Nominacja biskupia dla przewodniczącego Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA)
31 stycznia 2024 | 20:30 | st | Watykan Ⓒ Ⓟ
Ojciec Święty mianował księdza Giordano Piccinotti, SDB, Przewodniczącego Administracji Dziedzictwa Stolicy Apostolskiej, arcybiskupem tytularnym Gradisca – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Ks. Giordano Piccinotti urodził się 23 lutego 1975 r. w Manerbio we Włoszech. Nowicjat odbył w Pinerolo w Piemoncie, w roku 1997-1998, składając pierwsze śluby 8 września 1998 r. Śluby wieczyste w Towarzystwie Salezjańskim św. Jana Bosko złożył 12 września 2004 r., a święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 2006 r. Uzyskał licencjat kanoniczny z teologii duchowości na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie (Włochy).
Był ekonomem w domach salezjańskich w Lugano, od 2007 do 2011 i od 2016 do 2017; oraz „San Carlo” w Mediolanie, od 2011 do 2015; pełnił także funkcję ekonoma na szczeblu inspektorialnym w sześcioleciu 2011-2017. Był szefem wielu fundacji salezjańskich. 6 stycznia 2023 r. Ojciec Święty mianował go podsekretarzem Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA), a 2 października 2023 r. jej przewodniczącym.
Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej jest organem odpowiedzialnym za zarządzanie i gospodarowanie nieruchomościami i rzeczami ruchomymi Stolicy Apostolskiej, przeznaczonymi do zapewnienia niezbędnych środków dla wypełniania funkcji właściwych Kurii Rzymskiej, dla dobra i służby Kościołom partykularnym.
Do jej zadań należy zarządzanie nieruchomościami i rzeczami ruchomymi tych podmiotów, które powierzyły swoje dobra Stolicy Świętej, zgodnie z określonym celem, dla którego ten majątek został ustanowiony, a także z ogólnymi wytycznymi i ogólną polityką zatwierdzoną przez właściwe organy.
Jej organizacja wewnętrzna jest podzielona na trzy obszary działania, które zajmują się zarządzaniem nieruchomościami, sprawami finansowymi i usługami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.