Ratowo – obóz formacyjno-jeździecki oparty na idei „Laudato si`”
05 lutego 2024 | 15:10 | eg, | Ratowo Ⓒ Ⓟ
W Ostoi św. Antoniego w Ratowie (diecezja płocka) odbył się zimowy obóz formacyjno-jeździecki, zorganizowany przez Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy we współpracy ze stowarzyszeniem Krechowiacy i Bractwem św. Antoniego. Idą obozu było kształtowanie charakterów młodych ludzi w oparciu o przesłanie encykliki Ojca świętego Franciszka „Laudato si`”, a także doskonalenie umiejętności jeździeckich w formule naturalnej szkoły jazdy.
Jedną z płaszczyzn działalności formacyjnej Sanktuarium św. Antoniego z Padwy, gdy chodzi o propagowanie nauczania św. Franciszka z Asyżu, Padewskiego Lekarza Dusz i założyciela Zakonu Braci Mniejszych, jest realizacja programów formacyjno-rekreacyjnych do różnych grup społecznych, w tym szczególnie dzieci, młodzieży, rodzin i seniorów.
– Obóz formacyjno-jeździecki, który odbył się w Ostoi św. Antoniego w Ratowie, a więc na terenie zabytkowego Zespołu klasztornego, adresowany był do młodzieży licealnej. Jego hasło – „Zjednoczeni wspólną troską” – będące cytatem z encykliki Ojca świętego Franciszka „Laudato si`”, miało na celu podkreślenie, że wszyscy ludzie bez względu na wiek, funkcje społeczne czy miejsce zamieszkania powinni zjednoczyć się wokół idei dbałości o planetę – wspaniałe dzieło Stwórcy – przekazała Ewa Kozłowska-Głębowicz, prezes Bractwa św. Antoniego.
Dodała, że zjednoczenie to „powinno się wyrażać w postawie wzajemnego szacunku, budowania relacji opartych na tolerancji i zaufaniu do drugiego człowieka, a także w postaci opiekuńczości i dbałości o dobrostan zwierząt”.
Uczestnicy obozu ze szkół średnich północnego Mazowsza oraz Warszawy zrealizowali autorski program formacyjno- rekreacyjny, opracowany przez ks. kan. rtm. kaw. och. Bogdana Pawłowskiego, rektora sanktuarium w Ratowie oraz prezesa Stowarzyszenia Krechowiacy rtm. kaw. och. Adama Sujeckiego. Złożyły się na niego wspólne Eucharystie, warsztaty poświęcone tematyce wybranych zagadnień encykliki oraz nauczania świętych Antoniego i Franciszka.
Ważną rolę odegrały zajęcia teoretyczne i praktyczne na hali ujeżdżeniowej i padoku, z zakresu naturalnej szkoły jazdy. Jej zasady opierają się na budowaniu wzajemnego zaufania pomiędzy jeźdźcem a koniem oraz kształtowaniu u jeźdźca postawy opiekuńczości i dbałości o dobrostan konia.
W programie znalazły się również wycieczki po okalającej sanktuarium Dolinie Wkry i Mławki. Jest ona niezwykle cenna przyrodniczo jako obszar chroniony „Natura 2000”. Było też ognisko, zajęcia integracyjno-muzyczne oraz warsztaty z udzielania pierwszej pomocy.
– Papież Franciszek w encyklice „Laudato si`” kieruje do nas wszystkich „naglące wezwanie, by ponowić dialog dotyczący sposobu, w jaki budujemy przyszłość naszej planety”. Postanowiliśmy na nie odpowiedzieć poprzez kształtowanie franciszkańskiej duchowości i wrażliwości, a także postawy odpowiedzialności za planetę u młodych ludzi, w duchu wspólnoty, radości i budowania relacji opartych na braterstwie – podkreślił ks. kan. Bogdan Pawłowski.
Przyjęta przez organizatorów formuła spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem uczestników. Planowane jest jej powtórzenie w okresie wakacji, a także opracowanie analogicznego programu formacyjno-rekreacyjnego dla młodszych grup wiekowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.