W Watykanie odbyła się konferencja na temat zdrowia psychicznego
31 stycznia 2024 | 17:31 | tom | Watykan Ⓒ Ⓟ
Katoliccy doradcy ds. zdrowia psychicznego z całego świata zebrali się w Dykasterii ds. Komunikacji na pierwszych watykańskich warsztatach poświęconych zdrowiu psychicznemu i opiece duszpasterskiej. Uczestnicy konferencji wysłuchali wielu osób, które są na pierwszej linii frontu w różnych krajach, pomagając koordynować pracę Stowarzyszenia Kapelanów Zdrowia Psychicznego.
W 2016 roku córka diakona Eda Shoenera, Katie, popełniła samobójstwo w wieku 29 lat. Przez ponad dekadę zmagała się z chorobą afektywną dwubiegunową. Śmierć Katie skłoniła diakona Shoenera do zostania rzecznikiem zdrowia psychicznego w Kościele. Wkrótce potem założył Stowarzyszenie Katolickich Duszpasterzy Zdrowia Psychicznego, organizację non-profit, która pomaga parafiom i diecezjom w tworzeniu duszpasterstw zdrowia psychicznego.
Diakon Shoener opowiedział tę historię na konferencji. „Zbyt długo panował wstyd i stygmatyzacja wokół zdrowia psychicznego i chorób psychicznych. Nawet w Kościele. A ludzie, którzy zmagają się z tymi chorobami, muszą wiedzieć, że są kochani przez Boga, że są kochani przez swoich sąsiadów, że są kochani przez swój Kościół i że są rozumiani. Jest to więc nowa wizja, którą mamy nadzieję wprowadzić” – powiedział Shoener w wywiadzie dla Radia Watykańskiego.
Wśród uczestników znaleźli się watykańscy pracownicy, przedstawiciele Stowarzyszenia Katolickich Ministrów Zdrowia Psychicznego oraz osoby pracujące na pierwszej linii frontu w Mołdawii, Indiach, RPA i innych krajach.
Jako pierwszy głos zabrał ks. Anthony Ekpo, podsekretarz watykańskiej Dykasterii ds. Służby Integralnemu Rozwojowi Człowieka. Powiedział, że zdrowie psychiczne stało się priorytetem dla jego dykasterii po dyskusjach z lokalnymi Kościołami na całym świecie, z których wiele wyraziło poważne obawy dotyczące tej kwestii.
Ks. Ekpo zaznaczył, że szczególnie niepokojące są przypadki łamania praw człowieka wobec osób z problemami psychicznymi. Wskazał również na związek między zdrowiem psychicznym a zmianami klimatycznymi, który jest kluczowy dla jego Dykasterii. „Niepokój i konkretne trudności związane z kryzysem klimatycznym mogą znacznie zaostrzyć problemy ze zdrowiem psychicznym” – powiedział.
Jako środek zaradczy ks. Ekpo zasugerował to, co papież Franciszek nazywa „ekologią życia codziennego”. „Idea ta została zaczerpnięta z encykliki 'Laudato si’ z 2015 r. i obejmuje zwracanie uwagi na środowisko, w którym żyjemy oraz sposób, w jaki w nim myślimy, czujemy i działamy”, wyjaśnił.
Z kolei Anastasia Mironowa, która pracuje dla Caritas Mołdawii wskazała, że jej kraj przyjął ostatnio bardzo dużą liczbę uchodźców z Ukrainy, z których wielu cierpi i cierpiało na problemy psychologiczne z powodu traumatycznych wydarzeń w ich kraju. Mironowa powiedziała, że w ramach swojej pracy przetłumaczyła modlitwy i broszury z informacjami na temat zdrowia psychicznego na rumuński i rosyjski, języki powszechnie używane w kraju.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.