KUL przyłącza się do ogólnopolskiej kampanii Foodsharing. Na dwóch kampusach staną lodówki społeczne
20 grudnia 2023 | 12:56 | KUL | Lublin Ⓒ Ⓟ
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jako pierwsza uczelnia w Lublinie włącza się w inicjatywę Foodsharing Polska. Już 19 grudnia na dwóch kampusach KUL-u – Głównym i Poczekajce – staną lodówki społeczne. Akcji patronuje hasło: „Podziel się, pomóż, nie wyrzucaj!”
W samym Lublinie pierwsza – i jak dotąd jedyna – jadłodzielnia powstała 14 grudnia 2018 r. na targowisku nr 1 przy al. Tysiąclecia. Obecnie mieści się w boksie nr 97. Na jej wyposażenie składa się lodówka i regały z półkami, na których można zostawiać żywność zdatną do spożycia. Lodówki społeczne przygotowane przez KUL będą więc zaledwie drugim i trzecim takim miejscem w naszym mieście.
– Dzięki naszym lodówkom społecznym chcemy przyczynić się do wzrostu świadomości konsumenckiej wśród mieszkańców Lublina. Mamy nadzieję, że w ten sposób realnie wpłyniemy na ograniczenie marnowania żywności. Choć jadłodzielnia nie jest inicjatywą pomocową, wierzymy, że może w jakimś stopniu poprawić sytuację osób potrzebujących czy niezamożnych – mówił rektor KUL ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski.
Jak podaje raport Federacji Polskich Banków Żywności z 2023 r., w Polsce każdego roku na śmietnik trafia łącznie 4,8 mln ton żywności na różnych etapach produkcji, dystrybucji i konsumpcji. Przeciętny mieszkaniec naszego kraju wyrzuca do kosza około 247 kg jedzenia w ciągu roku. Jednocześnie ponad 1,5 mln Polaków żyje poniżej progu ubóstwa. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II mając świadomość skali problemu, z którym wszyscy w jakimś stopniu się mierzymy, postanowił dołączyć do stowarzyszenia Foodsharing Polska.
Ks. prof. Andrzej Muszala: w sprawie in vitro potrzebna jest merytoryczna debata, bez emocji
Foodsharing umożliwia producentom i dystrybutorom żywności, a także osobom indywidualnym podzielić się nadmiarową żywnością. Dzięki temu produkty, które po prostu niepotrzebnie by się zmarnowały, mogą trafić do osób, które z nich skorzystają.
Aby maksymalnie ułatwić proces foodsharingu, Foodsharing Polska organizuje tzw. jadłodzielnie (specjalnie oznaczone lodówki i szafki), w których każdy może podzielić się lub poczęstować jedzeniem. Pierwsza jadłodzielnia powstała w maju 2016 r. w Warszawie. Obecnie ich lista w Polsce jest spora – samych jadłodzielni Foodsharing Polska jest już 103, dodatkowo działają 43 podobne punkty, otwarte w ramach innych inicjatyw. Wkrótce na mapie Polski pojawią się kolejne jadłodzielnie – te założone przez KUL.
Jadłodzielnia ma jeden główny cel – uratować żywność przed zmarnowaniem. To przestrzeń, gdzie wszyscy mogą jednocześnie dzielić się i częstować jedzeniem dobrym do spożycia, które w przeciwnym razie najprawdopodobniej wylądowałoby na śmietniku. Jeśli nie możesz zagospodarować nadwyżek żywności lub nie wiesz, w jaki sposób to zrobić, ale nie chcesz jej wyrzucać, możesz przynieść ją do lodówki społecznej. Ważne, żeby produkty, które trafią do lodówki, nadawały się do spożycia. Należy pamiętać, że jadłodzielnia jest dla wszystkich – to znaczy, że każdy, bez względu na jego status materialny, może śmiało wziąć z niej to, na co ma ochotę i to bezpłatnie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.