Tyniec – opactwo nagrodzone statuetką „Melaniusza”
05 lutego 2024 | 09:03 | luk, | Kraków Ⓒ Ⓟ
Za zasługi w rozwoju miasta i gminy Tuchów Opactwo Benedyktynów w Tyńcu zostało nagrodzone statuetką „Melaniusza”. Nazwa wyróżnienia pochodzi od nazwiska benedyktyna pochodzącego z Tuchowa, o. Marcina Melaniusza OSB, który przyczynił się do podniesienia poziomu intelektualnego rodzinnej miejscowości.
W uzasadnieniu przyznania nagrody podano, że tynieccy zakonnicy otrzymali nagrodę za „za dbanie o wszechstronny rozwój życia społecznego i religijnego, pielęgnowanie pamięci i kultury przodków jako fundamentu budującego poczucie tożsamości narodowej oraz kształtowanie chrześcijańskich zwyczajów i tradycji”.
Honorowa nagroda statuetką „Melaniusza” za zasługi w rozwoju miasta i gminy Tuchów jest przyznawana corocznie. Jej nazwa wywodzi się od nazwiska benedyktyna, o. Marcina Melaniusza OSB, który był synem tuchowskich mieszczan Jana Małego i Zofii z Latochów.
Pragnąc przyczynić się do podniesienia poziomu intelektualnego rodzinnej miejscowości, o. Melaniusz ufundował stypendium dla dwóch studentów z Tuchowa, pobierających nauki w jego macierzystej uczelni. Był też tuchowskim proboszczem. Spisał także cuda i łaski, których doznawali wierni parafii tuchowskiej za wstawiennictwem Matki Boskiej, modląc się przed jej cudownym obrazem. Jego zapiski wydano w 1648 roku w Krakowie w książce „Wonność wdzięczna róży niebieskiej Panny Przenajświętszej w kościele tuchowskim”.
Rada Miejska Tuchowa zdecydowała, że patronem honorowego wyróżnienia za wkład w rozwój miasta i gminy Tuchów będzie właśnie o. Marcin Melaniusz OSB. Pierwsze wręczenie statuetki Melaniusza odbyło się w 2006 r. Zaprojektowała ją i wykonała rzeźbiarka, Ewa Fleszar.
Początki tynieckiej parafii w Tuchowie nie są znane. Parafię ufundowano przy istniejącym na obszarze przedmiejskim drewnianym kościółku Panny Maryi, którego tytuł brzmiał prawdopodobnie Wniebowzięcie NMP. W 1456 r. utworzono w Tuchowie klasztor filialny opactwa tynieckiego.
W 1627 r. Sebastian Pilsz OSB, prepozyt tuchowski, wzniósł murowany kościół, który spłonął w 1789 r. Proboszcz o. Odon Kontenowicz OSB na gruzach spalonego kościoła z funduszy klasztornych wybudował obecny kościół św. Jakuba jako dar benedyktynów dla Tuchowa.
W Tuchowie rezydował ostatni opat tyniecki i pierwszy biskup tarnowski, Florian Amand Janowski. Był m.in. fundatorem figur św. Floriana, NMP, św. Jana Nepomucena oraz organów w kościele Nawiedzenia. Prepozytura benedyktynów tynieckich w Tuchowie istniała do 1821 r. Mnisi opuścili miasto na skutek kasaty klasztoru przez zaborców.
„Jesteśmy bardzo wdzięczni za pamięć Tuchowian w docenieniu roli, jaką odegrali benedyktyni na przestrzeni kilku wieków w rozwoju miasta i gminy Tuchowa. Zapewniamy o modlitwie i o nią prosimy” – wyrazili wdzięczność mnisi z Tyńca.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.