25 lat działalności Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej Promyczek
03 lutego 2024 | 12:55 | eb, | Nowy Sącz Ⓒ Ⓟ
„Czasopisma katolickie dla dzieci są cenną pomocą formacyjną, wychowawczą i edukacyjną” – powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas Mszy św. w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Została ona odprawiona z okazji 25-lecia działalności Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej Promyczek.
Wydawnictwo ma dwa miesięczniki dla dzieci, stworzyło także filmotekę, którą stanowią wartościowe chrześcijańskie filmy dla najmłodszych. Do tego dochodzi organizacja ogólnopolskich konkursów: kaligraficznego, recytatorskiego i piosenki oraz opieka, wraz z Pałacem Młodzieży nad zespołem dziecięcym Promyczki Dobra.
Działania wydawnictwa zmierzają w takim kierunku, aby przychodzić z pomocą rodzicom, nauczycielom, wychowawcom i katechetom, którzy są odpowiedzialni za kształtowanie osobowości dziecka. – W sposób szczególny wydawnictwo pragnie rozwijać wrażliwość i wyobraźnię dziecka, uczyć je logicznego i samodzielnego rozwiązywania problemów, a przede wszystkim w sposób interesujący i atrakcyjny przybliżać najmłodszym prawdy ewangeliczne. Do tych niezwykle ważnych, a zarazem trudnych zadań angażowani są najlepsi specjaliści. Zachęcam rodziców i dziadków, aby dla swoich dzieci nabywali te wartościowe czasopisma, które pomagają w pełniejszym rozwijaniu osobowości dzieci – mówi dyrektor Wydawnictwa Promyczek ks. Andrzej Mulka.
Mały Promyczek adresowany jest do przedszkolaków. W tym roku w każdym miesiącu dołączane będą do gazety kreatywne kostki, z których można układać obrazki, wyrazy, poznawać działania matematyczne, co ma rozwijać najmłodszych. Są także naklejki. Dla starszych dzieci przeznaczony jest Promyczek Dobra, a w nim czytelnicy znajdą m.in. grę planszową, co pozwoli powrócić dzieciom do tradycyjnego sposobu spędzenia wolnego czasu. Miesięcznik ukazuje się w nowej szacie graficznej.
Podczas Mszy św. w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu, biskup tarnowski Andrzej Jeż mówił, że słowo jest ponadczasowe, ale jak dodał, wiele dzieci spędza czas przed telefonem, czy komputerem. Biskup wskazywał, że w konfrontacji tradycyjnej książki, opartej na słowie spisanym, na przykład z przekazem telewizyjnym, bazującym na obrazie, słowo okazuje się bardziej uniwersalne.
– Warto dla przykładu przytoczyć fakt, że przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badania ujawniły, że istnieje ścisła zależność pomiędzy godzinami spędzonymi przed ekranem a rozwojem słownictwa u dzieci. Okazało się, że prawie wszystkie tzw. „telewizyjne dzieci” mówią w wieku 3 lat na poziomie dzieci o rok młodszych. Natomiast te, którym rodzice czytają książki, mają często zasób słów mocno wyprzedzający ich wiek.
Biskup mówił również, że bardzo wiele osób wychowało się między innymi na historiach biblijnych. – Żywe słowo – wypowiadane i odczytywane – rozbudzało i kształtowało od najdawniejszych czasów umysły i serca całych pokoleń. Bp Andrzej Jeż podkreślił również, że Bóg komunikuje z ludźmi przez słowo. – Stał się nam szczególnie bliski przez Odwieczne Słowo, którym jest Jezus Chrystus. Podstawowy kanon komunikacji międzyludzkiej oparty jest na słowie. To ono poprzez odwołanie się do naszej świadomości jest też podstawą naszego myślenia. Ludzie są istotami myślącymi, bo operują słowem, a nie dlatego, że widzą. Uczucia i myśli docierające do naszej świadomości za pomocą słów nie mają odpowiednika w prostych symbolach wizualnych. Dzięki słowu możemy wyrazić zarówno wydarzenia zewnętrzne, jak również przeżycia wewnętrzne, zjawiska świata materialnego i duchowego -powiedział.
Obok wydawania prasy katolickiej dla dzieci, Promyczek stworzył także serię filmów religijnych dla najmłodszych.
– Świętując srebrny jubileusz Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej „Promyczek”, chcemy podkreślić, że książki i czasopisma katolickie dla dzieci, a także szereg różnych towarzyszących im ciekawych propozycji wydawniczych, są cenną pomocą formacyjną, wychowawczą i edukacyjną. Warto po nie sięgać. Warto czytać i opowiadać dzieciom historie biblijne, życiorysy świętych, które bardzo inspirują do dobrego – powiedział biskup tarnowski. I zachęcił rodziców, kapłanów i wszystkich katechetów, by pomagali dzieciom skorzystać z bogatej oferty wydawniczej, jaka jest dla nich przygotowana. – Ufamy, że przyczyni się to do budzenia wiary u najmłodszych, ich wrażliwości na dobro i piękno. Tego gorąco życzę zarówno Wydawnictwu „Promyczek”, jak i wszystkim, którym naprawdę zależy na należytym rozwoju dzieci – dodał bp Jeż.
Po Mszy św. odbyło się spotkanie, podczas którego prezentowano dorobek wydawnictwa, była okazja do podziękowań wielu ludziom, którzy pomagali i nadal pomagają Promyczkowi. Zaproszeni goście dyskutowali o współczesnych formach komunikacji z dziećmi.
Wydawnictwo Promyczek jest jedną z nielicznych katolickich oficyn w Polsce, która całość swojej oferty kieruje wyłącznie do dzieci. Z zespołem pracowników współpracuje liczne grono fachowców, animatorów kultury, humanistów, teologów i wychowawców. Dzięki nim wydawnictwo może rozwijać swoją działalność w trzech obszarach: wydawca dwóch miesięczników dla dzieci, producent i dystrybutor wartościowych filmów dla dzieci, opiekun zespołu Promyczki Dobra.
Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej Promyczek powstało dzięki decyzji biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca na mocy dekretu z 1 lutego 1999 roku. Głównym zadaniem wydawnictwa było przejęcie od parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu roli wydawcy miesięcznika dla dzieci „Promyczek Dobra”, którego nakład w tym czasie dochodził do 40 tys. egzemplarzy. Od samego początku dyrektorem wydawnictwa jest ks. Andrzej Mulka – założyciel i redaktor naczelny miesięcznika. Wydawnictwo przejęło opiekę nad zespołem dziecięcym Promyczki Dobra, który również, założył ksiądz Andrzej Mulka. Ważnym momentem w historii wydawnictwa była pielgrzymka redakcji „Promyczka Dobra” do Rzymu w 1998 roku i udział w prywatnej audiencji z Ojcem Świętym Janem Pawłem II.
Począwszy od 2008 roku, wydawnictwo zaczęło tworzyć Filmotekę Promyczka, którą stanowią wartościowe chrześcijańskie filmy dla dzieci. Początkowo były to zagraniczne (włoskie i amerykańskie) produkcje animowane, do których wydawnictwo przy współpracy aktorów i profesjonalnych firm robiących dubbingi przygotowywało polskie wersje językowe. Przełomowym wydarzeniem dla wydawnictwa była pierwsza w historii polskiej kinematografii realizacja serii filmów dla dzieci o polskich świętych i błogosławionych Aureola – od Stanisława do Karola.
Ważną aktywnością wydawnictwa są organizowane przy współpracy Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu oraz redakcji miesięcznika „Promyczek Dobra” konkursy dla dzieci i młodzieży: Ogólnopolski Konkurs Kaligraficzny Bakałarz, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej Skowroneczek oraz Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „Pierścień św. Kingi”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.