Spotkanie noworoczne bp. Stułkowskiego z samorządowcami
12 stycznia 2024 | 12:23 | eg, | Płock Ⓒ Ⓟ
Około 60 przedstawicieli samorządów lokalnych, znajdujących się na terenie diecezji płockiej, wzięło udział w spotkaniu świąteczno-noworocznym z bp. Szymonem Stułkowskim: – Służąc tym samym ludziom w jakimś sensie jesteśmy rodziną – uważał Pasterz Kościoła płockiego. W czasie spotkania w dawnym Opactwie Benedyktyńskim dr hab. Radosław Lolo prof. APT przybliżył historię 950-letniej diecezji na Mazowszu.
Bp Szymon Stułkowski powitał gości z diecezji w sali barokowej dawnego Opactwa Benedyktyńskiego. Powiedział, że po spotkaniach, w jakich uczestniczył w pierwszym roku swojego posługiwania w Kościele płockim wielokrotnie doświadczył ich życzliwości i teraz ma okazję powiedzieć ludziom samorządu „dziękuję”.
– Służymy tym samym ludziom. Dobrze, jeśli potrafimy ze sobą współpracować. Doświadczyłem tej dobrej współpracy. Nie jesteśmy rodziną w wymiarze pokrewieństwa, ale służąc tym samym ludziom, tworzymy pewien zespół, pewną rodzinę na Mazowszu. Chcemy też wciąż świętować Boże Narodzenie, choć od ostatniej niedzieli liturgia każe nam już przyjmować Jezusa, który przestał być mały – powiedział na wstępie gospodarz spotkania w Płocku.
Z racji na zbliżający się jubileusz 950-lecia diecezji płockiej dr hab. Radosław Lolo, prof. APT, prorektor ds. rozwoju i nauki w Akademii Piotrkowskiej w Piotrkowie Trybunalskim przybliżył dzieje Kościoła płockiego, a zwłaszcza postaci jego świętych i błogosławionych, jak również dzieła kultury, sztuki i architektury na Mazowszu, stworzone przez ludzi Kościoła.
Historyk zauważył, że aż 800 lat z 950 lat diecezji, to były wspólne dzieje Kościoła i samorządu, ponieważ to parafia była wówczas podstawową jednostką podziału administracyjnego państwa polskiego. Do czasu Księstwa Warszawskiego w dokumentach ważne było to, z jakiej parafii się pochodzi.
Abp Jędraszewski: dziś próbuje się gasić światło Chrystusa w sercach i umysłach dzieci i młodzieży
Wymienił postaci świętych i błogosławionych „światowego formatu”, związanych z Kościołem na Mazowszu. W tym gronie znaleźli się: św. Stanisław Kostka, św. Faustyna Kowalska, św. Andrzej Bobola, św. Jan Paweł II, który w 1991 roku odwiedził Płock, bł. o. Honorat Koźmiński, który po kasacie zakonów utworzył tzw. zakony skryte, jak również sługi Boże: o. Bogdana Jańskiego i ks. Piotra Skargę.
Radosław Lolo przypomniał, że „od Stefana do Szymona” było w diecezji 90 biskupów diecezjalnych i 43 sufraganów. To w tej diecezji, w Zuzeli, urodził się bł. kard. Stefan Wyszyński; to z niej wywodzili się błogosławieni biskupi męczennicy II wojny światowej abp Antoni J. Nowowiejski i bp Leon Wetmański.
Naukowiec odniósł się też do dorobku kulturalnego diecezji: to do niej w XII wieku Aleksander z Malonne, budowniczy katedry, „przyniósł kulturę z najwyższej półki”, co było epokowym skokiem rozwojowym. Z tej diecezji wywodzi się też słynny Jakub z Korzkwi, uczestnik Soboru w Konstancji (1414-1418) czy tak wybitni humaniści jak bp Erazm Ciołek i bp Andrzej Krzycki. Profesor Lolo przyznał, że od lat walczy z mitem o „ciemnym Mazowszu”; działało przecież na nim wiele szkół, wywodzili się z niego wybitni twórcy kultury i nauki.
– Kościół katolicki zawsze był z Polakami, tworzył kulturę i uczył piękna. Na Mazowszu powstały najwspanialsze budowle, takie jak katedra w Płocku, perła architektury romańskiej czy bazylika czerwińska. Dzięki Kościołowi powstawało wiele dzieł architektury i sztuki. Na Mazowszu najcenniejsze dzieła sztuki, to dzieła sztuki sakralnej – zaakcentował Radosław Lolo.
Za zaproszenie na spotkanie przedstawicieli samorządów podziękował Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka. Podkreślił, że już od kilku lat myśli o nadchodzącym jubileuszu, aby razem mówić o wyjątkowej historii, ale też o dobrej praktyce teraźniejszości. Był wdzięczny za „dzielenie się dobrem w regionie”. Zaznaczył, że wykonywana przez samorząd praca, to przede wszystkim „służba ludziom”. Prezydent Nowakowski życzył też sobie i innym przedstawicielom władzy lokalnej, aby „współpraca między samorządem a Kościołem była jak najlepsza”.
Po wysłuchaniu fragmentu Pisma św. o narodzeniu Jezusa, goście spotkania podzielili się opłatkiem z biskupem płockim i ze sobą nawzajem. Został też dla nich przygotowany poczęstunek z tradycyjnymi, wigilijnymi potrawami.
Bp Szymon Stułkowski zaprosił samorządowców na dzień 8 listopada do bazyliki katedralnej w Płocku, kiedy to zainaugurowany zostanie rok jubileuszowy z okazji 950-lecia diecezji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.