Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich poszerza ofertę edukacyjną
07 lutego 2024 | 19:59 | dziar | Michniów Ⓒ Ⓟ
Zwiedzanie z bezpłatnym przewodnikiem i nowe wystawy, dedykowane ofiarom wojny i pamięci o nich – Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie zaprezentowało plany na 2024 rok oraz ofertę dla uczniów na ferie.
Katarzyna Korus, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej (którego oddział stanowi mauzoleum w Michniowie) poinformowała, że w mauzoleum będą w tym roku realizowane dwie wystawy, na które udało się pozyskać fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pierwszy projekt nosi tytuł „Tu był mój dom” i koncentruje się wokół wystawy prezentującej Michniów przed i w czasie pacyfikacji. – Przedstawimy fotografie, pamiątki, artefakty i wiele innych elementów scenografii – powiedziała dyrektor.
Drugim projektem będzie „Rodzina, wojna, pamięć”, czyli 81. rocznica pacyfikacji wsi Michniów. Muzeum zorganizuje obchody oraz ogólnopolską konferencję naukową pt. „Wieś polska podczas II wojny światowej – rodzina, wojna, pamięć”. Niewykluczone, że konferencja będzie przygotowana w kooperacji z Instytutem Pamięci Narodowej.
Od najbliższej niedzieli, czyli od 11 lutego Katarzyna Korus zaprasza też na darmowe zwiedzanie Mauzoleum Martyrologii w Michniowie z przewodnikiem.
Taka możliwość jest w każdą niedzielę o godzinie 10.00, do końca kwietnia.
Z kolei z okazji zbliżających się ferii przygotowano warsztaty „Najmłodszy żołnierz Ponurego”, w trakcie których uczestnicy poznają ciekawostki z życia Henryka Fąfary „Sokolika” – jednego z najmłodszych żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”. Następnie uczestnicy ozdobią „światełko pamięci’, świecznik na tealight do decoupage. Warsztaty odbędą się w dniach 14 i 21 lutego o godzinie 10.
Już 15 i 22 lutego odbędą się warsztaty „Biedronka” poświęcone jedynej wydawanej w czasie II wojny światowej konspiracyjnej gazecie dla dzieci. Uczestnicy będą mieli okazję wykonać również organizer na biurko nawiązujący do symboli żółwia i biedronki.
Michniów został spacyfikowany przez niemieckie oddziały policyjne w dniach 12 i 13 lipca 1943 r., za pomoc udzieloną partyzantom Armii Krajowej. W czasie dwudniowej pacyfikacji zginęło co najmniej 204 mieszkańców wsi (102 mężczyzn, 54 kobiety i 48 dzieci w wieku od 9 dni do 15 lat), w większości spalonych żywcem. Dziewięć osób zostało aresztowanych i wywiezionych do obozu KL Auschwitz. Ponadto 18 kobiet zostało wysłanych na roboty przymusowe do Rzeszy. Cała wieś została doszczętnie spalona.
Mauzoleum w Michniowie jest wyjątkowym muzeum historyczno-martyrologicznym, w nowoczesnej formule, którego głównym celem jest zachowanie pamięci o 817 spacyfikowanych w czasie II wojny światowej wsiach polskich.
Ze względu na znajdujący się na terenie Mauzoleum zbiorowy grób pomordowanych mieszkańców Michniowa, muzeum jest jednocześnie miejscem Pamięci Narodowej. Od roku 1999 Mauzoleum w Michniowie jest oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.