Ale pokój to nie tylko brak wojny, pokój to jest dobro, radość, szacunek, to czułość i wrażliwość na drugiego człowieka i tego wszystkim chciałbym w perspektywie świąt Bożego Narodzenia i zbliżającego się Nowego Roku, państwu życzyć – powiedział.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.