Dziś główny dzień akcji „Wyślij pączka do Afryki”
08 lutego 2024 | 12:24 | luk | Kraków Ⓒ Ⓟ
Krakowska Fundacja „Kapucyni i Misje” po raz kolejny prowadzi ogólnopolską zbiórkę pt. „Wyślij pączka do Afryki”. Dzięki niej, odmawiając sobie słodkości bądź zakupując pączki w Tłusty Czwartek, można wspomóc kapucyńskie projekty misyjne.
Pomóc można przede wszystkim kupując „e-pączka” na stronie www.paczek.kapucyni.pl. W akcji mogą wziąć udział zarówno ci, którzy pączki kupią, jak i ci, którzy odmówią sobie tej przyjemności.
Równowartość jednego pączka to na przykład koszt wyżywienia afrykańskiego dziecka przez dwa dni. Na wspomnianej stronie można kupić dowolną liczbę „wirtualnych pączków” i w ten sposób wesprzeć projekty prowadzone przez kapucynów, które obejmują m.in. edukację, opiekę zdrowotną, sprawy społeczne i religijne oraz działalność związaną z dostarczaniem ludziom zdrowej wody.
– W tym roku kluczowym projektem akcji jest „Reanimacja Dziecięca”, prowadzony w szpitalu w Ngaoundaye w Republice Środkowej Afryki przez br. Macieja Jabłońskiego. Wcześniej w tej placówce wiele dzieci umierało, ale dziś dzięki wsparciu ludzi z otwartymi sercami mamy setki uratowanych małych istnień ludzkich rocznie – opisuje br. Jerzy Steliga OFMCap, prezes Fundacji „Kapucyni i Misje”.
Dlatego właśnie tegoroczna akcja „Wyślij pączka do Afryki” ma podtytuł „Razem ratujmy życie dzieci”. Głównym dniem akcji jest właśnie Tłusty Czwartek, ale wpłat i zakupów będzie można dokonywać aż do Świąt Wielkanocnych. Numer konta do przelewów tradycyjnych to: 26 1240 4533 1111 0010 5274 9794 (z dopiskiem „Pączek dla Afryki”). W tegorocznej inicjatywie kapucynów wspiera 273 szkół i przedszkoli oraz 25 cukierni w całej Polsce.
Aktualnie na projekty prowadzone przez 9 misjonarzy kapucyńskich potrzeba 717 tys. zł. Na chwilę obecną udało się zebrać ponad 19% tej kwoty.
– Zbliża się Wielki Post, a jednym z jego ważnych elementów jest jałmużna, która w naszej akcji przyjmuje konkretny cel. Dzięki odmówieniu sobie drobnej słodkości, kapucyńscy misjonarze będą mogli skutecznie realizować swoje cele. Już teraz dziękujemy za okazane serce – podsumowuje br. Steliga.
W Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie pracuje aktualnie dziewięciu polskich misjonarzy kapucynów. Ich obecność tam często wykracza poza zadania związane z posługą kapłańską. Zakonnicy dokarmiają osierocone, niedożywione dzieci, kopią studnie w wioskach, w których nie ma dostępu do bieżącej wody oraz budują szkoły, bo jak twierdzą, edukacja jest jedyną szansą na zmianę w sercu Afryki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.