Kielce – bezdomni zabezpieczani przez policję i odstawiani do schronisk i noclegowni
10 stycznia 2024 | 17:54 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
W mroźne nie tylko noce, ale i dni, czujność mieszkańców regionu, policji i straży miejskiej decyduje o uratowaniu ludzkiego życia. Ogrzewalnie, noclegownie, schroniska nie zostawią nikogo bez opieki. W Kielcach do dyspozycji jest ok. 500 miejsc dla tej grupy osób.
W sytuacji spotkania osoby potrzebującej pomocy, należy zadzwonić na numer Straży Miejskiej w Kielcach – 986 lub na numer alarmowy 112. Do dyspozycji jest również numer Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego – 987. Na stronie Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach znajduje się ponadto wykaz placówek udzielających tymczasowego schronienia osobom w kryzysie bezdomności, funkcjonujących na terenie województwa świętokrzyskiego i zgłoszonych przez gminy.
Wczoraj 9 stycznia na kieleckim Szydłówku, przy ul. Nałkowskiej policjanci odnaleźli w pustostanie 38-latka, który zamierzał spędzić tam noc. Przetransportowali mężczyznę do ogrzewalni. W ciągu minionej dwie podobne interwencje podjęli koneccy policjanci.
Funkcjonariusze ze Stąporkowa, w budynku gospodarczym na terenie jednej z posesji, zastali wyziębionego 58-letniego obcokrajowca. Policjanci udzielili mu pomocy i przetransportowali do ośrodka w Stąporkowie. 8 stycznia w kolejnym pustostanie, w budynku bez okien i na ziemi leżał 74-letni mężczyzna. Dzięki pomocy policji trafił do punktu medycznego.
Osoby w kryzysie bezdomności znajdą wsparcie w Schronisku dla Kobiet Caritas Diecezji Kieleckiej, przy ul. Urzędniczej 7b, w Schronisku dla Osób Bezdomnych – w Przytulisku im. św. Jana Pawła II, przy ul. Siennej 5 – tę placówkę prowadzi Fundacja Gospodarcza świętego Brata Alberta. Z kolei przy ul. Żeromskiego 36a znajduje się Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn oraz Noclegownia – prowadzone przez Koło Kieleckie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
Jak informuje kierownik schroniska i noclegowni Grzegorz Gruba, użytkownicy Noclegowni otrzymują w pełni wyposażone miejsce do spania, z pościelą i dodatkowym kocem, ręcznik, mydło, mogą się umyć i zjeść posiłek. Możliwa jest też rozmowa terapeutyczna czy konsultacja w sprawie leków.
Noclegownia znajduje się w jednym kompleksie ze Schroniskiem dla Bezdomnych Mężczyzn i mieszkaniami wspieranymi. W okresie pobytu w Schronisku pensjonariusze mają zabezpieczone utrzymanie, opiekę lekarską i terapię. Koło pomaga też w ewentualnym uregulowaniu ich spraw osobistych, mieszkaniowych i zatrudnienia oraz w powrocie do samodzielnego funkcjonowania w środowisku.
Osoby w kryzysie bezdomności przebywające na terenie Kielc znajdujące się w sytuacjach kryzysowych zagrażających ich życiu i zdrowiu, mogą także m.in. uzyskać wsparcie w Ośrodku Interwencyjno-Terapeutycznym mieszczącym się przy ulicy Żniwnej 4. Placówkę prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
Potrzebujący znajdą tam schronienie przez całą dobę. Jeden z budynków przy ulicy Żniwnej w godzinach 8-18 pełni funkcję świetlicy, natomiast w godz. 18-8 – ogrzewalni. Przyjmowane są również osoby nietrzeźwe. Korzystającymi z ośrodka zajmują się opiekunowie i pracownicy socjalni oraz sanitariusze, udzielający podstawowej opieki medycznej. Policja, straż miejska, streetworkerzy kierują tutaj osoby potrzebujące z pustostanów, z miejsc niezamieszkałych, altan śmietnikowych czy działkowych. Ośrodek może przyjąć ok. 45 osób. Osobom przebywającym w Ośrodku Interwencyjno-Terapeutycznym zapewnione są ciepłe napoje, ciepły posiłek, artykuły spożywcze do samodzielnego przygotowania śniadań i kolacji, odzież i obuwie. Osoby w kryzysie bezdomności mają możliwość wykonania podstawowych zabiegów higieniczno-sanitarnych oraz uprania odzieży.
W ośrodku działa też Punkt Interwencji Kryzysowej, w którym udzielane jest schronienie osobom w kryzysie bezdomności wymagającym zabezpieczenia często do czasu umieszczenia na przykład w schronisku lub skierowania na stacjonarne leczenie odwykowe.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.