Jamajka – 25-lecie misji powołanej przez diecezję kielecką
15 stycznia 2024 | 16:48 | dziar, | Kielce Ⓒ Ⓟ
Kielecki biskup pomocniczy bp Andrzej Kaleta i ks. dr Tomasz Szczepanik, reprezentujący diecezję kielecką, w niedzielę 14 stycznia wzięli udział w centralnych obchodach jubileuszu 25-lecia misji diecezji kieleckiej na Jamajce, prowadzonej przez ks. Marka Bzinkowskiego w diecezji Mandeville.
Obchodom przewodniczył bp Andrzej Kaleta.
Kapłan diecezji kieleckiej ks. Marek Bzinkowski założył w styczniu 1999 r. parafię pw. Ducha Świętego, w miejscowości Magotty, zaczynając od zaledwie ośmiu osób. Jamajka stanowi tygiel Kościołów, religii i wyznań.
– Można tu znaleźć prawie wszystkie wyznania i sekty Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk, a jedynie ok. 1-1,5% populacji Jamajki należy do Kościoła katolickiego – informuje KAI ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor diecezjalny Papieskich Dzieł Misyjnych.
Ks. Tomasz Szczepanik w nadesłanej korespondencji informuje, że centralnym wydarzeniem uroczystości srebrnego jubileuszu posługi na Jamajce w Maggotty ks. Bzinkowskiego oraz jego najbliższych współpracowników, była Msza św., na której zgromadziło się ponad 200 osób.
Ks. Szczepanik pisze: „Niektórzy spośród nich, tak jak w każdą niedzielę, zostali przywiezieni przez ks. Marka i panią Martę z odległych wiosek. Bp Andrzej Kaleta wygłosił homilię, w której zaznaczył, że każdy z nas jest powołany do tego, aby innych prowadzić do spotkania z Chrystusem. Wyraził radość z ogromu pracy, jaka została włożona w tworzenie misji zarówno w sferze duchowej, jak i materialnej. Nawiązując do ostatniego zadania Ewangelii wyraził wdzięczność p. Lee za przekazanie ziemi, na której został wybudowany kościół”.
Wzruszającym momentem było kilkanaście spontanicznych świadectw, wśród nich s. Scholastyki. Były przemówienia, podziękowania, wspólne zdjęcia i słodkości.
– Biskup Paul Boyle, pierwszy biskup diecezji Mandeville, był mocno osadzonym w rzeczywistości wizjonerem. Wiedział, że ewangelizacja rozbitej społeczności Jamajki nie powiedzie się przez konkurencyjne do innych wyznań przepowiadanie, lecz raczej przez promowanie Ewangelii praktycznym sposobem chrześcijańskiej służby. Dlatego od początku istnienia diecezji, obok budowanych kaplic dla sprawowania kultu, powstawały projekty społeczne i socjalne: przedszkola, szkoły, domy dziecka, dom dla ludzi starszych i opuszczonych czy ośrodki zdrowia – tłumaczy w rozmowie z KAI ks. Łukasz Zygmunt.
W misji ks. Marka Bzinkowskiego w Maggotty, obok działalności duszpasterskiej prowadzi się programy edukacyjne, medyczne i wspierające zatrudnienie. Ogromny wkład w dzieło misyjne wnosi p. Marta Socha, świecka misjonarka, która od ponad 20 lat posługuje na misji. Jest niezastąpiona w projektach edukacyjnych i prowadzeniu szkoły.
Już w pierwszych latach istnienia misji, powołano ośrodek zdrowia nazywany w miejscowej terminologii „kliniką”. Początkowo funkcjonował on w samochodowym kontenerze, a lekarz – wolontariusz dojeżdżał tam raz w tygodniu. Później przybyły siostry ze zgromadzenia sióstr sercanek, które pracują jako pielęgniarki. W międzyczasie został wybudowany obiekt z kilkoma gabinetami lekarskimi, gabinetem dentystycznym, apteką i pokojem do rehabilitacji. Obecnie jest tam na stałe lekarz z Teksasu o polskich korzeniach.
Grupy wolontariatu medycznego z USA, Kanady, Francji, Polski i Jamajki przyjeżdżają do kliniki ze specjalistami różnych dziedzin. Pomimo, że Maggotty jest położone w niezbyt gęsto zaludnionej części wyspy, to rocznie z usług medycznych w tym ośrodku korzysta ponad 14 000 osób. Oprócz tego są wizyty domowe i od czasu do czasu przeprowadzane profilaktyka czy testy zdrowotne w szkołach.
Diecezja kielecka regularnie wspiera misję na Jamajce, poprzez ofiary i wkład finansowy pomagając w rozbudowie, w zakupie środków transportu czy w programach edukacyjnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.