Kapłan, etyk sportu wzywa do wykorzystania igrzysk olimpijskich jako platformy pokoju
05 lutego 2024 | 03:00 | ts | Wiedeń Ⓒ Ⓟ
W obliczu licznych konfliktów zbliżające się Igrzyska Olimpijskie w Paryżu powinny zostać wykorzystane do działań na rzecz pokoju. Podkreślił to etyk sportu, austriacki salezjanin ks. Bernhard Maier w rozmowie z agencją katolicką Kathpress. Towarzyszył on sportowcom swego kraju podczas 16 letnich i zimowych igrzysk olimpijskich i siedmiu paraolimpijskich.
Duchowny zasugerował konkretnie Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu (MKOl), aby jego przewodniczący Thomas Bach zaprosił na to światowe spotkanie sportowców tych zawodników i zawodniczki, którzy znaleźli się w konflikcie z powodu wrogości swych krajów. „Pozwoliłoby to sportowcom porozmawiać i wysłuchać tego, co myślą o sobie nawzajem” – powiedział salezjanin, dodając, że swoją propozycję przesłał już do MKOl.
Bezstronny, neutralny MKOl idealnie nadaje się do takiej inicjatywy, a prezydent Bach ma odpowiedni autorytet, uważa kapelan austriackich olimpijczyków. W tym kontekście nawiązał do igrzysk olimpijskich w 1992 w Barcelonie, gdzie znajdowało się duże centrum religijne pod nazwą „Abraham”, nawiązującą do trzech światowych religii Abrahamowych: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Tego rodzaju placówka mogłaby być również pomocna w „przełamaniu lodów” dla sportowców żydowskich, chrześcijańskich, muzułmańskich i innych.
Ks. Maierowi otuchy dodaje apel papieża, który podkreślił jednoczącą moc sportu w perspektywie igrzysk w 2024 roku. Według Franciszka sport „może budować mosty, przełamywać bariery i promować relacje pokoju w szczególnie mrocznym okresie historycznym, którego doświadczamy obecnie” – przypomniał zakonnik, wskazując przy tym na historyczne i symboliczne znaczenie Paryża, w którym 75 lat temu – 10 grudnia 1948 r. – podpisano obowiązującą do dzisiaj .Powszechną Deklarację Praw Człowieka.
Igrzyska XXXIII Olimpiady odbędą się w stolicy Francji w dniach 26 lipca-11 sierpnia br. Miasto to będzie już po raz trzeci gościło najlepszych sportowców świata – poprzednio igrzyska odbywały się tam w 1900 i równo sto lat temu: w 1924 roku.
Etyk sportu przypomniał też, że mimo wszelkich wysiłków dyplomatycznych i propozycji nie może być pokoju bez sprawiedliwości. Wszyscy ludzie dobrej woli są teraz wezwani do „wspólnej pracy na rzecz zachowania i tworzenia pokoju” ؎ wskazał kapłan.
Ks. Maier przez 20 lat był dyrektorem salezjańskiego gimnazjum Don Bosco w Unterwaltersdorf w Dolnej Austrii. Od sierpnia 2021 r. jest przełożonym wspólnoty salezjańskiej w Amstetten. Znany ze swego zaangażowania otrzymał honorowy tytuł „kapelana olimpijskiego”. W 2008 r. wybrano go najlepszym ambasadorem sportu w Austrii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.