Drukuj Powrót do artykułu

Abp Depo: ks. Skubiś miał dwie wielkie miłości – Kościół i Polskę

23 grudnia 2023 | 14:06 | ks. mf, mor | Częstochowa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Karol Porwich/East News

Wieczorem 22 grudnia rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe śp. ks. inf. Ireneusza Skubisia, wieloletniego redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela”. Mszy św. żałobnej w jego intencji  w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Eucharystię koncelebrowali: biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski, biskup senior Antoni Długosz oraz kapłani archidiecezji częstochowskiej.

W modlitwie uczestniczyli: najbliższa rodzina zmarłego, kapituła katedralna, przedstawiciele władz, wspólnoty Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie i Niższego Seminarium – Liceum Humanistycznego w Częstochowie, pracownicy Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i Radia Fiat, osoby życia konsekrowanego oraz przedstawiciele wspólnot i ruchów.

Przybliżając życie i dzieło zmarłego kapłana abp Depo podkreślił, że tworzył wielkie dzieła, jak duszpasterstwo akademickie, Tygodnik Katolicki „Niedziela”, które stały się prawdziwym miejscem wolności w czasach zniewolenia komunistycznego.

Metropolita częstochowski zaznaczył, że bliskie były ks. Skubisiowi wartości chrześcijańskie, wartości kultury polskiej – Miał dwie miłości, Kościół i Polskę – podkreślił i przypomniał, że ks. Skubiś stworzył również Ruch Europa Christi.

W homilii przytoczył fragment przemówienia, które ks. Skubiś wygłosił, odbierając Nagrodę „Żeby Polska była Polską”, przyznawaną przez Towarzystwo Patriotyczne Jana Pietrzaka: „To są dwie miłości mojego życia: Kościół i Ojczyzna. Mamy tak wspaniałych bohaterów i świętych, wspaniałą kulturę opartą na wartościach chrześcijańskich, tak niezwykłą historię, nad którą pochylał się św. Jan Paweł II, że nie można – w mrocznym niekiedy dziś czasie – tego nie przypominać, na tym się nie opierać. Zawsze więc miałem na uwadze w moich felietonach i różnych wypowiedziach to, co nasz naród buduje, co prawdziwie umacnia i co dodaje mu skrzydeł”.

– Będąc niezłomnym strażnikiem prawdy, stał się świadkiem tej prawdy, która jest uosobiona w Jezusie Chrystusie – podkreślił metropolita częstochowski.

– Prosimy, aby jego odwaga wiary, która kazała mu przyjąć trud odpowiedzialności za Kościół i Ojczyznę, była dla nas wszystkich umocnieniem na drogach naszego pielgrzymowania, naszej posługi i naszych powołań – zakończył abp Depo.

Ks. prof. Mirosław Sitarz, prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i b. redaktor „Niedzieli Lubelskiej”, odczytał okolicznościowy list rektora KUL-u ks. prof. dr. hab. Mirosława Kalinowskiego. Rektor uczelni wspominał ks. Skubisia jako „człowieka niezwykłej siły i głębokiej wiary, kapłana gorliwego w służbie Deo et patria”.

Wyraził wdzięczność Bogu za „twórczą obecność” ks. Skubisia wśród nas „promieniejącą miłością do Boga, Kościoła Chrystusowego i naszej Ojczyzny”. „Zmarły kapłan pozostanie w naszej pamięci jako człowiek wyjątkowo życzliwy i otwarty. Zapisze się w historii Kościoła w Polsce jako zasłużony dla rozwoju katolickich mediów, oddany dziełom ewangelizacji i pracy na rzecz promocji narodowej kultury i wartości chrześcijańskich” – podkreślił ks. prof. Kalinowski.

List kondolencyjny bp. Rafała Markowskiego, przewodniczącego Rady KEP ds. Mediów i Komunikacji, odczytała Milena Kindziuk, b. redaktor „Niedzieli Warszawskiej”. Hierarcha zaznaczył, że ks. Skubiś „dał się poznać jako kapłan troszczący się o dobre imię Kościoła i Ojczyzny i którego wielką zasługą był rozwój tygodnika «Niedziela» mającego wielkie oddziaływanie społeczne i duszpasterskie”. Biskup Markowski złożył zmarłemu słowa uznania i podziękowania za dzieło „Niedzieli”, które rozwijają obecnie następne pokolenia. Życzył im, żeby „brali przykład od swego nestora dziennikarstwa katolickiego”.

Red. Kindziuk dziękowała natomiast księdzu infułatowi za „Niedzielę Warszawską” i wielkie zaufanie, jakim obdarzył jej zespół. – Jestem wdzięczna, że przez 20 lat pracy w tygodniku „Niedziela” ja i moi koledzy mogliśmy na co dzień obserwować, jak rzeczywiście ksiądz infułat kochał Kościół i Polskę. (…) Dziękuję za wszystko, księże redaktorze – powiedziała.

W imieniu współbraci z rocznika święceń 1961 r. głos zabrał ks. dr Franciszek Dylus. – Wspominamy go jako szlachetnego, wspaniałego, przyjaznego kolegę, który wnosił zawsze w naszą wspólnotę bardzo dużo oryginalnej inicjatywy, pomysłów i bardzo cennych refleksji – przyznał.

Kapłan wskazał, że hasłem i programem życia ks. Skubisia stała się wierność w działaniu i posłudze duszpasterskiej, w konfrontacji ze złymi czasami stalinowskimi, „która nieraz kosztowała bardzo dużo, nieraz graniczyła z niezwykłym wysiłkiem, by nie powiedzieć z heroizmem”. – Zawsze w tej wierności przekraczał utarte formy i zwyczaje, dając więcej – zauważył ks. dr Dylus.

Wspominał, że ksiądz infułat w swojej redaktorskiej pracy chciał słowem drukowanym „przeorać świadomość społeczną w naszej Ojczyźnie, świadomość czytelników, wierzących, która nie domagała i ciągle nie domaga pod względem duszpasterskim i religijnym”.

– Ksiądz infułat był jednym z najbardziej zasłużonych redaktorów naczelnych „Niedzieli” – przyznał obecny redaktor naczelny tygodnika ks. Jarosław Grabowski. Zwrócił uwagę na to, że w zespole redakcyjnym są osoby, które pracowały z nim przez dziesiątki lat. – Mówią oni dziś jednym głosem: był niezmiernie zasłużonym kapłanem, zatroskanym o Kościół i Ojczyznę. Był autorem wielu ogólnopolskich inicjatyw, wszechstronnie utalentowaną osobą, słowem – człowiek instytucja – wyliczał ks. Grabowski.

Przypomniał, że ks. Skubiś przeprowadził „Niedzielę” „przez pierwsze najtrudniejsze lata jej odrodzenia, uczynił tygodnik nowoczesnym medium katolickim, multimedialną instytucją. Stał się autorem jej spektakularnego sukcesu”. – Wielu z nas żegna go jako szefa, mentora, przyjaciela – wyznał redaktor naczelny.

Po Mszy św. żałobnej kondukt z trumną z ciałem śp. ks. inf. Ireneusza Skubisia przyjechał na chwilę do redakcji „Niedzieli” na symboliczne pożegnanie.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w sobotę 23 grudnia o godz. 12 w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Chruszczobrodzie (diecezja sosnowiecka). Liturgii będzie przewodniczył abp Wacław Depo. Następnie trumna z ciałem zmarłego zostanie złożona na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Ks. inf. Ireneusz Skubiś (1938-2023) urodził się 12 października 1938 w Chruszczobrodzie. W latach 1952-56  był uczniem w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie (1956-61). 29 czerwca 1961 – otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Zdzisława Golińskiego. Po święceniach został skierowany na studia specjalistyczne do Lublina, gdzie studiował prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Studia ukończył w 1978 r. obroną pracy doktorskiej z zakresu prawa kanonicznego porównawczego Kościołów wschodnich i Kościoła łacińskiego. Rozprawa doktorska nosiła tytuł „Zmiana obrządku – studium historyczno-prawne”.

W latach 1964-66  pracował na stanowisku notariusza Kurii Biskupiej w Częstochowie. Jednocześnie prowadził intensywną działalność duszpasterską jako diecezjalny duszpasterz akademicki (1965-82). Wielokrotnie musiał stawić czoła trudnościom, które stawiały ówczesne władze komunistyczne. Prowadzony przez niego Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego był prawdziwą enklawą wolności i kuźnią dusz, charakterów i umysłów młodych ludzi. Ksiądz Skubiś w trudnych czasach komunistycznych stworzył studentom i inteligencji Częstochowy możliwość zetknięcia się z ludźmi działającymi w politycznej opozycji, z przedstawicielami wielkiego intelektualnego świata. Zapraszał na spotkania do słynnej studenckiej „Piwnicy”, mieszczącej się w budynku Kurii Biskupiej w Częstochowie, osoby wybitne: profesorów uniwersyteckich, twórców kultury, publicystów i polityków, którzy głosząc swoje poglądy, narażali się na restrykcje ze strony komunistycznej władzy. Ksiądz Skubiś z wielkim zaangażowaniem prowadził też pracę wydawniczą. Warto wspomnieć o wydawanym pod jego kierunkiem „Monitorze Kościelnym”, który stał się zalążkiem reaktywowanej w 1981 r. „Niedzieli”.

W latach 1974-85 był redaktorem „Częstochowskich Studiów Teologicznych”, do 1981 r. – dyrektorem Częstochowskiego Wydawnictwa Diecezjalnego „Regina Poloniae”. W 1981 r. został redaktorem naczelnym „Niedzieli”. Pierwszy numer wznowionego tygodnika ukazał się z datą 7 czerwca 1981 r. Funkcję redaktora naczelnego ks. Skubiś pełnił do 30 czerwca 2014 r. W tym czasie „Niedziela” stała się instytucją multimedialną ze studiem telewizyjnym, radiowym, portalem internetowym i wydawnictwem książkowym „Biblioteka Niedzieli”. Powstały również edycje diecezjalne tygodnika.

Ksiądz Skubiś pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Kultury. Był także członkiem Komisji Duszpasterstwa Akademickiego, Komisji Duszpasterstwa Ogólnego i Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu.

W 1995 r. został laureatem Nagrody im. św. Maksymiliana Marii Kolbego przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy. W ciągu wielu lat na stanowisku redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. Skubiś otrzymał szereg nagród i wyróżnień: Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka (1995), Nagrodę im. Karola Miarki (1998), Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji przyznawany przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach (1998). Otrzymał honorowy tablet „Czyniącym Dobro” oraz statuetkę „Summa Bonitas” Fundacji „Zdążyć z Pomocą” dla osób szczególnie zasłużonych w realizacji charytatywnego programu Fundacji (2000, 2005), wyróżnienie Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Archidiecezji Częstochowskiej „Anioł Nadziei” (2003), Nagrodę „Totus medialny” dla Tygodnika Katolickiego „Niedziela” (2004), Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy „Tym, co służą Miastu i Ojczyźnie” (2004), Nagrodę im. Juliana Kulentego „Multimedia w służbie Ewangelizacji 2005” przyznawaną przez Katolickie Stowarzyszenie Filmowe.

W 1996 r.  ks. Skubiś został prałatem honorowym Jego Świątobliwości. W 2000 r. został podniesiony do godności protonotariusza apostolskiego (infułata). W tym samym roku ks. Skubiś został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 r.  w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie ks. Skubiś powołał do istnienia Ruch Europa Christi. W kolejnych latach ruch ten zorganizował Międzynarodowe Kongresy „Europa Christi” oraz spotkania m.in. w: Ołomuńcu, Velehradzie, Brukseli, Wilnie, Nitrze na Słowacji, we Lwowie, w Lublinie, Warszawie, we Wrocławiu, w Częstochowie i Łodzi. 31 stycznia 2017 r. ks. inf. Ireneusz Skubiś jako pierwszy duchowny w Polsce otrzymał Laur Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za 2016 r. 27 listopada 2023 r.  otrzymał Medal „Pro Patria”. Zmarł 20 grudnia 2023 r., w wieku 85 lat, w 62. roku kapłaństwa.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.